Robert Makłowicz zwolniony z telewizji, przeniósł się do sieci: Przeczytam wam coś, czego nikt inny nie przeczyta

Robert Makłowicz rozstał się z kolejną stacją telewizyjną, pod koniec lutego ogłoszono, że nie będzie kontynuacji jego programu w Food Network. Makłowicz nie chce jednak tracić kontaktu z widzami, więc postanowił założyć własny kanał na YouTubie. Dodał już nawet pierwsze nagrania ze swojego domu.
Zobacz wideo

Robert Makłowicz to jeden z najpopularniejszych polskich krytyków kulinarnych, dziennikarz i podróżnik - jego programy "Podróże kulinarne Roberta Makłowicza" i "Makłowicz w podróży" przez blisko 20 lat nadawała telewizja publiczna, a widzowie je uwielbiali. Dziennikarz jednak najpierw został zwolniony z TVP, a później z Food Network - postanowił więc założyć własny kanał na YouTubie.

Makłowicz bez programu w telewizji, założył kanał na Youtubie

Robert Makłowicz został zwolniony z Telewizji Polskiej w 2017 roku, za to, że zarzucił TVP manipulację przy wykorzystaniu jego wypowiedzi do spotu reklamowego. - Słowa, których użyłem, dotyczyły programu Bake Off: Ale ciacho! - o czym świetnie wiedzieli realizujący spot - jednak świadomie i bez mej wiedzy zacytowali je w innym kontekście - mówił wówczas słynny kucharz. TVP kilka dni później zerwała umowę z Makłowiczem w trybie natychmiastowym. W wywiadzie z Angeliką Swobodą dla Weekend.gazeta.pl powiedział: 

Można płakać nad dzisiejszą TVP, ale to temat na zupełnie inną dyskusję. Znacznie szerszą, bowiem rozmowa o tym, co się dziś dzieje w telewizji publicznej, to fragmencik dyskursu o sytuacji w kraju i kierunku, w którym on zmierza. 

Wtedy też dziennikarz przeniósł się na antenę Food Network, które emitowało przez ostatnie lata "Makłowicza w drodze". Jak donosi Onet, pod koniec lutego okazało się, że Food Network nie chce już nagrywać ani puszczać programu Makłowicza. Ten zdradził:

To decyzja stacji. Nie zaproponowano mi przedłużenia serii.

Makłowicz jednak nie zamierza zostać bezczynny. Na swoich profilach w mediach społecznościowych poinformował, że założył właśnie kanał na Youtubie:

Odosobnienie może być również twórcze. Plony mego zamknięcia śledzić możecie na kanale YouTube.

W pierwszym nagraniu podkreślił - Czasy mamy takie szanowni państwo, że niemal całe życie przenosi się do internetu. Zatem i ja się tam przenoszę, inaugurując niniejszym własny kanał na Youtubie.

A co będzie robił? W pierwszej kolejności wyjawił, że będzie czytać:

Ja wiem, że czytających w tej chwili w internecie jest wielu. Ale ja przeczytam wam coś, czego nikt inny nie przeczyta. Mianowicie swoją własną twórczość. A w dodatku będę ją jeszcze komentował.
 

Na pierwszy ogień poszedł fragment z "Cafe Museum", a zasadniczo motto książki. Morał z lektury Makłowicz ma taki, by nie traktować historii z dzisiejszej perspektywy i według współczesnych kategorii. Dlaczego? Bo musielibyśmy uznać, że Mikołaj Kopernik był Niemcem:

Zważywszy na dzisiejszą klasyfikację narodowościową, Kopernik był Niemcem.
 
Więcej o:
Komentarze (187)
Robert Makłowicz zwolniony z telewizji, przeniósł się do sieci: Przeczytam wam coś, czego nikt inny nie przeczyta
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 53 razy 35

  Walić Kopernika. Jarosław Kaczyński - to jest prawdziwy Polak. No, prawie ...

 • generalgapcio

  Oceniono 33 razy 29

  Kopernik nie był Niemcem tylko on kobietą był. Poniekąd, jakowoż .. . Czy coś tak jakoś.

 • jestem_u_botem

  Oceniono 37 razy 25

  Zgłębiałem ten temat kiedyś dość szczegółowo. Kopernik był po ojcu etnicznym Polakiem, po matce Niemcem, rodzina ojca wywodziła z istniejącej do dziś podwrocławskiej, słowiańskiej wsi Koperniki (stąd nazwisko, nie od handlowania przez ojca metalami w tym miedzią - niem. Kupfer). Kulturowo raczej był faktycznie bliższy niemczyźnie jak się wydaje. Zdaje się że jedynym zdaniem po polsku które z pewnością można mu przypisać była wywołana wzburzeniem uwaga na marginesie książki "Boh ty moj!" W Bolonii zapisał się do związku studentów niemieckich nie polskich który też istniał ale to rzecz drugorzędna bo nie są wyjaśnione szczegóły. Politycznie nie ma wątpliwości z którym narodem i państwem się identyfikował będąc wzorem lojalności wobec Królestwa Polskiego i dowodząc obroną polskich zamków.

 • redstag

  Oceniono 15 razy 13

  Chyba czegoś nie rozumiem. Przecież Kopernik była kobietą czyli Niemką a nie Niemcem.

 • au999

  Oceniono 14 razy 12

  moja śp. Mama lubiła jego programy, ciekawe były. Ale ja słyszałem od kogoś z krakowskiego oddziału GW, że kucharzem nie był zbyt dobrym.

 • ela-007

  Oceniono 15 razy 11

  Życzę sukcesów.

 • zdzisiek66

  Oceniono 7 razy 7

  Moi Drodzy Polacy Patrioci (i niepatrioci również), spuście trochę z tonu i spróbujcie:
  1. Przeczytać ze zrozumieniem. co Makłowicz powiedział. Niestety, wielu z was potrafi przeczytać tylko tytuł na głównej stronie.
  2. Zrozumieć, że używanie słów "Niemiec" czy "Polak" w sensie narodowości nie ma sensu w stosunku do ludzi z XV w., gdyż pojęcie narodowości w sensie zbliżonym do dzisiejszego powstało w wieku XIX.
  3. Jak powyższe mamy za sobą, to spróbujcie zrozumieć, że Kopernik był Niemcem w tym sensie, że jego rodzinnym językiem był niemiecki, a co do polskiego, to wątpliwe, że go w ogóle znał. A zanim mnie oplujecie, to nie omieszkam dodać, że jednocześnie był Polakiem w tym sensie, że był lojalnym i zasłużonym na niejeden sposób poddanym królów Polski. Którzy to królowie "Polakami" byli również nie na 100%, bo "genetycznie" mieli rodziców i dziadków litewsko-rusko-niemiecko-węgierskich.

 • janwilk2015

  Oceniono 7 razy 7

  niestety, 10 razy bardziej był Niemcem niż Polakiem: rozmawiał przez całe życie po niemiecku i łacinie, po polsku nie powiedział ani nie napisał ani słowa, we Włoszech na studiach zapisał się do związku studentów niemieckich, a jż najśmieszniejszy jest argument , że bronił Olsztyna przed Krzyżakami, tak , tylko, że bronił niemieckich (pruskich) mieszczan ,a nie Polaków, bo akurat taki był ich interes

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX