Netflix przejął od Showmaksa głośnego "Fanatyka" z Cyrwusem. Po długiej przerwie znowu można go obejrzeć

Showmax wycofał się z Polski pod koniec stycznia 2019 roku. Platforma stworzyła kilka pordukcji oryginalnych, w tym chwalony serial "Rojst", które przez ten cały czas były niedostępne. Tak było też z głośnym "Fanatykiem". Film nakręcono na podstawie... internetowego żartu. Okazał się rewelacyjny.
Zobacz wideo

"Mój stary to fanatyk wędkarstwa" to słowa, które rozpoznaje tysiące osób w Polsce - tak bowiem zaczyna się najpopularniejsza w Polsce copy pasta autorstwa Malcolma XD. Fenomen internetowego żartu był tak wielki, że na jego podstawie powstał film krótkometrażowy z pierwszoligową obsadą - zagrali m.in. Piotr Cyrwus i Marian Dziędziel.

"Fanatyk" już dostępny na Netfliksie

Kiedy Shomax zniknął z Polski, los autorskich produkcji długo był niepewny. Ponad rok od zamknięcia platformy przejął je Netflix. Wśród nich są właśnie "Rojst" Jana Holubka, a także "Fanatyk" na podstawie tekstu Malcolma XD. 

Przypomnijmy - pasta (z angielskiego "copy and paste", czyli "kopiuj, wklej" ) to zmyślona, zabawna historia publikowana w internecie, kopiowana i rozpowszechniana przez innych użytkowników. Opowieść często zaczyna żyć własnym życiem. Tak było w przypadku pasty o fanatyku wędkarstwa. I tak "Fanatyka" zekranizował Michał Tylka, który scenariusz napisał z samym Malcolmem.

W tytułowej roli  wystąpił Piotr Cyrwus. W filmie zagrali także Marian Dziędziel, Jacek Strama, Anna Radwan, Tomasz Schimscheiner i Dariusz Kowalski, czyli Janusz Tracz z "Plebanii".

- Większość aktorów wystąpi w filmie epizodycznie. Zależało mi na tym, by wszystkie role, ze statystami włącznie, były grane przez zawodowców – opowiadał Tylka w Gazecie Wyborczej.

- Był jeden wyjątek. Napisałem do Lecha Wałęsy, czy nie zechciałby zagrać w finałowej scenie filmu, gdy ojciec „sprzecza się” ze wspólnikami o prawo do korzystania z łódki. Nie odpisał. Potem zgodził się na to Jan Nowicki, więc dla Wałęsy mogłoby i tak już nie być miejsca - zdradzał reżyser.

Zobaczcie, jak wyglądała praca na planie "Fanatyka":

 

Fragment pasty o fanatyku wędkarstwa (pisownia oryginalna):

Mój stary to fanatyk wędkarstwa. Pół mieszkania zaj***ne wędkami najgorsze. Średnio raz w miesiącu ktoś wdepnie w leżący na ziemi haczyk czy kotwicę i trzeba wyciągać w szpitalu bo mają zadziory na końcu. W swoim 22 letnim życiu już z 10 razy byłem na takim zabiegu. Tydzień temu poszedłem na jakieś losowe badania to baba z recepcji jak mnie tylko zobaczyła to kazała buta ściągać xD bo myślała, że znowu hak w nodze.

Druga połowa mieszkania zaj***na Wędkarzem Polskim, Światem Wędkarza, Super Karpiem xD itp. Co tydzień ojciec robi objazd po wszystkich kioskach w mieście, żeby skompletować wszystkie wędkarskie tygodniki. Byłem na tyle głupi, że nauczyłem go into internety bo myślałem, że trochę pieniędzy zaoszczędzimy na tych gazetkach ale teraz nie dosyć, że je kupuje to jeszcze siedzi na jakichś forach dla wędkarzy i kręci gó*noburze z innymi wędkarzami o najlepsze zanęty itp. Potrafi drzeć mordę do monitora albo wypie**olić klawiaturę za okno. Kiedyś ojciec mnie wk***ił to założyłem tam konto i go trolowałem pisząc w jego tematach jakieś losowe głupoty typu karasie jedzo guwno. Matka nie nadążała z gotowaniem bigosu na uspokojenie. Aha, ma już na forum rangę SUM, za naj***nie 10k postów.

Niedługo po tym, jak powstał film, Malcolm XD wydał pierwszą książkę "Emigracja", a później także drugą, pt. "Pastrami" - to zbiór jego różnych past.

Więcej o: