Światowe media piszą o sprawie dokumentu Netfliksa. "Polska gniewnie reaguje"

"Polska gniewnie reaguje na dokument o nazistowskich obozach śmierci Netfliksa", "Polski premier skarży się Netfliksowi w sprawie 'historycznie fałszywych map' pokazujących nazistowskie obozy koncentracyjne" - to tylko dwa tytuły z zagranicznych mediów. Sprawa reakcji polskiego rządu na serial "Iwan Groźny z Treblinki" jest zauważana już nie tylko w naszym kraju.
Zobacz wideo

Pierwszy cytat pochodzi z artykułu na stronie liberalno-lewicowego brytyjskiego dziennika "The Independent", który cytuje słowa premiera Mateusza Morawieckiego z listu skierowanego do szefów Netfliksa.

Mateusz Morawiecki w liście do Netfliksa: materiały wybielają rzeczywistych sprawców tych zbrodni

Premier, odnosząc się do map zamieszczonych w dokumencie "Iwan Groźny z Treblinki", pisze m.in., że:

Niestety, pewne materiały dostępne na Państwa platformie są bardzo nieprecyzyjne - do tego stopnia, że zaciemniają historyczne fakty i wybielają rzeczywistych sprawców tych zbrodni

Dziennikarz "The Independent" zauważa, że list można powiązać z polityką Polski, która "mocno reaguje na wszelkie informacje sugerujące, że kraj był w jakikolwiek sposób zaangażowany w Holokaust, z propozycją ścigania i karania za twierdzenie, że Polska była odpowiedzialna za okrucieństwa popełnione przez nazistowskie Niemcy".

"Iwan Groźny z Treblinki". To, o czym serial nie opowiada, wzbudza jeszcze więcej niepokoju >>

Teksty na ten temat pojawiły się m.in. w serwisach "New York Times", "Esquire", "The Telegraph" czy Fox News. Piszą o niej również branżowe, filmowe media takie jak Hollywood Reporter, Deadline czy Indie Wire. Choćby ten ostatni, oprócz fragmentów listu Morawieckiego, cytuje także wypowiedź rzecznika prasowego Netfliksa, której udzielił agencji Reuters:

Jesteśmy świadomi zaniepokojenia związanego z serialem "Iwan Groźny z Treblinki". Pilnie przyglądamy się sprawie

"Iwan Groźny z Treblinki" - dlaczego reagują politycy?

W tej sprawie zareagowało także Ministerstwo Spraw Zagranicznych i partia Porozumienie Jarosława Gowina. O co dokładnie chodzi? 

Serial "Iwan Groźny z Treblinki" (org. "The Devil Next Door") opowiada historię ukraińskiego zbrodniarza wojennego Iwana Demianiuka. W latach 80. izraelski sąd skazał go na śmierć za to, że był strażnikiem i popełnił brutalne zbrodnie w Treblince. Demianiuk ostatecznie został jednak oczyszczony z zarzutów przez tamtejszy Sąd Najwyższy. Mimo to w 2011 r. został formalnie uznany przez monachijski sąd za winnego współudziału w mordowaniu Żydów w nazistowskim obozie w Sobiborze.

W pierwszym odcinku dokumentu przedstawiono mapę nazistowskich obozów zagłady na współczesnej mapie Polski. Nie wyjaśniono w żaden sposób, że Polska była w czasie II wojny światowej okupowana przez III Rzeszę.

Reakcja MSZ na serial 'Iwan Groźny z Treblinki'Reakcja MSZ na serial 'Iwan Groźny z Treblinki' Twitter.com/MSZ

Netflix na razie, poza wypowiedzią rzecznika, nie wydał żadnego oficjalnego oświadczenia.

Więcej o: