W serialu HBO twarz Jana Pawła II objawia się w kosmicznych odchodach. To temat odcinka

Tematem przewodnim 7. odcinka serialu komediowego "Avenue 5" jest rzekomo objawiająca się w chmurze podświetlonych fekaliów dryfujących wokół statku kosmicznego twarz papieża Jana Pawła II.

"Avenue 5" to najnowszy serial komediowy stacji HBO, a jedną z głównych ról gra Hugh Laurie. Wciela się w kapitana luksusowego statku kosmicznego, który utknął w kosmosie. W jednym z najnowszych odcinków pasażerowie utrzymują, że widzą twarz papieża Jana Pawła II w podświetlonej chmurze utworzonej z odchodów, które są wyrzucane z ich okrętu.

Zobacz wideo

Twarz Jana Pawła II objawia się w chmurze odchodów

Za komediową produkcję "Avenue 5" odpowiada Armando Iannucci, który ma na koncie nagrodzoną m.in. 17 Emmy "Figurantkę". Akcja serialu toczy się w niedalekiej przyszłości, a jej bohaterami są pasażerowie luksusowego wycieczkowca, który wyrusza w krótki rejs wokół Saturna. Niestety dochodzi do awarii i statek kosmiczny traci łączność z ziemią, nie wiadomo też, czy uda się wrócić bezpiecznie do domu. Istnieje ryzyko, że wszyscy zginą w kosmosie. Załoga oczywiście nie jest do końca przygotowana na taki kryzys, a musi jakoś uspokoić niezadowolonych pasażerów, którzy mają do dyspozycji wykwintną restaurację, taras widokowy i lekcje jogi. Kapitana statku gra we właściwym sobie stylu Hugh Laurie.

W 7. odcinku serialu sytuacja na pokładzie dalej jest patowa - ciągle nie wiadomo czy i jak uda się wrócić do domu. Na samym początku epizodu pasażerowie znajdują sobie nową frapującą ich rozrywkę. Obserwują przez jedno z okien widokowych otaczającą statek chmurę utworzoną z ludzkich odchodów. Fekalia lewitują wokół maszyny, ale przy okazji wyglądają bardzo malowniczo - kapitan bowiem je podświetlił. I właśnie w tej masie jeden z pasażerów zauważa kształt, który jego zdaniem wygląda wypisz wymaluj jak papież Jan Paweł II. Mówi nawet do swoich towarzyszy:

Widzę twarz Jana Pawła II. Papieża. Żył w XX wieku, nieomylny, ale ładnie przepraszał za błędy z przeszłości. (...) JP2 był dobry, w młodości nawet nie był nazistą.

Słyszy odpowiedź - "Ja widzę tylko roziskrzone ekskrementy". I tak przez większość odcinka toczy się dyskusja - twarz objawia się raz na 90 minut i część z pasażerów twierdzi, że widzi papieża, inni mówią, że nic takiego nie widzą. Kapitan statku cynicznie zauważa, że nie obchodzi go, co kto tam widzi, ale cieszy się, że ludzie mają rozrywkę, dzięki której nie próbują go zatłuc. I faktycznie, pasażerowie spędzają przed oknem długie godziny, niektórzy nawet twierdzą, że dzięki modlitwie do wizerunku papieża w fekaliach uleczyła ich z bezsenności.

Materiały promocyjne HBOMateriały promocyjne HBO 'Avenue 5' - kadr

Serial wyreżyserował Armano Iannuci - autor scenariusza, reżyser i producent wielu głośnych telewizyjnych i radiowych produkcji komediowych. Stworzony przez niego serial komediowy HBO "Figurantka" zdobył liczne nagrody, w tym trzy statuetki Emmy dla najlepszej produkcji komediowej. W 2017 roku Iannucci wydał książkę o muzyce klasycznej "Hear Me Out" oraz napisał scenariusz i wyreżyserował czarną komedię "Śmierć Stalina", która była nominowana w dwóch kategoriach do nagrody BAFTA i zdobyła Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszej komedii.

Recenzenci chwalą jego najnowszy serial, podoba im się zwłaszcza dobór obsady i pomysł na fabułę, niektórzy jednak narzekają na to, że część z żartów jest zbyt specyficzna, by można było je zrozumieć. 

Więcej o: