TVN idzie w kryminały. Na player.pl nowe seriale według Brejdyganta i Bondy

Wiosenna oferta kanałów TVN to m.in. egzotyczne "Ameryka Express" i "Hotel Paradise", ale jeśli chodzi o seriale, będzie mrocznie i tajemniczo. Od pewnego czasu bowiem grupa stawia na kryminały w odcinkach - i to z niezłym skutkiem. Teraz dołączą kolejne nowości.
Zobacz wideo POPkultura - odc. 25

Od kilku sezonów TVN najpierw pokazuje niektóre swoje produkcje w internecie, a dopiero potem trafiają one na antenę głównej stacji. Piotr Korycki, prezes TVN Discovery Polska, tłumaczył na konferencji prasowej, prezentującej wiosenną ramówkę:

Stare określenie TV to dla nas obecnie total viewing, czyli pełne dotarcie z contentem na wszystkich możliwych platformach: na player.pl, urządzeniach mobilnych, komputerach, w dowolny sposób.

Serial kostiumowy TVN nie wypalił, ale kryminalne ludzie kupują

Po bardziej lub mniej udanych adaptacjach telenowel ("BrzydUla", "Majka", "Prosto w serce"), serialach gatunkowych (prawniczym "Prawo Agaty" czy medycznym "Diagnoza") oraz romansie z serialem kostiumowym (niezbyt dobrze przyjętym przez widzów "Belle Epoque" z 2017 roku), od pewnego czasu TVN coraz chętniej stawia na kryminały. I chętnie wykorzystuje to, co stworzyli najpopularniejsi pisarze historii o zbrodniach. 

"Belle Epoque" to miał być hit. Jak wyszło? "Szkoda, że poziom nie jest tak wysoki jak budżet" [OPINIE] >>

W TVN od 4 kwietnia będzie można oglądać serial "Chyłka: Kasacja", z Magdaleną Cielecką w roli głównej. To jest druga odsłona opowieści o pani prokurator, stworzonej przez Remigiusza Mroza. Mróz co chwilę wydaje nowy tytuł (jego szybkość pisania jest już legendarna), jest także najlepiej zarabiającym polskim pisarzem 2019 roku (ranking "Wprost").

Chyłka: KasacjaChyłka: Kasacja TVN

Nic więc dziwnego, że na player.pl już za chwilę debiutuje część trzecia: "Chyłka: Rewizja" - w końcu historia tej bohaterki była w zeszłym roku najchętniej oglądaną produkcją w player.pl pod względem średniej liczby odsłon na jeden odcinek.

W trzeciej serii, po zwolnieniu z kancelarii Żelazny & McVay, pani mecenas musi zmierzyć się z nowymi problemami, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Przez przypadek zostaje zaangażowana w sprawę podwójnego morderstwa. Jej klient - Rom Bukano - po stracie żony i córki ma otrzymać pokaźną sumę od towarzystwa ubezpieczeniowego. W międzyczasie staje się jednak głównym podejrzanym w sprawie.

Do obsady znanej z dwóch pierwszych sezonów (Magdalena Cielecka, Filip Pławiak, Ireneusz Czop, Piotr Żurawski, Szymon Bobrowski, Jacek Koman, Jakub Gierszał, Olga Bołądź), dołączą Wojciech Zieliński, Antoni Pawlicki, Sylwia Juszczak, Mariusz Bonaszewski i Małgorzata Klara.

Igor Brejdygant kręci z Popławską i Stuhrem, niedługo serial na podstawie Bondy

Także druga nowość jest adaptacją polskiego kryminału. "Szadź" to książka Igora Brejdyganta, której główną bohaterką jest komisarz Agnieszka Polkowska. Sam pisarz pracował także nad scenariuszem produkcji.

 

W serialu zagrała ją Agnieszka Popławska. Tu od początku wiadomo, kto jest mordercą (w tej roli Maciej Stuhr) - zagadką są motywy jego działania. Akcja siedmioodcinkowego thrillera z wątkiem kryminalnym w tle rozgrywa się w Opolu i kolejne epizody odkrywają część prawdy o tym, co łączy Polkowską z religioznawcą, pozornie wzorowym mężem i ojcem, który w okrutny sposób pozbawia życia swoje ofiary.

W tym sezonie player.pl szykuje jeszcze dwie produkcje własne, obie kryminalne. Pierwsza to historia z tajemnicą w tle o zaginięciu całej rodziny, druga to serial na podstawie bestsellerów Katarzyny Bondy. Jak informuje naekranie.pl, ta ostatnia ma być adaptacją "Lampionów" - trzeciej z serii czterech książek o profilerce Saszy Załuskiej.

Na antenie głównej TVN też idą w kryminalne wątki: "Kod genetyczny" i "Motyw"

Ci, którzy nadal chętnie wybierają telewizję tradycyjną, będą mogli śledzić odcinki "Kodu genetycznego" i "Motywu". Przy scenariuszach obu produkcji pracowała Katarzyna Śliwińska-Kłosowicz, która ma na koncie także m.in. "39 i pół tygodnia", "Pułapkę" czy "Przepis na życie".

Kod genetycznyKod genetyczny TVN

"Kod genetyczny" to serial obyczajowy z wątkiem kryminalnym, w którym tajemniczy wypadek stawia przeciwko sobie najbliższe osoby - ojca i syna. Głównym bohaterem jest Tomasz Skowroński (Adam Woronowicz), wybitny genetyk, pracownik Instytutu Badań Kryminalnych, który po śmierci żony związał się z dużo młodszą, piękną Izą Berger (Karolina Gruszka). Jego syn Piotr (Maciej Musiałowski) nie pogodził się ze śmiercią matki i nie akceptuje zasadniczego ojca, a poza tym wdaje się w romans z Izą. Premiera 2 marca.

W "Motywie" fabułę otwiera zbrodnia, a tłem całej sprawy są tajemnice sprzed lat. Scenarzyści chcą pokazać, że każdy jest zdolny do zła, potrzebny jest tylko motyw.

Kiedy w gdańskiej restauracji dochodzi do strzelaniny, Luiza Porębska (Małgorzata Kożuchowska) i jej mąż Marcin (Andrzej Konopka) zostają ranni. Podejrzenia padają na pracującą w ich restauracji Annę Czarnecką (Agnieszka Grochowska). "Czarna" nie przyznaje się do winy; sugeruje także, że w zdarzenie uwikłana jest jej szefowa. Sprawa zostaje przydzielona komisarzowi Pawłowi Szulcowi (Michał Czarnecki), śledczemu z dużym doświadczeniem, ale też ogromnymi problemami w życiu prywatnym. Kobiety obwiniają się wzajemnie, a Szulc szybko orientuje się, że cała trójka to znajomi z czasów liceum. Pierwszy odcinek "Motywu" TVN pokaże 3 marca. 

Więcej o: