Andrzej Sapkowski: "Pieniądze nic już dla mnie nie znaczą"

"Wiedźmin" będzie miał premierę na Netfliksie 20 grudnia tego roku. Andrzej Sapkowki aktywnie uczestniczy w promowaniu nowej produkcji. W jednym z wywiadów opowiedział o sporze z firmą CD Projekt, twórcami gry "Wiedźmin".

Andrzej Sapkowski na Lucca Comics and Games we Włoszech promował najnowszy serial "Wiedźmin" produkcji Netfliksa. Pisarz spotkał się z dziennikarzami, a w wywiadzie dla włoskiego portalu Sugarpul poruszono kwestię słynnego sporu z CD Projekt Red.

Sapkowski: Pieniądze są dla mnie nieważne 

Przypomnijmy, pisarz sprzedał prawa do postaci za ok 35. tys, złotych i zrezygnował z procentów od zysków. Kiedy gra okazała się sukcesem, Sapkowski zażądał 60 mln złotych w ramach rekompensaty. Sprawa wywołała niemałe poruszenie, a sam literat był często krytykowany za swoje roszczenia. Włoskim dziennikarzom powiedział:

Nie obchodzi mnie, co się stanie z moim bohaterem w kinie czy w innych utworach. Nawet jeśli to oczywiste, że to ciągle moja postać. Co do sporu z CD Projekt - mogę tylko powiedzieć, że cała ta sprawa wymknęła mi się spod kontroli, przerosła mnie. Mogę też dodać, że na tym etapie kariery pieniądze już nic dla mnie znaczą.

Opowiedział też trochę o swoim pisarstwie:

Nie potrafię wskazać różnicy pomiędzy rzemieślnikiem a artystą, ale jednego jestem pewien: Jestem cholernym artystą. Tworzę tak samo jak Leonardo, kiedy malował "Mona Lisę".

A wiemy też, że serial na podstawie "Wiedźmina" bardzo mu się spodobał. Producentka serialu Lauren S. Hissrich zdradziła podczas spotkania z fanami, że kiedy pisarz odwiedził plan zdjęciowy w Budapeszcie, nie krył wzruszenia:

Był bardzo podekscytowany. W pewnym momencie musiał otrzeć łzę. Był bardzo zbudowany tym, jak oddani jesteśmy pracy nad serialem i że nie idziemy na skróty.

To, czy widzowie "Wiedźmina" docenią serial w podobnym stopniu, co choćby "Grę o tron", okaże się tuż przed świętami. Produkcja zadebiutuje na Netfliksie 20 grudnia.

<<Reklama>> Książki autora dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o:
Komentarze (56)
Andrzej Sapkowski: "Pieniądze nic już dla mnie nie znaczą"
Zaloguj się
 • hubba-hubba

  Oceniono 22 razy 18

  Stracił dziecko. Od tej chwili wszystko przestaje się liczyć - to, co się posiada, i to, co się mówi. Pełny zwis, wszystko nieważne.

 • juri666

  Oceniono 22 razy 8

  Art. 44. W razie rażącej dysproporcji między wynagrodzeniem twórcy
  a korzyściami nabywcy autorskich praw majątkowych lub licencjobiorcy, twórca
  może żądać stosownego podwyższenia wynagrodzenia przez sąd.

 • xan-ti

  Oceniono 7 razy 5

  Ostatni trailer przywraca nadzieję. Jest niezły.

 • oloros11

  Oceniono 18 razy 4

  Bogiem się mianuje czy skończy tylko na da Vinci?
  może by cos w końcu nowego i swiezego napisał czy dalej będzie tak napi..lal

 • przechrztaimason

  Oceniono 22 razy 4

  W fandomie ciąg Sapka na kasę jest aż za dobrze znany.

 • bafloski

  Oceniono 11 razy 3

  Trylogia Husycka powinna być lektura obowiązkowa w tym zapyziałym katolskim kraju. Jak dla mnie arcydzieło które bije 7 razy na głowę Krzyżaków inne sielanki wbijane do głowy dzieciakom.

 • iq120

  Oceniono 3 razy 3

  Dla Sapkowskiego nic nie znaczą małe pieniądze.
  Ale niech pisze dalej.

 • adi.21

  Oceniono 13 razy 3

  ....
  Jak dla mnie "Trylogia husycka" jest sto razy lepsza od Wiedźmina.
  Tyle w tym temacie.

 • fctheduck

  Oceniono 11 razy 3

  Bardzo lubię książki Sapkowskiego, ale pewnie jak sprzedawał prawa do postaci, sądził, że zrobił interes życia. Jak gra zarobiła miliony, poczuł się oszukany. Fakt, to jego dzieło, ale już dobiegł nie należy, sprzedał je.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX