Powstanie serial o pożarze katedry Notre Dame. "Czarnobyl" HBO jest jego inspiracją

Działające od 1896 roku przedsiębiorstwo kinematograficzne Pathe podjęło współpracę z amerykańską grupą Vendome, której celem jest wspólne wyprodukowanie miniserialu o niszczycielskim pożarze, który wybuchł w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Będzie to pierwszy projekt telewizyjny w ramach trzyletniego partnerstwa tych firm.
Zobacz wideo

Jak podaje "Variety" najbardziej kluczowe dla projektu serialu było pozyskanie praw telewizyjnych do reportażu "The New York Times", który zbadał kilka wątków dotyczących przyczyn wybuchu pożaru oraz pokazał zmagania strażaków i policjantów dążące do ocalenia katedry przed całkowitym zniszczeniem. Nie mają to być jednak jedyne wątki miniserialu.

Powstanie serial o pożarze katedry Notre-Dame. Inspiracją jest "Czarnobyl" produkcji HBO

Serial o pożarze Notre-Dame na razie nie ma tytułu, a prace są na wstępnym etapie. Produkcja ma mieć premierę najprawdopodobniej w 2021 roku. Producent serialu Philippe Rousselet wyznał powody, dla których pożar katedry stał się inspiracja do stworzenia o serialu. - Notre-Dame to więcej niż budynek. To tutaj narodził się Paryż i jest częścią jego duszy. Serial opowie prawdziwą historię tego tragicznego wieczoru, ale nie chodzi tylko o wydarzenia z 19 kwietnia - podkreślił w wywiadzie. Serial ma być jak najbliższy prawdzie przy czym pomoże współpraca produkcji z władzami Paryża, policją, strażą oraz specjalistami. 

Rousselet przyznał również, że inspiracją do stworzenia serialu był "Czarnobyl" produkcji HBO. Dotyczy to głównie sposobu przedstawienia historii: w "Czarnobylu" widz podąża za licznymi postaciami, które opowiadają historię z wielu perspektyw. Serial o katedrze ma być kręcony przede wszystkim w języku angielskim, chociaż mają pojawiać się także osoby mówiące w innych językach.

Pożar katedry Notre-Dame w Paryżu wybuchł 15 kwietnia 2019 roku. Ogień objął dach świątyni oraz znajdującą się na nim małą wieżę kościelną. Przyczyna pożaru nie została jednoznacznie ustalona, chociaż prokuratura za najbardziej prawdopodobny uważa wypadek przy pracach remontowych. Wcześniej wykluczono celowe podpalenie katedry. Pomoc w odbudowie katedry zadeklarowało 350 tysięcy darczyńców. W 2021 roku ma ruszyć wycena prac renowacyjnych.

Więcej o: