Agnieszka Fitkau-Perepeczko o roli męża w "Janosiku": Na miejsce Marka szykowano już innego aktora

Agnieszka Fitkau-Perepeczko jest wdową po aktorze Marku Perepeczko, który do historii telewizji przeszedł dzięki tytułowej roli w serialu "Janosik" Jerzego Passendorfera. W rozmowie z "Super Expressem" zdradziła, że twórcy chcieli zmienić aktora już po wstępnym wyborze do roli.
Zobacz wideo

Agnieszka Fitkau-Perepeczko była żoną aktora przez 40 lat, poznali się, gdy studiowali w Akademii Teatralnej w Warszawie. Teraz Fitkau-Perepeczko mówi, że zmarły w 2005 roku aktor wcale nie był pewny, że w 1973 roku pojawi się na ekranie w roli Janosika.

Fitkau-Perepeczko: To cud, że zagrał Janosika

- Chcieli wyrzucić Marka z serialu Janosik. Dziś trudno w to uwierzyć, ale taka jest prawda. To cud, że zagrał Janosika - mówi, dodając, że Perepeczko słyszał od twórców, że się nie nadaje, bo jest za ładny i nie mówi gwarą przed kamerą. Aktorka twierdzi, że Perepeczko miał wizję tej postaci, która nie będzie prymitywna, a poetycka i chciał, by widzowie rozumieli, co Janosik mówi do nich z ekranu. Fitkau-Perepeczko zdradziła nawet nazwisko aktora, który miał zastąpić jej męża:

Na miejsce Marka szykowano już innego aktora - Czesława Jaroszyńskiego. Perepeczko czuł ogromna presję, ale nie poddawał się i walczył o swój pomysł na Janosika.

Serial "Janosik" był kręcony w latach 1972-73 i powstało 13 odcinków. W 1974 na ekranach kin pojawił się także film, zmontowany z nagranego materiału. Marek Perepeczko wcielił się w szlachetnego zbójnika, wzorowanego na postaci Juraja Jánošíka, grasującego w Karpatach na przełomie XVII i XVIII w., ale ze scenariusza wynika, że to nie on sam, a harnaś nazwany jego imieniem.

W pozostałych rolach można zobaczyć było m.in. Ewę Lemańską w roli Maryny, Mariana Kociniaka jako murgrabiego i Witolda Pyrkosza, Bogusza Bilewskiego czy Jerzego Cnotę jako członków zbójeckiej bandy, która wspomagała potrzebujących.

Więcej o: