Sapkowski zdradził, co jest najważniejsze w adaptacji "Wiedźmina": "Zależało mu na historii trzech sierot"

Netflix swoją adaptację "Wiedźmina" pokaże już 20 grudnia. Główna producentka serialu Lauren S. Hissrich pracowała nad tym projektem razem z autorem historii Andrzejem Sapkowskim. Dzięki temu dokładnie wiedziała, na czym musi się skupić, by pisarz był zadowolony.

Lauren S. Hissrich to kobieta odpowiedzialna za ekranizację powieści Andrzeja Sapkowskiego z serii "Wiedźmin". To ona stworzyła scenariusz do pierwszego sezonu serialu i to ona zdecydowała, jak zostaną przedstawione postaci znane z książek i gier. Niedługo przed premierą zdradziła, co dla polskiego pisarza było najważniejsze w adaptacji.

Czytaj też: "Wiedźmin". Są nowe zdjęcia serialu Netfliksa, wreszcie możemy się przyjrzeć postaci Macieja Musiała

 Co było najważniejsze dla Sapkowskiego w ekranizacji "Wiedźmina"?

Podczas panelu Lucca Comics we Włoszech Hissrich opowiedziała dziennikarzom, co usłyszała od Andrzeja Sapkowskiego podczas ich pierwszego spotkania:

 Sapkowski powiedział mi, co jest dla niego ważne: chciał opowiedzieć historię trzech sierot, które szukają swojego miejsca na świecie. Chciał, żeby zająć się tematami takimi jak seksizm, ksenofobia, rasizm, trudności społeczeństwa w akceptacji odmienności.

Chodzi oczywiście o historie Geralta, Yennefer i Ciri - każde z nich różni się w pewien sposób od reszty ludzi i musi jakoś poradzić sobie z ludzką niechęcią, jak również licznymi intrygami, w które albo sami się uwikłali, albo zostali uwikłani. Czego możemy się spodziewać po serialu? Hissrich wyjaśniła, co chciała osiągnąć:

Chciałam przede wszystkim zapewnić ludziom rozrywkę. Chcę, żeby spędzili dobrze czas i chcę, żeby mogli utożsamić się z tymi bohaterami. Mniej tu chodzi o pouczanie, a bardziej o odzwierciedlanie prawdziwego życia.

Co o serialu sądzi sam Andrzej Sapkowski? W rozmowie z Wired powiedział, że jego zdaniem serial może być "arcydziełem":

Nie oglądałem odcinka pilotażowego, bo lubię niespodzianki. Ale jedno mogę powiedzieć: jeśli serial będzie tak dobry, jak zwiastun, będziemy tu mieli arcydzieło.

W rozmowie z SciFiNow Hissrich zdradziła też, że Geralt ma prawie 100 lat, gdy zaczyna się serial. Tłumaczyła - "Jest w trakcie podróży przez życie. Potem następuje śmierć jednej z postaci i to sprawia, że wyrusza w nowym kierunku. To komplikuje sprawy w życiu mężczyzny, któremu wydawało się, że wszystko ma poukładane. To całkiem fajny moment startowy. To bohater u progu nowej przygody" - podsumowuje producentka. W jednym z wcześniejszych wywiadów, ujawniła też, że rozplanowała historię Geralta na siedem sezonów. W tym momencie wiadomo już, że powstanie także drugi sezon.

Czytaj też: "Z kolejnym sezonem Wiedźmina jest trochę jak z jego mieczami". Netflix zapowiada drugi sezon serialu

>>> "Saga o Wiedźminie" dostępna jest w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o:
Komentarze (26)
Sapkowski zdradził, co jest najważniejsze w adaptacji "Wiedźmina": "Zależało mu na historii trzech sierot"
Zaloguj się
 • janbar22

  Oceniono 17 razy 11

  Wyrzygali się czytelnicy w komentarzach, a ktoze zrozumieniem czytał "Wiedźmina" wie, że saga roi się od antyksenofobicznych motywów jak chciażby sama postać Wiedźmina, Smoki itp. Jest tego bardzo dużo i umieszczone zostało intencjonalnie.
  co do czarnoskórych aktorów, to nie przypominam sobie, by przy postaciach autor wskazywał (w większości) jaki mają kolor skóry.
  Poza tym sytuacja rodzinna Sapkowskiego spowodowała, że pieniądzory chyba zeszły z pierwszego miejsca na jego liście priorytetów.

 • harry.s.totteles

  Oceniono 23 razy 1

  Dla naszych wolskich widzów najważniejsze jest, żeby wszyscy byli biali.

 • dodosdontquack

  Oceniono 1 raz -1

  Pekamy z dumy i nie mozemy sie doczekac :)

 • miszogun

  Oceniono 1 raz -1

  Nie jestem wielbicielem "talentu".

 • szmulkacenbogen

  Oceniono 4 razy -4

  Nakręćmy to po swojemu: my to pisory, elfy to platfusy, że o Żydach tutaj już nie wspomnę.

 • poziomka_vr

  Oceniono 6 razy -4

  Najważniejsze, to żeby nie wziąć znowu całych pieniędzy z góry jak za grę, tylko procent z zysku.

 • andrzej.duxa

  Oceniono 29 razy -7

  "Chciał, żeby zająć się tematami takimi jak seksizm, ksenofobia, rasizm, trudności społeczeństwa w akceptacji odmienności."

  mało pradopodobne, aby to przysicalo mu podczas tworzenia tej opowiesci brzi to jak wspolczesny politpoprawny, korporacyjny bullshit

 • seczytam

  Oceniono 16 razy -8

  Rasistowski, seksistowski, islamofobiczny i homofobiczny serial. Pytam: dlaczego wiedźmina nie gra czarnoskóra, homoseksualna muzułmanka? Dlaczego gra go wstrętny, heteroseksualny białas niemuzułmanin?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX