Sąd zakazał TVP emisji sześciu odcinków programu "Jaka to melodia". TVP i tak je emituje

Trwa proces o naruszenie praw autorskich wytoczony Telewizji Polskiej przez Marka Bika, reżysera muzycznego show "Jaka to melodia". Bik pracował przy "JTM" od 2005 roku do stycznia br. Dziennik.pl podał, że TVP łamie sądowy zakaz emisji sześciu odcinków programu, który w ramach zabezpieczenia rozszczeń nałożył na nią Sąd Okręgowy w Warszawie.
Zobacz wideo "Zenek" sukcesem TVP? Wiceminister kultury komentuje

Jak czytamy na Dziennik.pl, proces dotyczy naruszenia przez TVP praw autorskich Marka Bika do programu "Jaka to melodia". Chodzi o 54 wyreżyserowane przez Bika odcinki, z których wyemitowano już 48. Sąd Okręgowy w Warszawie XXV Wydział Cywilny postanowił o objęciu pozostałych sześciu odcinków zabezpieczeniem roszczenia, które w efekcie zabroniło Telewizji Polskiej pokazywania na antenie tychże odcinków w celu powstrzymania ewentualnych niekorzystnych skutków dla właściciela praw autorskich. Okazało się jednak, że TVP nie przejmuje się zakazem i wyemitowała już dwa z sześciu odcinków.

Zobacz też: TVP atakuje sędziego Igora Tuleyę i wykorzystuje piosenkę De Mono. Zespół odpowiada: To nie może mieć miejsca >>

TVP łamie sądowy zakaz pokazywania "Jaka to melodia"

Marek Bik pracował przy "Jaka to melodia" od 2005 roku do stycznia 2020 roku - na ten moment nie wiadomo, kto go zastąpił. Reżyser wybrał się do sądu w kwestii ostatnich 54 odcinków programu, za które był odpowiedzialny - jak twierdzi, przekazanie TVP praw autorskich do ich emisji nie miało miejsca. Bik wniósł o zabezpieczenie przedmiotu sporu, do czego sąd się przychylił i 3 marca wydał postanowienie w tej sprawie.

Dziennik.pl podaje, że dotyczy ono odcinków nr 4285-90 oraz 4257. Jeszcze tego samego dnia o 17:25 w TVP pokazano pierwszy z nich, a nazajutrz kolejny. Według informacji Dziennik.pl sąd ustalił karę za każde naruszenie zabezpieczenia roszczenia na 5 tys. zł na rzecz reżysera. Biuro prasowe TVP jak na razie nie komentuje sytuacji.

Program "Jaka to melodia" w ostatnich latach przeszedł wielką metamorfozę. Od początku jego emisji, czyli od 4 września 1997 roku, prowadzącym był Robert Janowski, który w czerwcu 2018 roku zakończył współpracę z TVP. Powodem były spore zmiany w formule show, wprowadzone właśnie przez Bika. Przy tym zmienił się producent wykonawczy, a z programem pożegnała się część ekipy z Janowskim na czele. Jego następcą został Norbert "Norbi" Dudziuk, którego później wymieniono na Rafała Brzozowskiego. 

Zobacz też: Robert Janowski pożegnał się z widzami "Jaka to melodia?": "To już koniec". Poprowadzi nowy program. "Rozmowy trwają" >>

Więcej o: