10 najlepszych seriali HBO. Które szczególnie warto polecić?

10 najlepszych seriali HBO - zestawienie, które nie jest łatwe do opracowania. Poza wielkimi międzynarodowymi produkcjami w różnych gatunkach, znajdziemy także intrygujące polskie tytuły. Przyjrzyjmy się im.

Wybór 10 najlepszych seriali HBO jest trudny choćby ze względu na to, że platforma HBO GO oferuje obecnie, oprócz przeszło 800 filmów, także aż 200 seriali.

10 najlepszych seriali HBO - jak je ocenić?

To bardzo różne produkcje: historyczne, fantasy, sensacyjne, komediowe lub kryminalne. Uruchomienie w 2010 roku platformy cyfrowej HBO GO otworzyło nowe szanse dla ekspansji treści produkowanych przez tę sieć. Różnorodność oferowanych obrazów sprawia, że dość trudno jest wybrać 10 najlepszych seriali na HBO i każde z proponowanych zestawień będzie subiektywne.   

Rankingów jest sporo, tworzonych zarówno na podstawie ocen krytyków jak i widzów. Znajdują się na nich takie tytuły jak m.in. kultowa już "Rodzina Soprano", "Gra o tron" czy - od zeszłego roku - rewelacyjny "Czarnobyl".

Zobacz wideo Czarnobyl - zwiastun

HBO: najlepiej oceniane seriale. Pierwsza dziesiątka

Najlepiej oceniane seriale na HBO według polskich widzów? Takie notowania prowadzi między innymi serwis filmweb.pl, który ułożył listę top 100 najwyżej ocenianych produkcji dostępnych w serwisie. Ranking 10 najlepszych seriali HBO przedstawia się następująco:

 1. Czarnobyl (2019)
 2. Gra o tron (2011)
 3. Kompania braci (2001)
 4. Detektyw (2014)
 5. Prawo ulicy (2002)
 6. Rodzina Soprano (1999)
 7. Wielkie kłamstewka (2017)
 8. Flight of the Conchords (2007)
 9. Młody papież (2016)
 10. Zakazane imperium (2010)

Wiele najlepiej ocenianych seriali stworzono na długo przed tym, nim podstawą ich dystrybucji stała się platforma internetowa. "Rodzina Soprano", "Kompania braci" i "Prawo ulicy" to kultowe tytuły, które pierwszy raz pojawiły się na jednym z kanałów telewizyjnych HBO zyskując sobie rzesze fanów. Kto wie - być może gdyby zadebiutowały w dobie większej popularności internetu ich popularność byłaby jeszcze większa?

Tuż za podium uplasował się "Detektyw". Serial opowiada o losach przedstawicieli prawa i jednego przestępcy, których drogi łączą się w obliczu bardzo nietypowego morderstwa. Powstały trzy serie, a każda skupia się na innej sprawie i innych funkcjonariuszach. Najlepiej oceniany zazwyczaj jest pierwszy sezon. W rolach głównych obsadzono liczne gwiazdy znane z najnowszych jak i nieco starszych filmów. Byli to Colin Farrell, Woody Harrelson, Mathew McConaughey, Vince Vaughn czy Marshall Ali.

"Kompania braci" to bardzo dobrze znany w Polsce serial osadzony w realiach II wojny światowej. Każdy z dziesięciu odcinków opowiada o innym etapie wojny, w którym uczestniczyli żołnierze pułku - od szkolenia, przez desant w Normandii, aż po upadek Niemiec. W toku zdarzeń zderzamy się nie tylko z wielkimi wydarzeniami historycznymi, ale również charakterami i dylematami, przed którymi stają bohaterowie grani między innymi przez Damiana Lewisa, Davida Schwimmera czy Neale'a McDonougha.

"Gry o tron" i magicznego świata, który udało się w niej wykreować, chyba nikomu nie trzeba specjalnie przedstawiać. Osiem kolejnych sezonów serialu opartego na treści sagi George'a R. R. Martina stało się jedną z najczęściej nagradzanych produkcji ostatnich lat.

Niekwestionowany zwycięzca, czyli "Czarnobyl", to z kolei filmowa adaptacja zdarzeń historycznych, do których doszło w trakcie i po awarii reaktora jądrowego elektrowni atomowej na Ukrainie. Większość przedstawionych w serialu postaci jest zresztą autentyczna, zdjęcia kręcono zaś w niedalekim sąsiedztwie Polski - na Ukrainie i na Litwie.

Zobacz wideo Spisek przeciwko Ameryce - zwiastun filmu

Polskie seriale HBO. Na które warto zwrócić uwagę?

Od kilku lat w ramach HBO Europe powstają także nasze własne produkcje, a wiele z nich prezentuje bardzo wysoki poziom i cieszy się popularnością nie tylko w Polsce. Polskie seriale HBO można bowiem oglądać także często w innych państwach, w których jest dostępny HBO GO. Do najbardziej wartych polecenia zaliczymy produkcje:

 • Wataha
 • Ślepnąc od świateł
 • Pakt
 • Bez tajemnic

"Wataha" to polski serial HBO, którego akcja rozgrywa się w malowniczych Bieszczadach. Oprócz ciekawego tła, znajdziemy w nim doskonale skonstruowany wątek sensacyjno-kryminalny. W "Bez tajemnic" spotkamy z kolei Jerzego Radziwiłłowicza, który tym razem nie wciela się w rolę policjanta (serial "Glina" w reżyserii Władysława Pasikowskiego), ale cenionego psychoterapeuty, który pomagając innym, próbuje też rozliczyć się z własnym życiem. W "Pakcie" główną rolę gra Marcin Dorociński, a w "Ślepnąc od świateł" - okrzyknięty przez wielu aktorskim odkryciem 2018 roku - Kamil Nożyński.

Więcej o: