Rozdano honorowe Oscary. Wśród laureatów David Lynch i Geena Davis

W Stanach Zjednoczonych przyznane zostały Honorowe Oscary. Za całokształt osiągnięć docenieni zostali Wes Studi, David Lynch i Lina Wertmueller. Nagrodę specjalną otrzymałą także aktorka Geena Davis.
Zobacz wideo

Honorowe Oscary przyznawane są przez 20-osobową Radę Gubernatorów Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Ceremonia odbyła się w niedzielę 27 października w Dolby Theatre w Los Angeles.

USA: przyznano Honorowe Oscary. Wśród wyróżnionych David Lynch

Jak podaje "Hollywood Reporter" nagroda przyznana została między innymi pierwszemu pochodzącemu z plemienia Czirokezów indiańskiemu aktorowi Wesowi Studi. Wystąpił on między innymi w takich filmach jak "Tańczący z wilkami", "Avatar" i "Ostatni Mohikanin".

Wśród reżyserów wyróżnieni zostali David Lynch i Lina Wertmueller. Lynch jest amerykańskim reżyserem, który już czterokrotnie nominowany był do Oscara (za filmy "Mulholland Drive", "Blue Velvet", "Człowiek słoń" - reżyseria i scenariusz). Niestety dotychczas nie udało mu się zdobyć tej nagrody. Honorowy Oscar przypadł także 90-letniej Linie Wertmueller, która w 1975 roku została pierwszą kobietą nominowaną do Oscara za reżyserię filmu "Siedem piękności Pasqualino".

Amerykańska aktorka Geena Davis została z kolei wyróżniona Nagrodą Humanitarną za działalność na rzecz równouprawnienia kobiet i eliminację stereotypów dotyczących płci w produkcjach filmowych.

Więcej o: