TVP Info transmitowało jako jedyne mszę w intencji Jadwigi Kaczyńskiej i wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego

W czwartek po południu TVP Info pokazało część mszy żałobej z okazji siódmej rocznicy śmierci Jadwigi Kaczyńskiej, matki prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Jarosława Kaczyńskiego. Po mszy widzowie mogli też usłyszeć wystąpienie prezesa PiS. Żaden inny kanał informacyjny nie prowadził podobnej relacji.
Zobacz wideo

Jadwiga Kaczyńska zmarła 17 stycznia 2013 roku po trwającej kilka lat ciężkiej chorobie. W trakcie swojej kariery zawodowej pracowała jako nauczycielka polskiego, a także była członkinią Instytutu Badań Literackich PAN. Nie pełniła funkcji publicznych.

TVP Info transmitowało mszę w intencji Jadwigi Kaczyńskiej

W czwartek 16 stycznia na TVP Info transmitowano przebieg mszy w kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach, gdzie Jadwiga Kaczyńska się urodziła. Na miejscu obecny był Jarosław Kaczyński, a towarzyszyli mu Anna Krupka, Krzysztof Lipiec i minister Joachim Brudziński. Po ceremonii prezes udzielił wypowiedzi dziennikarzom TVP. Powiedział:

Pokoleniu mojej mamy, jej samej, przyszło żyć w trudnych czasach. Jedne z ostatnich słów, jakie wypowiedziała przed śmiercią, bardzo już niedługo przed śmiercią, to były słowa o tym, że jej pokolenie nie miało szczęścia. Rzeczywiście nie miało szczęścia. Przyszło jej przeżyć wojnę, okres powojenny niezwykle trudny. Przyszło jej, temu pokoleniu przeżyć komunizm i dopiero w ostatniej części życia przyszła wolna Polska. Ta wyczekiwania wolna Polska. Ale musimy pamiętać, że właśnie temu pokoleniu zawdzięczamy to, że przyszła. Zawdzięczamy trwanie, zawdzięczamy trwanie tego wszystkiego, co w sferze duchowej, sferze świadomości Polskę stanowi. Zawdzięczamy pamięć i trwałość pewnej tradycji. Tradycji, która w istocie sprowadza się do jednego.

Po mszy uczestnicy złożyli w Panteonie Pamięci Narodowej mieszczącym się przy kościele kwiaty ku pamięci Jadwigi Kaczyńskiej. Jarosław Kaczyński co roku uczestniczy w uroczystościach. W tym samym Panteonie zładuje się też tablica pamiątkowa Przemysława Gosiewskiego.

TVP nie ujawnia kosztów transmisji

Już dwa lata temu TVP Info w rocznicę śmierci Jadwigi Kaczyńskiej wyświetlało poświęcony jej spot, dłuższy materiał pojawił się także w głównym wydaniu "Wiadomości" na TVP 1. Materiałów informacyjnych związanych z uroczystościami z okazji tej smutnej rocznicy nie pokazywała poza Telewizją Publiczną żadna inna stacja informacyjna.

Portal Press.pl zwrócił się w styczniu 2019 roku do biura prasowego TVP z pytaniem, ile kosztowała transmisja mszy oraz kto ponosił te koszty. W odpowiedzi czytamy:

Nie ujawniamy informacji dotyczących kosztów produkcji poszczególnych programów. Są to informacje poufne, ze względu na otoczenie konkurencyjne, w jakim funkcjonuje spółka (...). TVP Info relacjonuje wszystkie wydarzenia istotne z punktu widzenia naszych widzów, oraz takie, w których udział biorą najważniejsi polscy politycy niezależnie od przynależności partyjnej.

W 2013 roku można było obejrzeć relację z części pogrzebu Jadwigi Kaczyńskiej na różnych kanałach informacyjnych.

Więcej o: