Stowarzyszenie Artystów pozwało Cyfrowy Polsat. Żąda ponad 150 mln złotych

Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych chce, żeby platforma Cyfrowy Polsat wypłaciła ponad 150 mln zł za rzekome naruszenie praw pokrewnych do poszczególnych wykonań utworów w nadawanych przez stację programach telewizyjnych. Polsat z kolei wnioskuje o oddalenie roszczeń SAWP.
Zobacz wideo

Stowarzyszenie Artystów Wykonawców SAWP to organizacja zrzeszająca wokalistów i instrumentalistów, której celem jest ochrona ich praw, a sama instytucja działa pod nadzorem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W grudniu 2019 roku złożyła pozew przeciwko Grupie Cyfrowy Polsat.

Polsat pozwany na 150 mln zł

SAWP w swoim pozwie umieścił dwa roszczenia - o zapłatę i informacyjne. Jak donosi portal wirtualnemedia.pl, roszczenie o zapłatę dotyczy programów telewizyjnych, które reemitowano od 20 sierpnia 2009 roku do 20 sierpnia 2019 roku. Stowarzyszenie utrzymuje, że naruszone zostały "prawa pokrewne do wykonań muzycznych i słowno-muzycznych poprzez ich bezumowną reemisję kablową" i żąda z tego tytułu 153,3 mln zł odszkodowania.

Prawa pokrewne to rodzaj praw własności intelektualnej podobnych do praw autorskich - te dwa rodzaje praw zostają do siebie równoległe. Prawa pokrewne chronią interes wykonawców utworów czy producentów fonogramów, a obejmują m.in. prawa do artystycznych wykonań, nadań programów czy do pierwszych wydań. 

Dyrektor biura SAWP, Jarosław Kamiński, poinformował wirtualnemedia.pl, że Cyfrowy Polsat od kiedy istnieje, reemituje programy bez zawarcia odpowiedniej umowy i nie płaci wynagrodzeń, które byłyby naliczane i wypłacane na ich podstawie artystom. Podkreśla też, że Związek chciał załatwić sprawę ugodowo, jednak inicjatywa została odrzucona.

Roszczenie informacyjne łączy się z potrzebą dostarczenia przez Polsat informacji, na podstawie których można będzie wycenić wysokość wynagrodzenia dla poszczególnych artystów. Ponieważ SAWP nie posiada tych danych, może określić wysokość roszczeń jedynie szacunkowo.

Rzeczniczka prasowa Cyfrowego Polsatu przekazała iż "roszczenia są niezasadne".

Więcej o:
Komentarze (54)
Stowarzyszenie Artystów pozwało Cyfrowy Polsat. Żąda ponad 150 mln złotych
Zaloguj się
 • krzysztof_ptk

  Oceniono 35 razy 25

  A TVP dostaje 2 miliardy....

 • aagaj

  Oceniono 20 razy 18

  A dużo tych źądajacych firm jest , bo to juz ZASP mało !

 • klamtusek

  Oceniono 24 razy 14

  Rydzyk wszystko naprostuje, nie po to ubol z jęzorem mu w zwieracz włazi, żeby ktoś miał podskakiwać ubolowi.

 • aa1000

  Oceniono 21 razy 13

  A jak SAWP wspomaga artystów w potrzebie ?

 • iarna

  Oceniono 24 razy 12

  wygląda to tak jakby głupiomądry cwaniaczek chciał szybko i łatwo zarobić
  no bo co trzeba ukraść i ile czasu z tego korzystać żeby dostać pozew na 150 baniek?

 • rg142

  Oceniono 14 razy 10

  Polsat dawno temu skundlił się i spisił

 • stef0909

  Oceniono 25 razy 9

  Tak trzymać spisił się czytaj: zeszmacił ....to puścić w skarpetach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX