Netflix ogłasza historyczny sukces "Wiedźmina". Informację podano w komunikacie do udziałowców

Pierwszy sezon "Wiedźmina" nie ma sobie równych - to oficjalna informacja podana przez Netflixa. W komunikacie na temat ostatniego kwartału 2019 roku podano, że serial na podstawie książek Andrzeja Sapkowskiego ma największą oglądalność wśród wszystkich pierwszych sezonów produkcji koncernu. Jest jedno "ale" - Netflix zmienił właśnie definicję widza, co może znacznie zniekształcać wyniki oglądalności.

Netflix w komunikacie do udziałowców poinformował, że w ostatnim kwartale zanotowano wzrost 31 proc. rok do roku, dzięki czemu całkowity przychód za 2019 rok wyniósł 20 miliardów dolarów. Ale poza informacjami finansowymi, z pisma możemy dowiedzieć się co nieco o sukcesach produkcji Netflixa.

Pochwalono się m.in. oglądalnością "You", który stał się "światowym fenomenem" czy "The Crown", który otrzymał nagrodę Gildii Aktorów Ekranowych (SAG Award), a grająca główną rolę Olivia Colman otrzymała Złotego Globa. Ale najważniejsza informacja dotyczy "Wiedźmina".

W grudniu premierę miał też "Wiedźmin", który będzie naszym najlepszym pierwszym sezonem w historii. W pierwszych czterech tygodniach od premiery, przepełniony akcją serial fantasy z Henrym Cavilem obejrzano w 76 milionach gospodarstw domowych. Dowodem na to, jak nasz przebój wpływa na popkulturę, jest fakt, że po premierze serialu zwiększyła się sprzedaż książek i gier o "Wiedźminie" na całym świecie, a piosenka stała się viralem

- czytamy w komunikacie. Należy jednak zauważyć, że Netflix zmienił definicję widza. Teraz za widza uznaje się osobę, która oglądała daną produkcję co najmniej przez dwie minuty, co zdaniem producenta "wystarczy, by stwierdzić, że wybór był celowy". 

Netflix wspomniał również, że osiem filmów z ich studia - w tym "Irlandczyk", "Historia małżeńska" i "Dwóch papieży" - otrzymało łącznie 24 nominacje do Oscara. Producent chwali się również różnorodnością swoich twórców. Filmy i seriale Netflixa otrzymały 42 nominacje do nagród Krajowego Stowarzyszenia na Rzecz Popierania Ludności Kolorowej oraz 15 nominacji do nagród GLAAD, organizacji na rzecz praw osób LGBT+.

>>> "Wiedźmin" z dubbingiem, lektorem czy napisami? Zdecyduj, jak obejrzysz!

<<Reklama>> Saga o Wiedźminie dostępna jest w formie e-booków w Publio.pl >>

Zobacz wideo
Więcej o: