Wojciech Majcherek dyscyplinarnie zwolniony z TVP Kultura. Powstają listy otwarte w jego obronie

Redaktor TVP Kultura Wojciech Majcherek, ekspert w dziedzinie wiedzy o teatrze, po 15 latach pracy został dyscyplinarnie zwolniony. Zapowiada walkę w sądzie pracy, a ludzie kultury stają w jego obronie.

"Odebrałem pismo Biura Zarządzania Kapitałem Ludzkim TVP S.A. Pismo dotyczy rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, a przyczyną tej decyzji jest ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Mówiąc nieurzędowym językiem: to jest tzw. dyscyplinarka." - napisał dwa dni temu na swojej stronie internetowej Majcherek.

Redaktor związany z TVP Kultura od startu stacji w 2005 roku, jej wieloletni kierownik, zapowiedział od razu:

Nie będę podawał, jakie zarzuty sformułowano wobec mnie, ale uznaję je za całkowicie absurdalne i kuriozalne, a nawet uwłaczające mojej godności. Oczywiście skorzystam z prawa odwołania się do sądu pracy.

Wojciech Majcherek zwolniony z TVP Kultura - artyści piszą listy otwarte

Na informację zareagowali ludzie kultury. Skierowali list otwarty do prezesa TVP Jacka Kurskiego w sprawie zwolnienia Majcherka, w którym wyrażają swoje oburzenie. Można w nim przeczytać m.in.: "Wojciech Majcherek, z niezwykłym oddaniem i pasją pracujący w TVP Kultura od 15 lat, to jeden z filarów tego kanału. Pracował w nim od samego początku - a my od samego początku wiedzieliśmy, że mamy do czynienia z człowiekiem ogromnej klasy, wiedzy, kompetencji, rzetelności i przyzwoitości"

Jako redaktor blisko stu rejestracji i transmisji spektakli teatralnych sumiennie i z taktem wykonywał swoje obowiązki, nie kłaniając się żadnej władzy ani układom.

"Obecność Wojciecha Majcherka - podczas rejestracji, rozmów w studiu, wywiadów etc. - zawsze gwarantowała poczucie bezpieczeństwa i pełen profesjonalizm. A także dawkę bardzo wysokiej kultury osobistej, czyli czegoś absolutnie nie do przecenienia. Redaktor Majcherek był i jest naszym autorytetem, nie tylko w dziedzinie teatru. Kimś działającym niezależnie od partyjnych interesów, zarówno tych z lewa, jak i z prawa; docenianym przez twórców kultury, ale również jej odbiorców: widzów" - można także przeczytać w liście, który podpisało ponad 50 artystów. Wśród nich znaleźli się m.in. Jan Englert, Agnieszka Glińska, Stanisław Brejdygant, Krystyna Janda, Grzegorz Jarzyna, Maja Komorowska, Krystian Lupa, Jan Peszek czy Maja Ostaszewska.

Adresatami drugiego listu otwartego są: Dyrektor Centrum Kultury i Historii TVP Grzegorz Płaza oraz zastępca dyrektora CHiK (Redaktorki Naczelnej TVP Kultura) Kalina Cyz, zastępca dyrektora CHiK (Redaktora Naczelnego TVP Historia) Piotr Legutko oraz członek zarządu TVP S.A. Mateusz Matyszkowicz.

W tym dokumencie, pod którym podpisy są nadal zbierane, sygnatariusze także podkreślają m.in. profesjonalizm Majcherka: "Z zaskoczeniem i niedowierzaniem odebraliśmy wiadomość o dyscyplinarnym zwolnieniu z TVP Kultura redaktora Wojciecha Majcherka, krytyka teatralnego, wykładowcy Akademii Teatralnej w Warszawie, byłego kierownika redakcji Teatru TV. Redaktor Majcherek, pracując przez 15 lat dla tego kanału, dowiódł swojej rzetelności, odpowiedzialności, profesjonalizmu i wysokich standardów etycznych". 

Wojciech Majcherek w TVP Kultura współpracował m.in. z Warlikowskim i Glińską

Majcherek w latach 1990-2005 był redaktorem miesięcznika "Teatr", w TVP Kultura zaczynał jako redaktor, a później, do momentu przekształcenia redakcji w Agencję Kreacji Teatru Telewizji, jako kierownik. Jest absolwentem, a od 1997 roku przez wiele lat był wykładowcą Akademii Teatralnej w Warszawie (wcześniej: Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna). Prowadzi blog "Nie tylko o teatrze".

Podczas swojej pracy w TVP Kultura Majcherek pracował przy transmitowaniu i rejestracji spektakli takich twórców jak Krystian Lupa, Krzysztof Warlikowski, Jerzy Jarocki, Jan Klata czy Agnieszka Glińska.

Więcej o:
Komentarze (38)
Wojciech Majcherek dyscyplinarnie zwolniony z TVP Kultura. Powstają listy otwarte w jego obronie
Zaloguj się
 • lubiedobrze

  Oceniono 23 razy 21

  I tak dziwne, że tak długo się utrzymał a TVP Kultura zachowywała względny obiektywizm i wysoki poziom.
  Pewnie wsadzą tam samuela pindrejde.

 • feldkuratkatz

  Oceniono 19 razy 17

  Przecież Pis ma nieprzebrane rzesze znakomitych fachowców o wysokiej kulturze osobistej, wychowanków takich ikon kultury jak prof. Pawłowicz czy prof. Gliński. Z łatwością znajdą kogoś na miejsce tego Majcherka, który widać zapomniał, że najważniejsze są jasełka i narodowo-katolicko słuszne dzieła, a nie jakieś tam wypociny pożal się boże noblistek.

 • threemen

  Oceniono 16 razy 14

  Reżim ma zaufanie tylko do swoich.

 • praskiso

  Oceniono 18 razy 14

  Bolszewizm kwitnie w Polsce.

 • vanlig

  Oceniono 15 razy 13

  Skoro nie kłaniał się żadnej władzy, więc również obecnej też. No to został zwolniony, przecież TVP to TVPIS.

 • alderamin

  Oceniono 11 razy 11

  Za promowanie Lupy dostał kopa, wystarczający powód dla tych prymitywnych analfabetów z pissu.

 • hamsterx

  Oceniono 13 razy 11

  Facet wygląda na dorosłego , to chyba wiedział z kim się zadaje
  Po zakończeniu działalności Kurskiego i tak trzeba telewizję publiczna znowu
  przywrócić Polakom i oczyścić ze złogów pisowskich

 • pieknyinaczej

  Oceniono 12 razy 10

  Jego miejsce zajmie cioteczny brat ze strony siostry szwagra ZENKA !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX