TVP Info pokaże ceremonię wręczenia Nobla Oldze Tokarczuk. Olechowski: Zapraszam na relację

Olga Tokarczuk 7 grudnia wygłosiła w Sztokholmie wykład noblowski, jednak tego dnia nie wspomniano o tym na antenie TVP. Pojawiły się więc przypuszczenia, że telewizja publiczna nie pokaże także, jak polska pisarka odbiera swoją nagrodę. Zaprzeczył tym doniesieniom szef TAI Jarosław Olechowski - relacja ma być na antenie TVP Info.
Zobacz wideo

Olga Tokarczuk została wyróżniona literacką Nagrodą Nobla za 2018 rok. Polska autorka została doceniona za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia" - takie uzasadnienie pojawiło się na stronie Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 10 grudnia w Sztokholmie o godz. 16.30. Jednakże wcześniej pisarka wygłosiła swój noblowski wykład - sęk w tym, że wykładu nie transmitowano na antenie TVP, nawet w TVP Kultura

Czytaj też: Przemowa noblowska Olgi Tokarczuk. Przeczytaj cały esej "Czuły narrator"

TVP pokaże ceremonię wręczenia Nobla Oldze Tokarczuk

TVP nie pokazała wykładu noblowskiego Olgi Tokarczuk. W czasie, gdy najmłodsza polska noblistka przemawiała w Sztokholmie, na antenie TVP Info pokazano m.in. materiał "Miliony z warszawskiego ratusza dla organizacji promujących dewiacje seksualne, narkotyki i prostytucje". Odczytu nie pokazano też w kolejnych godzinach. 

Joanna Mucha napisała w związku z tym na Twitterze:

Telewizja (podobno) Polska, która odmawia transmisji z uroczystości wręczenia Nagrody Nobla Polce Oldze Tokarczuk. Coraz bardziej w przymiotniku „publiczna” oddala się od opinii publicznej. Coraz bliżej jej do publicznego domu.

Zareagował na ten wpis Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej:

Szanowna Pani na jakiej podstawie twierdzi Pani, że Telewizja Publiczna „odmawia transmisji”? Informuję, że ceremonia wręczenia nagrody Nobla Oldze Tokarczuk odbędzie się we wtorek 10 grudnia. Zapraszam na relację z tego wydarzenia do TVP Info.

Ceremonię będzie relacjonował Cezary Gmyz, który pochwalił się na Twitterze. 

A co w tym czasie będzie się działo na kanałach pierwszym i drugim TVP? Co zobaczą widzowie dedykowanego tego typu wydarzeniom TVP Kultura? W programie dostępnym na stronie Telewizji Polskiej możemy zobaczyć, że o w tym czasie poszczególne kanały TVP będą pokazywać m.in. serial "Przysięga", "Familiadę", powtórkę "Kabaretowej Nocy Listopadowej 2015", a nawet w TVP Kultura zaplanowano emisję filmu "Handlarz cudów".

<<Reklama>> Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

embed
Więcej o: