"Szadź". TVN tworzy serial na podstawie powieści Igora Brejdyganta

TVN na przyszłą wiosnę zapowiedział nowy serial kryminalny. Powstaje on na podstawie powieści Igora Brejdyganta "Szadź". Pisarz jest współautorem scenariusza.
Zobacz wideo

Polskie powieści kryminalne w ostatnich latach cieszą się szczególnym wzięciem, jeśli idzie o przekładanie ich na mały ekran. Wielkimi krokami zbliża się "Żmijowisko" od Canal+ na podstawie dzieła Wojciecha Chmielarza. Z kolei TVN ekranizuje przygody Chyłki z książek Remigiusza Mroza. Do repertuaru tej drugiej stacji dołącza kolejna propozycja z gatunku - tym razem będzie to "Szadź" Igora Brejdyganta. 

Zobacz też: "Żmijowisko". Jest teaser serialu na podstawie książki Wojciecha Chmielarza. W obsadzie m.in. Cezary Pazura i Paweł Domagała

"Szadź" Igora Brejdyganta inspiracją dla nowego serialu TVN. Premiera w przyszłym roku

Główną bohaterką "Szadzi" jest komisarz Agnieszka Polkowska. Opis książki na stronie wydawnictwa Marginesy głosi:

Kiedy nad ranem zostają znalezione zwłoki, na miejscu zjawia się komisarz Agnieszka Polkowska. Nikt nie chce z nią pracować – zbyt wiele wymaga, słynie z ostrego języka i jest bardziej inteligentna od kolegów. Jej zaangażowanie w każdą ze spraw nie bierze się znikąd: ma kilka tajemnic i wolałaby się nimi nie dzielić. Ostatnie, czego jej trzeba, to błyskotliwy psychopata – człowiek, który odczuwa emocje tylko wtedy, gdy poluje. Gdy wybiera dziewczyny, osacza je i zabija: powoli, delektując się ich cierpieniem. Jest precyzyjny i metodyczny, przekonany, że nikt mu nie dorówna. Nie popełnia błędów. Do czasu. Kiedy na jego drodze staje komisarz Polkowska, będzie musiał zmierzyć się równym mu przeciwnikiem - kimś, kto potrafi rozgryźć tok jego rozumowania i podążyć za makabrycznymi wskazówkami.

Komisarz Polkowska staje przed nie lada wyzwaniem - tym bardziej, że w trakcie śledztwa na jaw wychodzi pewien sekret z przeszłości, który może pokrzyżować jej plany, a policjantka oprócz walki z czasem ma na swoich barkach ratowanie życia swojej najbliższej osoby. 

Jak podaje portal WirtualneMedia.pl, siedmioodcinkowy serial na podstawie "Szadzi" będzie najpierw dostępny na platformie Player.pl w wiosenno-letniej ramówce 2020 roku. Jesienią zadebiutuje na antenie TVN. Jednym z miejsc akcji będzie Opole - według informacji Wirtualnych Mediów, władze miasta zapłaciły stacji 370 tys. zł za lokowanie go. Nie są znane żadne szczegóły co do obsady. Nieoficjalnie mówi się, że najprawdopodobniej zasili ją m.in. Maciej Stuhr.

Za scenariusz do "Szadzi" współodpowiada autor powieści, Igor Brejdygant. To nie pierwszy raz, kiedy pracuje nad ekranizacją swojej książki - Brejdygant zrealizował wraz z TVP serial "Paradoks", bazujący na kryminale o tym samym tytule, z Bogusławem Lindą w roli głównej. Scenarzysta ma na swoim koncie również takie produkcje jak "Zbrodnia" i "Ultraviolet" telewizji AXN czy film "Prosta historia o morderstwie". "Szadź" to druga okazja, przy której Brejdygant łączy siły z TVN-em - w 2017 roku był jednym z twórców scenariusza do "Belle Epoque". Prywatnie Brejdygant jest bratem muzyka Krzysztofa Zalewskiego-Brejdyganta. 

Więcej o: