Nie zrozumieliście linii czasowych w "Wiedźminie"? Mamy wykresy

"Wiedźmin" zyskał miano najpopularniejszego serialu na świecie, ale też otrzymał bardzo mieszane recenzje. Jednym z najczęściej powtarzających się zarzutów były te o zbyt skomplikowanych i rozbieżnych liniach czasowych. Tym, którzy się pogubili, na pomoc przyszli brytyjscy redaktorzy.
Zobacz wideo

"Wiedźmin" z Henrym Cavillem w roli głównej zaskarbił sobie pochlebne opinie widzów na całym świecie. Znalazła się jednak spora grupa ludzi, która uważa, że narracja serialu była zbyt skomplikowana, a to ze względu na trzy różne linie czasowe.

"Wiedźmin". Jak zrozumieć poplątane wątki czasowe?

Każda z nich została podporządkowana wiodącej postaci - mamy więc wątki Geralta, Ciri i Yennefer. Jednakże każda z tych osób jest w innym wieku, a wydarzenia z ich życia, które twórcy serialu zdecydowali się nam pokazać, rozgrywają się w nieco różnych epokach. Sprawę utrudnić może fakt, że są przedstawiane niechronologicznie. Tak np. upadek Cintry widzimy już w pierwszym odcinku, ale wydarzenia go poprzedzające zostają pokazane w późniejszych odcinkach. Jeśli ktoś oglądał nieuważnie, może się pogubić. Dlatego też razem z redaktorami z Digitalspy, Mashable i The Witcher.tv spieszymy z wyjaśnieniami.

Najłatwiej za punkt odniesienia będzie przyjąć wątek Ciri - jej historia jest najbardziej współczesna i poprowadzono ją w miarę linearnie, nie ma tam też zbyt wielu retrospekcji. Wątek Ciri rozgrywa się mniej więcej na przestrzeni jednego tygodnia, a ją poznajemy na chwilę przed atakiem Nilfgaardu na jej rodzinną Cintrę. Dla ułatwienia mamy dla was dwa wykresy. Pierwszy z nich liczymy w dniach przed i po upadku Cintry:

Wiedźmin, linie czasoweWiedźmin, linie czasowe Kultura.gazeta.pl

Drugi wykres liczy akcję w latach, a jego punktem zerowym jest rozwój Nilfgaardu, który zaczął się ok. 10 lat przed upadkiem Cintry:

Wiedźmin, przewodnik po liniach czasowychWiedźmin, przewodnik po liniach czasowych Kultura.gazeta.pl

By lepiej zrozumieć konstrukcję narracji serialu, warto uznać, że przepełnione retrospektywami i nagłymi przeskokami w czasie wątki Geralta i Yennefer są pokazane w tak karkołomny sposób, by jak najlepiej wyjaśnić konieczność spotkania Geralta i Ciri, a później także Yennefer i Ciri. Ta trójka bowiem będzie stanowić rodzinę.

Ciri

Ciri poznajemy jako młodziutką, ledwie nastoletnią, królewnę, która wymyka się z zamku, by pograć ze zwykłymi dziećmi w kości na dziedzińcu. Następne odcinki pokazują, jak ucieka z miasta i sukcesywnie unika wszelkich niebezpieczeństw, które ją napotykają, gdy szuka Geralta z Rivii. Kulminacyjnym punktem całego sezonu jest ich pozornie przypadkowe spotkanie, kiedy to na koniec ostatniego odcinka dziewczynka pyta wiedźmina, kim jest Yennefer.

Geralt

Linia czasowa Geralta jest już naprawdę poplątana. Zgodnie z zapewnieniami twórczyni serialu, Geralt ma około 100 lat, kiedy zaczyna się akcja. A dzięki wskazówkom zawartym w dialogach, można wywnioskować, że jego historia w serialu zaczyna się też w momencie, kiedy królowa Calanthe była w wieku Ciri. A to dlatego, że jeszcze w pierwszym odcinku w rozmowie Geralta i Renfri pojawia się nawiązanie do bitwy pod Chociebużem, którą młoda królowa spektakularnie wygrała. W innej scenie tego samego odcinka Ciri zwraca się do swojej babki i przypomina jej, że wygrała swoją pierwszą bitwę, kiedy była w jej wieku. Chodzi oczywiście o bitwę pod Chociebużem.

W tym samym odcinku Geralt morduje Renfri i jej bandę na rynku w Blaviken, przez co zyskuje miano "rzeźnika z Blaviken". I tak jest określany, kiedy poznaje barda Jaskra, który postanawia się do niego przyłączyć. Razem docierają do doliny, w której spotykają króla elfów Filavandrela. On im mówi, że musi ukrywać się w górach, bo doszło do "wielkiej czystki", a królowa Calanthe zagrabiła jego ziemie.

Emma Appleton i Henry Cavill jako Renfri i Geralt w serialu 'Wiedźmin'. Wbrew pozorom całkiem się polubiliEmma Appleton i Henry Cavill jako Renfri i Geralt w serialu 'Wiedźmin'. Wbrew pozorom całkiem się polubili Fot. Materiały prasowe Netflix

W kolejnych odcinkach dowiadujemy się, że Geralt trafia do Cintry i na ucztę weselną córki Calanthe, Pavetty, przez przypadek. O towarzystwo i ochronę życia prosi go poznany nieco wcześniej Jaskier, z którym przyjaźni się już około 10 lat, co mówi sam bard w jednej z ich rozmów. W ramach rozwoju akcji dochodzi to tego, że w ramach prawa niespodzianki los wiedźmina zostaje powiązany z Ciri - jej matka Pavetta była wtedy w ciąży, o czym nikt wcześniej nie wiedział. W odcinku siódmym dowiadujemy się, że Geralta nie było w Cintrze 12 lat. Wiedźmin wraca do miasta, by ochronić księżniczkę, swoje "dziecko niespodziankę", przed atakiem wojsk Nilfgaardu. Na tej podstawie łatwo wywnioskować, że Ciri miała wtedy zaledwie 11 lat.

Yennefer

Yennefer jest bodaj najstarszą z bohaterek - jako czarodziejka się nie starzeje. Na podstawie jej rozmowy z czarodziejem Istreddem można wywnioskować, że urodziła się w czasie "wielkiej czystki", kiedy to ludzie wybili prawie wszystkie elfy. Do Aretuzy - akademii magii - trafia już raczej jako nastolatka lub kobieta około 20. roku życia. Nie wiemy, ile dokładnie trwała jej edukacja, ale wiemy, że przeszła przemianę w czasie, kiedy król Foltest i jego siostra byli dziećmi, obecnymi na uczcie magów - nastoletnią córkę Foltesta uratuje Geralt.

To na tym balu świeżo przemieniona w piękność Yennefer wkrada się w łaski króla Aedrin, na którego dworze spędzi 30 lat. Kiedy będzie świadkiem morderstw królowej Klias i jej córki, opuści bractwo magów i będzie prowadzić coś na kształt własnej "działalności gospodarczej". Geralta pozna przy okazji polowania na dżina, które odbyło się kilka lat po pamiętnej uczcie ślubnej Pavetty, kiedy została obiecana mu Ciri - "dziecko niespodzianka", a o czym będą nerwowo rozmawiać w trakcie poszukiwania smoka w górach w odcinku piątym. Wtedy też okazuje się, że czarodziejka i Geralt od lat to się spotykają, to się porzucają.

<<Reklama>> Saga o Wiedźminie dostępna jest w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o:
Komentarze (31)
Nie zrozumieliście linii czasowych w "Wiedźminie"? Mamy wykresy
Zaloguj się
 • czarna_brygada09

  Oceniono 16 razy 12

  'narracja serialu była zbyt skomplikowana, a to ze względu na trzy różne linie czasowe.'

  Jeżeli przy tym się pogubili to przy 'Pulp Fiction' zgłupieli by byli.

 • mer-llink

  Oceniono 5 razy 3

  Jonkill urodził się przed śmiercią Hallada ze związku Bilby z Refe, którzy mieli wtedy po 117 lat. Przemiana Rigi w Maldyna miała miejsce 7 lat wcześniej. A we wtorek po 17 dniach od początku wojny Grembila z Zyrdramem elfy zmieniły skórę, aby ukryć swe pochodzenie. Coluss zaś przed upadkiem Felindy spotkał się z Uldinggą Młotem, który potem został konungiem Wassermana i walczył pod Burdillionem przeciw Ognistemu Antypasowi o rękę Tulii z Wardygrodu. Na ich weselu na heksagonalnym trobidronie grałby sam Alliser Błękitnowłosy, ale zatruł się niezapominajkami w pomidorach podanymi mu podstępnie przez Questina na zlecenie Lisyrynga Krętego...
  Itd...
  Itd...
  Mogę napisać wam takich artykułów wiele...

 • kazek100

  Oceniono 7 razy 3

  To nie było żadne wielkie skomplikowanie, powinien sobie z tym poradzić każdy, kto czyta jakiekolwiek książki (czyli to ok. 10 % Polaków, niestety).
  Gorzej, że serial jest żenujący, Jennefer okropna, bez sensu wprowadzone gimnazjalne wątki (szkolny bunt Jennefer)… Calanthe nie była żądną krwi idiotką. Geralt poznał Ciri jako małe dziecko, inaczej ich spotkanie w finale pierwszego sezonu wygląda debilnie. I można by tak wyliczać długo...

 • bobislaw.borboje

  Oceniono 7 razy 3

  "Morduje Renfri i jej drużynę".

  Wymiękłem.

 • yuraathor

  Oceniono 6 razy 2

  a Chociebuż to stary słowiański gród, obecne Cottbus w Brandenburgii

 • wrexham

  Oceniono 3 razy 1

  "O towarzystwo i ochronę życia prosi go poznany nieco wcześniej Jaskier, z którym przyjaźni się już około 10 lat"
  hmmm… serial zrozumiałam (może dlatego że przeczytałam książki), ale na to zdanie się nie załapałam...

 • szybkimarcin

  Oceniono 3 razy 1

  DKto mi wytłumaczy dlaczego Mag z Ciri i giermkiem uciekali z zamku na koniach a nie rzez portal ?

 • andy121

  0

  przecież to dosyć proste wątki Wiedźmina toczą się chronologicznie i zaczynają się naście lat przed wątkiem ciri który toczy się równolegle obydwa wątki stykają się czasowo w ostatnim odcinku. Yenefer ma swój odcinek 2 a potem wpisuje sie w wątki Geralda i tyle komplikacji

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 2 razy 0

  "która wymyka się z zamku, by pograć ze zwykłymi dziećmi w kości na dziedzińcu"
  Na filmie widać że dzieci grały w hacele a nie w żadne kości. Gimbaza na etatach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX