Krystyna Janda o Zenku Martyniuku: "Nie wiem, kto to jest". Aktorka od lat nie ogląda TVP

Krystyna Janda z jednych wywiadów wyznała, że nie ma pojęcia kim jest Zenon Martyniuk, lider zespołu Akcent, który doczekał się filmu biograficznego realizowanego przez TVP. Aktorka podkreśla, że od czterech lat nie ogląda telewizji publicznej i w związku z tym ani razu nie słyszała, jak Martyniuk śpiewa.
Zobacz wideo

Krystyna Janda jest jedną z najbardziej cenionych aktorek filmowych i teatralnych w Polsce. Prowadzi własny teatr w Warszawie, reżyseruje sztuki, pisze felietony, śpiewa piosenki. Znana jest też z wyrazistych poglądów politycznych i udziału w licznych protestach obywatelskich. Nie ukrywa, że obecny rząd nie cieszy się jej poparciem. Podobnie jest z telewizją publiczną pod kierownictwem Jacka Kurskiego. W wywiadzie z "Gazetą Wyborczą" artystka podkreśliła, że TVP nie ogląda od czasu, gdy PiS doszedł do władzy.

>> TVP atakuje sędziego Igora Tuleyę i wykorzystuje piosenkę De Mono. Zespół odpowiada: To nie może mieć miejsca<<

Krystyna Janda nie wie, kim jest Zenon Martyniuk

Krystyna Janda zdradziła, że od czterech lat nie ogląda żadnych kanałów mediów publicznych poza TVP Kultura. Aktorka podejrzewa, że właśnie dlatego nigdy w życiu nie słyszała żadnej piosenki Zenona Martyniuka, który nie tylko był gwiazdą Sylwestra marzeń w Zakopanem, ale miał także swój benefis na TVP, a do tego w kinach oglądać można także jego film biograficzny "Zenek" wyprodukowany w całości przez TVP. Dorota Wysocka-Schnepf usłyszała od niej:

Od czterech lat nigdy nie włączyłam kanału telewizji publicznej. Oprócz kanału Kultura, gdzie jeszcze czasem są takie rzeczy, które chciałabym obejrzeć. Nigdy przez te cztery lata, nawet jak tak przeglądałam kanały, to niestety nie zatrzymałam się ani chwili, więc nie słyszałam nigdy, jak śpiewa pan Zenek. Nigdy.

Stanowczo podkreśliła:

Nie wiem, kto to jest.

Krystyna Janda nie jest jedyna. Podobne wyznanie padło też ostatnio z ust innej gwiazdy disco polo, Czadomana znanego z utworu "Ruda tańczy jak szalona". Muzyk Paweł Dudek przyznał "Faktowi" - "Jeszcze pięć lat temu nie słyszałem o Zenku. Jeżeli chodzi o disco polo, to oczywiście wiedziałem, że jest Marcin Miller i Radek Liszewski. Każdy zna 'Niech żyje wolność' zespołu Boys, czy 'Ja uwielbiam ją' zespołu Weekend. Kariera Zenka jednak mi umknęła i nie miałem pojęcia o jego istnieniu".

>>> Co z kontynuacją "Rancza" po śmierci Pawła Królikowskiego? "To jego rola, odcisnął na niej swoje piętno"<<<

Jest to imponujące dokonanie, biorąc pod uwagę, że zespół Akcent działa od blisko 30 lat, nagrał 16 albumów, pięć z nich ma status diamentowej płyty (jeden jest nawet potrójnie diamentowy), którą przyznaje się za sprzedanie 100 tys. egzemplarzy płyt. Utwory takie jak "Przez twe oczy zielone", "Życie to są chwile" czy "Przekorny los" znają miliony Polaków. Rozumiemy, że preferencje i gust muzyczny to osobista sprawa każdego człowieka, jednak disco polo to niezaprzeczalny fenomen kulturowy. A Zenon Martyniuk jest czołowym przedstawicielem tego nurtu muzycznego.

 Krystyna Janda nie chce mieć nic wspólnego z TVP

Aktorka w tym samym wywiadzie zapewniła, że mimo tego iż sama nie ogląda TVP, daleka jest od potępiania koleżanek i kolegów po fachu, którzy ze stacją czasem współpracują - "Ja jestem daleka od całkowitego potępienia. Być może ci aktorzy to ludzie, którzy mają dokładnie takie poglądy, wierzą w to i to jest ich świat, ich cel, ich przyszłość". Zauważa, że to temat powszechnej dyskusji w środowisku aktorskim:

Wyraźnie dzieli na dwie opinie - według takiego ogólniejszego poglądu - że nie bierze się udziału w wywiadach publicystycznych czy w materiałach informacyjnych, natomiast jeśli chodzi o Teatr Telewizji czy przedsięwzięcia stricte artystyczne, to nie ma wstydu. No, nie wiem.

Wyrozumiale dodała -"Natomiast, wie pani, ja przeżyłam przecież jeden bojkot. Wiem, co to znaczyło. Szczególnie dla młodych pokoleń. Dla tych, którzy wchodzili w zawodowe życie". Ona sama woli jednak pozostać z boku:

Ja ostatnio nie oddałam nawet swojej piosenki do telewizji, ponieważ nie chcę się tam, że tak powiem, w to mieszać.

Zwłaszcza, że Krystyna Janda ma teraz dużo na głowie. Jej "Och Teatr" nie dostał dotacji na działalność, więc aktorka musi się skupić teraz na instytucji. 

Więcej o: