Netflix. Zmuszona do małżeństwa, ogolona na łyso w dniu ślubu... Dziś premiera "Unorthodox"

Chasydzka dziewczyna uwięziona w jednym z najbardziej otwartych miast świata - Nowym Jorku. Nastolatka bez książek, kina, teatru, koncertów, spotkań z rówieśnikami. Poddana opresyjnej tradycji i religii ortodoksyjnej społeczności. To bohaterka książki i serialu Netfliksa "Unorthodox".
Zobacz wideo Unorthodox - nowa produkcja Netfliksa (zwiastun)

Trudno sobie wyobrazić świat nastoletniej Deborah, zmuszonej do małżeństwa, ogolonej na łyso w dniu ślubu i poddanej przyśpieszonej lekcji dojrzewania seksualnego. Trudno uwierzyć, że w XXI wieku dziewczyna mieszkająca w Nowym Jorku nie może posługiwać się angielskim, bo to język zepsucia i zła i jest więziona w domu.

Deborah Feldman w debiutanckiej powieści "Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów" wpuszcza czytelnika do hermetycznego świata, którego grzechy są starannie ukrywane i wypierane. Autorka w przejmujący sposób relacjonuje, jak wyglądało jej życie, pełne nakazów i zakazów. Życie, które opierało się na milczącym przyzwoleniu na cierpienie, zniewolenie i przemoc. Przepłaca je ciężką nerwicą.

Deborah ucieka. Po urodzeniu dziecka wie, że - jeśli chce uchronić syna przed podobnym losem - musi porzucić męża, rodzinę i wspólnotę. Rozpoczyna nowe życie.

Netflix i nowy serial. Dziś premiera "Unorthodox"

Deborah Feldman urodziła się i wychowała we wspólnocie ortodoksyjnych Żydów w Williamsburgu na Brooklynie. W bardzo młodym wieku została wydana za mąż w zaaranżowanym małżeństwie, dwa lata później urodził się jej syn. Wspomnienia, które opublikowała, mając 25 lat, stały się bestsellerem "New York Timesa". Dwa lata później napisała kontynuację tej historii, wydaną pod tytułem "Exodus". Jej książki zostały przetłumaczone na hebrajski i niemiecki. Feldman wraz z synem obecnie mieszka w Berlinie.

Netflix w kwietniu ma mnóstwo premier. "Dom z papieru" i "After Life" to dopiero początek >>

Na podstawie powieści "Unorthodox" powstał serial dla platformy Netflix po tym samym tytułem. W roli głównej wystąpiła żydowska aktorka, urodzona w Izraelu Shira Haas. Czteroodcinkowy miniserial jest już dostępny w Netfliksie, dzisiaj także ukazuje się wznowienie książki.

"Pociągająca, wymowna i emocjonalna… Niewątpliwie dziewczęta z Brooklynu kupują tę książkę, ukrywają ją pod materacami, czytają, kiedy zgasną światła i planują, może po raz pierwszy, własną ucieczkę" - pisał o niej recenzent HuffingtonPost.com. W "Booklist" można było przeczytać: "Relacja z serca zamkniętej wspólnoty sprawia, że lektura jest fascynująca. Feldman ma zmysł reporterki i talent do dojrzenia najmniejszych detali. Dzięki temu mamy wrażenie, jakbyśmy byli tam razem z nią. Czujemy, jak to jest być innym, kiedy wszyscy wokół są tacy sami".

10 najlepszych seriali Netfliksa, które powinno się zobaczyć. Czy wszystkie już znasz? >>

Więcej o:
Komentarze (32)
Netflix. Zmuszona do małżeństwa, ogolona na łyso w dniu ślubu... Dziś premiera "Unorthodox"
Zaloguj się
 • raddy

  Oceniono 65 razy 63

  Fanatyzm religijny to zło. Nie ma znaczenia, czy mówimy o chasydach, talibach, świadkach Jehowy, mormonach... Możemy się spierać jedynie o stopień szkodliwości.

 • coelka

  Oceniono 42 razy 38

  Religia to coś co ludziom lasuje mózgi. Kazda chrześcijańska, żydowska, muzułmańska czy w Indiach czy kulty w Afryce. To naprawdę opium dla mas i powinno być zabronione.

 • kisssmyass

  Oceniono 45 razy 37

  Ortodoksi to zboczeńcy. Zawsze powołują się na tradycję żeby usprawiedliwić okrucieństwa jakie wyrządzają kobietom czy dzieciom w spełnianiu swoich zboczonych zachcianek. Zawsze wolałem heretyków, odszczepieńców, outsiderów.....

 • e.duticalo

  Oceniono 31 razy 29

  Nie wiem jaki będzie serial, ale czytałam książkę " Unorthodox", która jest znakomita!!!!!! Wstrząsająca lektura. Każda religia to zło, bo między innymi czyni z kobiety istotę drugorzędną, poddaną obowiązkowo mężczyźnie.

 • edytkus

  Oceniono 17 razy 17

  Widuje czasem te malzenstwa. Ona zazwyczaj bardzo młodo wygladajaca, piekne gęsta włosy (peruka, bo wlasne grzech pokazywac)., z okazji świąt wymalowana niemal jak drag queen). Ma przy sobie min 3 dzieci a kolejne w drodze, idzie za mezem, próbując ogarnąć dziatwe przy czym najstarsza dziewczynka (nawet kilkuletnia) zawsze zajmuje sie niemowlakiem. Dziewczynkinzawsze pomagają matce oodczas gdy ich bracia biegają po placu zabaw I to ia co chcą. Ojciec w niczym nigdy nie pomaga.

 • ba_sw_ek

  Oceniono 16 razy 16

  Fanatyzm w każdej formie jest niebezpieczny. W religii: ortodoksyjni żydzi (małą literą jako wyznanie), katolicy, islamiści, anglikanie itp. jeżeli są fanatykami to są niebezpieczni dla innych. Podobnie jest z fanatyzmem politycznym

 • sector23

  Oceniono 28 razy 16

  Wielkie mi aj waj. Każda religia jest chora, a w wydaniu ortodoksyjnym - szczególnie. Jedni golą głowy i przestrzegają zasad koshrut-u, czy halal a inni polewają się woda święconą pełną bakterii i wirusów wierząc, że ona ich uzdrowi a jak sie wyspowiadają z grzechów, to nie ma problemu, bo kupili sobie pokutę.
  Trzeba jednak oddać wyznawcom religii mojżeszowej, że nie wprdlają się w życie innych ze swoimi wierzeniami i nikogo na siłę ekumenizują. Wręcz przeciwnie, postronnym dostać się do "nich" jest bardzo ciężko, a jak się wylatuje, to na zawsze i nie ma przebacz. Byle kogo nie przyjmują.
  Aha, proszę mi tu nie pisać o hasydach blokujących ulice i nachalnie krzyczących o nadchodzącym szabacie. Robią to w swoich dzielnicach i dopominają się o swoje prawa w obrębie własnych posesji. A to coś zupełnie innego niż łażenie środkiem drogi, przez grupkę kilku - kilkunastu pielgrzymów jakby chodników czy pobocza nie było.

 • jael53

  Oceniono 15 razy 9

  Zaraz, zaraz... chasydzi to nie to samo, co ortodoksi. Nawet jakby przeciwnie - dla ortodoksji byli zawsze podejrzani.

 • zdzisiek66

  Oceniono 7 razy 5

  Fanatyczny judaizm tylko tym się różni od fanatycznego islamu, że judaistyczni terroryści mają na koncie o wiele mniej ofiar i nie robią zamachów samobójczych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX