Stowarzyszenie Artystów Wykonawców SAWP to organizacja zrzeszająca wokalistów i instrumentalistów, której celem jest ochrona ich praw, a sama instytucja działa pod nadzorem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W grudniu 2019 roku złożyła pozew przeciwko Grupie Cyfrowy Polsat.
SAWP w swoim pozwie umieścił dwa roszczenia - o zapłatę i informacyjne. Jak donosi portal wirtualnemedia.pl, roszczenie o zapłatę dotyczy programów telewizyjnych, które reemitowano od 20 sierpnia 2009 roku do 20 sierpnia 2019 roku. Stowarzyszenie utrzymuje, że naruszone zostały "prawa pokrewne do wykonań muzycznych i słowno-muzycznych poprzez ich bezumowną reemisję kablową" i żąda z tego tytułu 153,3 mln zł odszkodowania.
Prawa pokrewne to rodzaj praw własności intelektualnej podobnych do praw autorskich - te dwa rodzaje praw zostają do siebie równoległe. Prawa pokrewne chronią interes wykonawców utworów czy producentów fonogramów, a obejmują m.in. prawa do artystycznych wykonań, nadań programów czy do pierwszych wydań.
Dyrektor biura SAWP, Jarosław Kamiński, poinformował wirtualnemedia.pl, że Cyfrowy Polsat od kiedy istnieje, reemituje programy bez zawarcia odpowiedniej umowy i nie płaci wynagrodzeń, które byłyby naliczane i wypłacane na ich podstawie artystom. Podkreśla też, że Związek chciał załatwić sprawę ugodowo, jednak inicjatywa została odrzucona.
Roszczenie informacyjne łączy się z potrzebą dostarczenia przez Polsat informacji, na podstawie których można będzie wycenić wysokość wynagrodzenia dla poszczególnych artystów. Ponieważ SAWP nie posiada tych danych, może określić wysokość roszczeń jedynie szacunkowo.
Rzeczniczka prasowa Cyfrowego Polsatu przekazała iż "roszczenia są niezasadne".