Premier dziękuje Netfliksowi za reakcję po jego liście. "Błędy nie zawsze powstają ze złej woli"

Premier Mateusz Morawiecki na oficjalnym profilu na Facebooku podziękował za interwencję w sprawie map w serialu dokumentalnym Netfliksa.

"Błędy nie zawsze powstają ze złej woli, dlatego warto konstruktywnie rozmawiać o ich korekcie. Dziękuję Netflix oraz mojemu Zespołowi, że tym razem udało się tak szybko wyjaśnić sytuację i rozwiązać problem" - napisał Mateusz Morawiecki.

Netflix doda podpisy do map, które wzbudziły zastrzeżenia premiera

Po tym, jak w serialu dokumentalnym "Iwan Groźny z Treblinki" pojawiły się mapy, na których umieszczono obozy koncentracyjne z czasów II wojny światowej w granicach współczesnej Polski - zabrakło nie tylko właściwych granic (II RP), ale też podkreślenia, że obozy stały w okupowanej przez III Rzeszę Polsce - zareagowało polskie MSZ. Premier skierował natomiast list bezpośrednio do szefa Netfliksa, w którym pisał m.in.:

Niestety, pewne materiały dostępne na Państwa platformie są bardzo nieprecyzyjne - do tego stopnia, że zaciemniają historyczne fakty i wybielają rzeczywistych sprawców tych zbrodni. 
Zobacz wideo

Netflix w wydanym oświadczeniu przekazał, że wspiera twórców produkcji "Iwan Groźny z Treblinki", którzy "wykonali istotną pracę i badania". Zapewnił jednocześnie, że zajmie się podnoszonymi przez premiera zastrzeżeniami co do map, jakie pojawiają się w serialu:

Chcąc zapewnić naszym użytkownikom więcej informacji na ważne tematy przedstawione w tym serialu dokumentalnym i uniknąć nieporozumień, w ciągu najbliższych dni dodamy teksty do niektórych przedstawionych w nim map.

Jak zapewnia Netflix, doda te teksty, by "pomóc wyjaśnić" cały kontekst.

Pomoże to wyjaśnić, że obozy zagłady i obozy koncentracyjne zostały zbudowane i były prowadzone przez niemiecki reżim nazistowski, który napadł na Polskę i okupował ją w latach 1939-1945.

"Iwan Groźny z Treblinki". To, o czym serial nie opowiada, wzbudza jeszcze więcej niepokoju >>

Więcej o:
Komentarze (70)
Premier dziękuje Netfliksowi za reakcję po jego liście. "Błędy nie zawsze powstają ze złej woli"
Zaloguj się
 • 12345a65

  Oceniono 25 razy 15

  Bardzo dobra interwencja i w punkt. Mnie też zagotowało od środka na widom mojego kraju we współczesnych granicach w nazistowskich emblematach. zCi, którzy ocaleli z holocaustu i tak swoim dzieciom wmawiają, że Polska to "cmentarz", że tu "oddycha się krwią" . Do tego te czystki powojenne. Właśnie dlatego, właśnie dzisiaj i własnie tak stanowczo konieczna jest reakcja przeciwdziałająca łączeniu Polski mit allen Auswirkungen des deutschen faschistischen "Humanitarismus".

 • jagopa

  Oceniono 12 razy 8

  Dziękujemy rządowi, dziękujemy PiS. To najwiekszy sukces władzy od 2015 r.

 • koles751

  Oceniono 4 razy 4

  Podczas drugiej wojny światowej Niemcy mordowali Polaków za to, że:
  1/ albo byli Żydami
  2/ albo Żydom pomagali
  3/ albo nie byli Żydami.
  Każdy powód był dobry byle stworzyć przestrzeń życiową dla Niemców.
  To niewiarygodne, że raptem 75 lat po zakończeniu wojny, gdy wciąż jeszcze żyją jej świadkowie, jeden sojusznik może wypisywać takie głupoty o drugim sojuszniku. Tym bardziej, że Polaków w tej wojnie zginęło 5,8 mln, a Amerykanów 0,4 mln. To Polacy informowali Amerykanów o tym co się dzieje w obozach koncentracyjnych, a Amerykanie w to nie wierzyli. To Amerykanie, a nie Polacy mieli możliwość znaczącego wpłynięcia na los ofiar. To w Ameryce, a nie w Polsce naziści znaleźli po wojnie schronienie.
  Wstyd Ameryko za to co obecnie czynisz.

 • eug01

  Oceniono 8 razy 4

  Netfliks to w ogóle ma słabych kartografów. Najważniejsze wydarzenia II wojny światowej w kolorze - mapa Polski z 1939 , kompletna kpina , Polska do Bugu, brak Kresów, według tej mapy niemożliwe przekroczenie granicy z Rumunią . 17 września 1939 Rosjanie nie najechali Polski bo już tam byli.

 • czarnyminio

  Oceniono 3 razy 3

  Ani Morawiecki , ani ten cały piiiiiiiiiiiiiiiii pis to nie moja bajka. Ale reagować trzeba zawsze. Kropla z tamtej strony , systematycznie sączony antypolonizm w różnej postaci , fałszywie podawane pseudofakty są dla tamtejszej opinii publicznej przyswajane w takiej postaci i nie weryfikowane zapadają w pamięci. Także gasić zapałkę , nie dopuszczać do pożaru. Błąd popełniono w sprawie katastrofy smoleńskiej . Problem inny ale mechanizm identyczny . Nie walczono z kłamstwem i problem urósł niebotycznie.

 • koles751

  Oceniono 9 razy 3

  Niestety ale część amerykańskich elit żeruje na starannie wyhodowanej ignorancji swoich współobywateli.
  Zakorzeniony w amerykańskiej śwadomości podział obywateli II RP na podkategorie nie ma nic wspólnego ze stanem faktycznym i prawem międzynarodowym, a wywodzi się, o zgrozo, wprost z ustaw norymberskich.
  Prawda na gruncie prawa międzynarodowego jest taka, że podczas II wojny śwatowej Niemcy zabili około 6 milionów polskich obywateli (Polaków), z czego mniej więcej połowę w gettach i obozach koncentracyjnych.
  Jest to tak samo oczywiste jak to, że 11.IX.2001 zginęło blisko 3.000 Amerykanów, a nie reprezentatów różnych narodowości, zależnie od tego kto jakiego miał dziadka czy babcię.
  Rzeczpospolita Polska jest jedynym spadkobiercą tej niemieckiej zbrodni, uprawnionym do finansowego i moralego zadośćuczynienia.

 • meki_majcher

  Oceniono 19 razy 3

  To może, skoro Netflix już taki miły, upchnąłby w którymś filmie informację, że dobra zmiana w Wolsce to najlepsza rzecz, jaka mogła się przytrafić na tym świecie? Że Wolacy od zarania tłamszeni i okradani, żyją od czerech lat w dobrobycie jak Niemcy w 1945 roku...

 • fakej

  Oceniono 6 razy 2

  Może niech poczeka z "thank you from the mountain" aż poprawią, bo na razie nie wiadomo co i jak poprawią. Może dla jasności dodadzą napis do tej mapy: "Morawiecki to pedzio".

 • salcesonowyskrytozerca1

  Oceniono 24 razy 2

  Bardzo dobrze zrobili. Chociaż niektórym by pasowało przedstawianie Polski w jak najgorszym świetle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX