Monica Lewinsky wyprodukuje film dokumentalny dla HBO. Opowie o "publicznym zawstydzaniu"

Monika Lewinsky połączyła siły z Maxem Josephem, by wyprodukować film dokumentalny "15 minut wstydu" dla HBO Max. To będzie program poświęcony "kulturze publicznego zawstydzania".
Zobacz wideo

Producentami filmu "15 minut wstydu" będą Monica Lewinsky i Max Joseph. Joseph to prowadzący oraz współproducent programu "Catfish", który jest poświęcony demaskowaniu oszustów udających w sieci kogoś, kim nie są. W programie oszuści są konfrontowani ze swoimi ofiarami.

Monica Lewinsky wyprodukuje film dokumentalny dla HBO

"15 minut wstydu" będzie poświęcone ludziom z całego świata, którzy znaleźli się w sytuacji, w której byli publicznie krytykowani i upokorzeni. Monika Lewinsky sama doświadczyła tego w 1998 roku, kiedy była stażystką w Białym Domu, a media rozpisywały się o jej romansie z prezydentem USA Billem Clintonem.

Jak donosi "Variety", szefowa działu produkcji oryginalnych HBO Sarah Aubrey o współpracy z Lewinsky powiedziała:

Monika Lewinsky jest aktywną działaczką ruchu przeciw zastraszaniu i znęcaniu się i prawdziwym autorytetem w tej dziedzinie. To czyni z niej idealną partnerkę do tego projektu. Max z kolei silnie zabiega o sprawiedliwość społeczną i ma wybitny talent do prowadzenia wciągającej narracji, co czyni go szczególnie wykwalifikowaną osobą do prześledzenia tego światowego fenomenu.

Produkcja ma także przeanalizować postawy osób, które publicznie upokarzają innych ludzi, rolę mediów w tym procesie, wypowiadać się będą też psychologowie i inni eksperci.

Lewinsky ostatnio współpracowała z Ryanem Murphym przy produkcji kolejnego sezonu popularnego serialu "American Crime Story", który będzie poświęcony aferze w Białym Domu z jej udziałem. Już w 2014 roku sama pisała dla "Vanity Fair" - "Bardzo żałuję tego, co się stało między mną a prezydentem Clintonem. Powtórzę to jeszcze raz: Bardzo. Żałuję".

"Afera rozporkowa" w Białym Domu

Monica Lewinsky rozpoczęła staż w Białym Domu tuż po studiach -  w 1995 roku. Trzy lata później do mediów wyciekła informacja o jej romansie z prezydentem Billem Clintonem. Oskarżyła go wtedy o molestowanie seksualne.

Początkowo Clinton zaprzeczał, że utrzymywał jakiekolwiek kontakty seksualne z Lewinsky - w słynnym przemówieniu z '98 roku powiedział " Nie utrzymywałem relacji seksualnych z tą kobietą, panną Lewinsky". Pod wpływem presji wywieranej przez prokuratora, który zajmował się sprawą molestowania, ostatecznie przyznał, że on i Lewinsky "uprawiali seks oralny". Sprawa była głośna na całym świecie, a w USA została nazwana "aferą rozporkową".

Po latach milczenia Monica Lewinsky zdecydowała się o sprawie napisać. Na łamach "Vanity Fair" ukazał się jej tekst, w którym przyznała - "Oczywiście, mój szef wykorzystał moją naiwność. Jednak nasz związek był relacją dwojga dorosłych, świadomych osób". Podkreśliła wtedy:

Stałam się kozłem ofiarnym. Wszystko po to, by chronić Clintona i jego potężną administrację.

Bill Clinton doczekał końca swojej kadencji w 2000 roku. 

Więcej o: