"Odwilż". HBO produkuje kolejny polski serial. Reżyseruje Xawery Żuławski

HBO Europe rozpoczyna przygotowania do nowego, sześcioodcinkowego serialu kryminalnego "Odwilż", który będzie realizowany w Szczecinie. Za kamerą stanie Xawery Żuławski, a autorką scenariusza jest Marta Szymanek.
Zobacz wideo

Szczecin, przełom zimy i wiosny. Spod pękającego lodu na powierzchnię wypływa ciało młodej kobiety. Kim była, dlaczego zginęła, kogo po sobie zostawiła? Czy ci, którzy ją dziś opłakują, znali ją naprawdę? Te pytania i poszukiwanie na nie odpowiedzi będą dla głównej bohaterki serialu "Odwilż" mocnym, choć początkowo nieuświadomionym impulsem do konfrontacji z własną sytuacją: samotnej matki, odtwarzającej rolę perfekcyjnej policjantki, a przede wszystkim – człowieka w momencie kryzysu. 

Zobacz też: Netflix ogłasza obsadę serialu "W głębi lasu" - w rolach głównych m.in. Grzegorz Damięcki >>

"Odwilż". Nowy polski serial HBO. Scenarzystka Marta Szymanek: To historia o tym, że nawet tam, gdzie jest mrok, możemy szukać życia

Za produkcję "Odwilży" odpowiadają: Bogumił Lipski, Izabela Łopuch, Jonathan Young oraz Anthony Root, natomiast producentem wykonawczym jest Andrzej Besztak - Magnolia Films. Lipski twierdzi, że najmocniejszy punkt "Odwilży" to "bezkompromisowa szczerość i odwaga w mówieniu o rzeczach ogólnie przyjętych za trudne, a czasem wstydliwe". Producent dodaje:

Tym razem zaprosimy widzów do świata trzydziestoparoletniej policjantki. W produkcji pod bardzo atrakcyjną warstwą kryminalną skrywa się znacznie więcej – głęboko humanistyczna i boleśnie dotkliwa historia o rzeczach najtrudniejszych - żałobie, jej przechodzeniu, poczuciu pozostawienia i osamotnienia.

Pieczę nad reżyserią obejmie Xawery Żuławski, który w tym roku uraczył widzów głośną "Mową ptaków". Filmowiec jest zdania, że historia prezentowana w "Odwilży" bardzo mocno działa na wyobraźnię - ukazuje bowiem "trzydziestoletnią kobietę, która mogłaby być każdym z nas, która toczy walkę o każdy zwykły dzień". Żuławski nadmienia:

Czuję mocny imperatyw tej opowieści. Jako ten, który coś i kogoś stracił, jako ten, który popełnił grzech nieuwagi, względem kogoś, względem siebie. I jako ten, który wie i wierzy, że nic nie jest dane nam na zawsze.

Marta Szymanek, autorka scenariusza, zapowiada, że "Odwilż" to nie tylko kryminał, ale też "love story o relacji matki i jej kilkuletniej córki". - To historia o tym, że nawet tam, gdzie jest mrok, możemy szukać życia. Tak jak robi to główna bohaterka w prowadzonym śledztwie. Bo finalnie to dzięki niemu przeżyje własną odwilż - mówi Szymanek. Scenarzystka wcześniej pracowała m.in. przy serialu "Prawo Agaty"; jest też twórczynią szeroko docenionej animowanej miniatury "Marionetki".

Zdjęcia do serialu rozpoczną się w drugiej połowie stycznia 2020 roku.

Więcej o: