"Wiedźmin". Polski "bohater" w ostatnim odcinku serialu Netflixa

Ruiny Zamku Ogrodzieniec były planem zdjęciowym do najnowszego serialu "Wiedźmin" Netfliksa. Jeden z najbardziej okazałych zamków na Szlaku Orlich Gniazd Jury Krakowsko-Częstochowskiej był scenerią do filmowej bitwy o Wzgórze Sodden.
Zobacz wideo

W piątek 20 grudnia na platformie streamingowej Netflix pojawił się pierwszy sezon serialu "Wiedźmin". W ostatnim odcinku produkcji widzowie oglądają sceny, które kręcone były na zamku Ogrodzieniec w Podzamczu w województwie śląskim. Chociaż ruiny zostały poddane postprodukcji, a zwłaszcza najbliższe okolice Zamku Ogrodzieniec, to same ruiny są dobrze rozpoznawalne.

Zamek Ogrodzieniec jako miejsce bitwy o Wzgórze Sodden w "Wiedźminie" Netfliksa

Zamek Ogrodzieniec zbudowany został na zespole skalnym, a jego mury wyglądają jakby wprost wyrastały ze skał. Zamek służył jako gród obronny strzegący granic Polski przed najazdami książąt czeskich. Warownia wielokrotnie zmieniała właścicieli, przez co także zmieniało się przeznaczenie zamku. "Daily Mail" w materiale dotyczącym zamku z "Wiedźmina" przypomina o tym, że z historią tego miejsca wiąże się wiele mrocznych legend.

Jedną z najbardziej popularnych jest mit pięknej Olimpii, która miała zostać wydana za mąż za rycerza. Młoda dziewczyna zakochana była jednak w innym mężczyźnie - również rycerzu. Po wybuchu wojny zakochany pisał do Olimpii listy, które przejmował jej ojciec. W ostatnim ojciec odpisał rycerzowi, że Olimpia wydana zostaje za mąż za kogoś innego. Wtedy mężczyzna rzucił się w przepaść. Gdy dziewczyna odkryła podstęp ojca skoczyła z południowej wieży Zamku Ogrodzieniec. Według legend od tego czasu widywana jest jak spaceruje po ruinach w białej sukni.

 

Wieczór z duchami to jedna z atrakcji turystycznych, którą oferuje zamek. Odbywają się one w każdy piątek wakacji oraz w wybrane dni tygodnia w roku. Zamek można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem w okresie od maja do czerwca. W tym celu należy wypełnić formularz rejestracyjny znajdujący się na stronie zamku.

Od stycznia 2020 roku za wstęp na Zamek Ogrodzieniec zapłacimy od 17 do 21 złotych w przypadku biletu normalnego lub od 10 do 13 w przypadku biletu ulgowego. Od lutego ceny biletów zostaną obniżone, co dodatkowo może zachęcać fanów "Wiedźmina" do zwiedzania ruin tego śląskiego zamku.

Więcej o: