Netflix. Zmuszona do małżeństwa, ogolona na łyso w dniu ślubu... Dziś premiera "Unorthodox"

Chasydzka dziewczyna uwięziona w jednym z najbardziej otwartych miast świata - Nowym Jorku. Nastolatka bez książek, kina, teatru, koncertów, spotkań z rówieśnikami. Poddana opresyjnej tradycji i religii ortodoksyjnej społeczności. To bohaterka książki i serialu Netfliksa "Unorthodox".
Zobacz wideo Unorthodox - nowa produkcja Netfliksa (zwiastun)

Trudno sobie wyobrazić świat nastoletniej Deborah, zmuszonej do małżeństwa, ogolonej na łyso w dniu ślubu i poddanej przyśpieszonej lekcji dojrzewania seksualnego. Trudno uwierzyć, że w XXI wieku dziewczyna mieszkająca w Nowym Jorku nie może posługiwać się angielskim, bo to język zepsucia i zła i jest więziona w domu.

Deborah Feldman w debiutanckiej powieści "Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów" wpuszcza czytelnika do hermetycznego świata, którego grzechy są starannie ukrywane i wypierane. Autorka w przejmujący sposób relacjonuje, jak wyglądało jej życie, pełne nakazów i zakazów. Życie, które opierało się na milczącym przyzwoleniu na cierpienie, zniewolenie i przemoc. Przepłaca je ciężką nerwicą.

Deborah ucieka. Po urodzeniu dziecka wie, że - jeśli chce uchronić syna przed podobnym losem - musi porzucić męża, rodzinę i wspólnotę. Rozpoczyna nowe życie.

Netflix i nowy serial. Dziś premiera "Unorthodox"

Deborah Feldman urodziła się i wychowała we wspólnocie ortodoksyjnych Żydów w Williamsburgu na Brooklynie. W bardzo młodym wieku została wydana za mąż w zaaranżowanym małżeństwie, dwa lata później urodził się jej syn. Wspomnienia, które opublikowała, mając 25 lat, stały się bestsellerem "New York Timesa". Dwa lata później napisała kontynuację tej historii, wydaną pod tytułem "Exodus". Jej książki zostały przetłumaczone na hebrajski i niemiecki. Feldman wraz z synem obecnie mieszka w Berlinie.

Netflix w kwietniu ma mnóstwo premier. "Dom z papieru" i "After Life" to dopiero początek >>

Na podstawie powieści "Unorthodox" powstał serial dla platformy Netflix po tym samym tytułem. W roli głównej wystąpiła żydowska aktorka, urodzona w Izraelu Shira Haas. Czteroodcinkowy miniserial jest już dostępny w Netfliksie, dzisiaj także ukazuje się wznowienie książki.

"Pociągająca, wymowna i emocjonalna… Niewątpliwie dziewczęta z Brooklynu kupują tę książkę, ukrywają ją pod materacami, czytają, kiedy zgasną światła i planują, może po raz pierwszy, własną ucieczkę" - pisał o niej recenzent HuffingtonPost.com. W "Booklist" można było przeczytać: "Relacja z serca zamkniętej wspólnoty sprawia, że lektura jest fascynująca. Feldman ma zmysł reporterki i talent do dojrzenia najmniejszych detali. Dzięki temu mamy wrażenie, jakbyśmy byli tam razem z nią. Czujemy, jak to jest być innym, kiedy wszyscy wokół są tacy sami".

10 najlepszych seriali Netfliksa, które powinno się zobaczyć. Czy wszystkie już znasz? >>

Więcej o: