Nie żyje gwiazda "Latającego cyrku Monty Pythona". Terry Jones miał 77 lat

W wieku 77 lat zmarł Terry Jones, brytyjski aktor komediowy, reżyser i członek legendarnej grupy Monty Python. Informację do mediów przekazał jego agent.

Terry Jones najlepiej w Polsce był znany jako członek grupy Monty Python. Występował we wszystkich odcinkach "Latającego cyrku Monty Pythona", a także wyreżyserował kultowe filmy "Monty Python i Święty Graal", "Żywot Briana" i "Sens życia według Monty Pythona". Był także współscenarzystą wszystkich filmów i programów grupy.

Terry Jones z Monty Pythona nie żyje

Terry Jones urodził się w 1942 roku w Colwyn Bay. Już na studiach na Oxford University był członkiem studenckiego teatru, gdzie poznał Michaela Palina, później także członka grupy Monty Python. Razem pisali scenariusz do serialu telewizyjnego "Ripping Yarns", a także skecze, z którymi występowali na scenie uniwersyteckiego teatru.

Jak piszą brytyjskie media - kiedy w 1969 roku Jones spotkał się w Londynie w indyjskiej restauracji z Michaelem Palinem, Grahamem Chapmanem, Erikiem Idle, Johnem Cleesem i amerykańskim animatorem Terrym Gilliamem, po to by porozmawiać nad nowym programem komediowym dla BBC, narodziła się telewizyjna legenda.

Terry Jones w 2013 roku zachorował na raka jelita grubego, przeszedł pomyślną operację. W oświadczeniu agenta czytamy więcej o stanie jego zdrowia:

Terry zmarł wieczorem 21 stycznia w wieku 77 lat. U jego boku cały czas czuwała jego żona Anna Soderstrom. Miał za sobą długą, ciężką i zawsze pełną dobrego humoru walkę z rzadką formą demencji, FTD.

Demencję zdiagnozowano w 2016 roku. BBC relacjonuje, że w ciągu kilku ostatnich dni w domu zmarłego gromadziła się jego najbliższa rodzina i przyjaciele:

Terry delikatnie od nas odpływał we własnym domu w północnym Londynie. Wszyscy straciliśmy dobrego, zabawnego, ciepłego, kreatywnego i bardzo kochającego mężczyznę, którego bezkompromisowa indywidualność, nieustępliwy intelekt i niesamowite poczucie humoru dawały przyjemność milionom ludzi przez sześć dekad.

"Jego praca z Monty Pythonem, jego książki, filmy, programy telewizyjne, wiersze i inne prace będą trwały wiecznie, są godnym dziedzictwem" - czytamy w oświadczeniu.

Więcej o:
Komentarze (80)
Nie żyje gwiazda "Latającego cyrku Monty Pythona". Terry Jones miał 77 lat
Zaloguj się
 • 12reyez

  Oceniono 62 razy 60

  Always Look on the Bright Side of Life. Dzięki Terry za wszystko. Spoczywaj w pokoju. Na Twoją cześć obejrzę sobie dzisiaj wieczorem Żywot Briana.

 • ob1canob

  Oceniono 62 razy 58

  Wielka szkoda. Wlasnie ogladalem Gral i Briana w zeszlym tygodniu z moim 10 letnim synen. Zdziwilem sie jak dobrze przyjal te filmy. Rest in Peace, Terry.

 • c.t.k

  Oceniono 47 razy 43

  "Myślę, że na tym polega cały dowcip: oto mamy Chrystusa, który mówi te wszystkie cudowne rzeczy o życiu w harmonii, pokoju i miłości, po czym przez następne 2000 lat ludzie mordują się wzajemnie z Jego imieniem na ustach, bo nie mogą się dogadać co do tego, jak dokładnie to wszystko powiedział."

 • adam3407

  Oceniono 40 razy 38

  Kolejny mistrz niebiańskiej rozrywki poszedł do nieba.
  Obyś w niebie mógł zjeść więcej panie Creosote.
  Bawcie się tam dobrze z Chapmanem.
  .

 • szcz9

  Oceniono 29 razy 29

  Bardzo smutne. Miałem przyjemność poznać T. Jonesa w 1991 r. w Krakowie, gdy przyjechał na - chyba pierwszy w Polsce - przegląd filmów Monty Pythona. Na pamiątkę został mi autograf.

 • Gigant Mercedes

  Oceniono 26 razy 26

  Bedevere: I stąd wiemy że ziemia ma kształt banana. Król Artur: Zdumiewające są te nowe nauki...

 • szmulkacenbogen

  Oceniono 26 razy 24

  “Life's a piece of shit, when you look at it, life's a laugh and deat's a joke, it's true: You'll se it's all a show, keep'em laughing as you go, just remember that the last laugh is on YOU...and ALWAYS LOOK ON THE BRIGHT SIDE OF LIFE”

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX