"The Mandalorian" to hit wśród piratów. Disney walczy z nimi podobnie jak HBO - bezskutecznie

Disney+ został do tej pory uruchomiony w raptem sześciu krajach. Reszta świata ruszyła więc oglądać nowości do nielegalnych źródeł, czemu serwisy VoD miały przecież przeciwdziałać. Rekordy pod względem pobrań bije "The Mandalorian", nowy serial z uniwersum "Gwiezdnych wojen".
Zobacz wideo

Serwis Torrent Freak podał, że kiedy 12 listopada oficjalnie wystartowała platforma Disney+, bacznie przyglądał się statystykom nielegalnych pobrań. W zaledwie kilka godzin w internecie pojawiły się dziesiątki kopii materiałów z Disney+, a liczbowo dominował "The Mandalorian", czyli pierwszy aktorski serial ze świata "Gwiezdnych wojen" i jedna z najbardziej wyczekiwanych propozycji platformy. Według Torrent Freak to żadna niespodzianka.

Zobacz też: "The Mandalorian". Bardzo pozytywne pierwsze recenzje serialu Disneya >>

"The Mandalorian" drugą "Grą o tron"? Jest potencjał na szczyt pirackiej listy popularności 

Torrent Freak objaśnia, że Disney+ używa technologii Widevine, która pozwala na niespecjalnie skomplikowane przechwytywanie treści z serwisów streamingowych. Wystarczyły więc zaledwie dwa dni od premiery, żeby wspomniany "The Mandalorian" stał się najczęściej nielegalnie pobieraną produkcją w ostatnim czasie - serial pojawił się na wielu pirackich stronach w najróżniejszych formatach. Torrent Freak jest zdania, że chociaż do wyników "Gry o tron" w tej kategorii jeszcze długa droga, potencjał na pewno istnieje.

Piractwo to dla wielu zagorzałych fanów "Gwiezdnych wojen", czy po prostu Disneya, jedyna droga, żeby obejrzeć najnowsze dzieła bajkowego giganta. Do Disney+ dostęp mają jedynie mieszkańcy USA, Kanady, Holandii, Australii, Nowej Zelandii i Portoryko. Trudno się zatem spodziewać, że Europejczycy czy Azjaci odmówią sobie opcji skorzystania z Disney+ wcześniej niż (najwcześniej) z końcem marca 2020 roku, nawet jeżeli opcja ta jest na bakier z prawem.

Autor tekstu "Disney+ Launched and Pirates Love It" zauważa, że ośrodek wojny z piractwem Disney skoncentrował gdzie indziej niż na planach uruchomienia serwisu w większej liczbie krajów i w tym samym czasie czy silniejszych mechanizmach zabezpieczających stronę. Jak na razie firma, podobnie jak HBO za największego zainteresowania "Grą o tron", wysłała m.in. do Google'a tysiące żądań usunięcia adresów URL hostujących lub linkujących do nieautoryzowanych kopii "The Mandalorian". Na pytanie, czy to wystarczy, żeby powstrzymać piratów, odpowiedź nasuwa się sama.

31 marca 2020 roku Disney+ wystartuje w Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Szwecji i Irlandii. Nie znamy dokładnej daty wprowadzenia platformy na polski rynek.

Więcej o: