Serial "Unorthodox" to w zasadzie niewielka fabuła składająca się z czterech części. Amerykańsko-niemiecki obraz w reżyserii Marii Schrader częściowo stworzony został w języku jidysz. To nie jest jedyny akcent decydujący o jego wyjątkowości - scenariusz został oparty na prawdziwej historii Deborah Feldman, która opisana została w jej autobiografii zatytułowanej "Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów". Obyczajowa historia młodej Żydówki, która sprzeniewierza się rodzinnym zwyczajom i opuszcza Brooklyn, aby udać się do nieznanej Europy, to skomplikowana opowieść o osobistych wyborach, więzach rodzinnych i wpływie kultury na nasze życie. Dwa światy, kontrastujące ze sobą i tak bardzo różne, łączy postać Esther Shapiro grana przez Shirę Haas.
Streszczenie serialu "Unorthodox" należy rozpocząć od momentu, gdy 19 letnia Shira skłania się do ucieczki. Z pozoru życie ortodoksyjnej żydowskiej rodziny toczy się normalnie, młoda dziewczyna z trudem ukrywa jednak poddenerwowanie, wyraźnie do czegoś się przygotowuje, widzowie dopiero z czasem odkrywają jednak powody jej dziwnego zachowania. Retrospekcyjne ujęcia pozwalają lepiej zrozumieć motywy młodej Żydówki, która dorastała wprawdzie w Nowym Jorku, ale w chasydzkiej rodzinie, która redukuje rolę kobiety do bycia gospodynią domową, przykładną żoną i matką wielu dzieci. Religijne przekonania i absolutna wierność nakazom kultury nie pozwalają jej nawet chodzić do szkoły lub ćwiczyć swoich uzdolnień muzycznych - Shira robi to potajemnie, znajdując choć chwilowy sposób na ucieczkę od rzeczywistości, do której zdecydowanie nie pasuje.
Tradycyjnie wydana za mąż w wieku 17 lat, nie może doczekać się potomstwa, co w chasydzkiej społeczności przynosi jej kłopoty. Decyzja o ucieczce do dalekiego Berlina nie jest łatwa, stanowi przełom, ale młoda dziewczyna przyjmuje wyzwanie od losu. Wychowana w hermetycznej społeczności, bez wykształcenia i znajomości świata na zewnątrz, trafia do międzynarodowej grupy muzyków. Bardzo się różni, boryka z problemami, również finansowymi i jest na skraju załamania, ale jej upór, z którym pokonuje kolejne przeciwności jest wręcz uroczy. Esther staje się typem bohaterki, której wręcz nie sposób jest nie polubić nawet wtedy, gdy bardzo nieporadnie dostosowuje się do nowej sytuacji. Niestety, jej tropem ruszają jej mąż Yanky (Amit Rahav) i jego groźny kuzyn, Mosze (Jeff Wilbusch). Rozpoczyna się pościg za dziewczyną, która nie chce ulec fanatyzmowi i pragnie obronić swoją nową tożsamość.
Oceny i recenzje "Unorthodox" na Filmwebie wypadły bardzo dobrze: średnia ocen wynosi 7,9. Docenić trzeba również fakt, że na miniserial zagłosowało w dość krótkim czasie ponad 2 200 osób. Bardzo wysoko, bo na 9 w skali 1-10 ,"Unorthodox" oceniła Karolina Korwin Piotrowska.
Recenzja serialu "Unorthodox" chyba nie może być krytyczna. W filmie pojawią się pewne przebłyski różnych gatunków. Wątek pościgu i emocje w niektórych momentach są jakby zaczerpnięte z dobrego thrillera, jednak jego twórcy w ostateczności postawili na inny sposób oddziaływania. Nastroje, którymi epatuje miniserial, wciąż się zmieniają. Od przygnębienia i poczucia niedopasowania, marginalizacji własnego ja, aż po euforię i dużo ciepła, które pojawia się wtedy, gdy Esther próbuje nauczyć się żyć w nowej rzeczywistości. Wrażenie dwóch zupełnie odrębnych światów, na styku których staje główna bohaterka musząc wybrać, potęgują retrospekcje. Widzimy życie chasydów w Nowym Jorku, by zaraz podziwiać to, co oferuje kosmopolityczny Berlin.
Może się wydawać, że historia ucieczki młodej dziewczyny od sztywnych reguł rodzinnej społeczności jest tak samo standardowa, jak ruszający za nią pościg. W przypadku "Unorthodox", wzbogaconego o niewątpliwy talent aktorski Shiry Haas, poznajemy świat, który zwykle jest ukryty dla obcych. Problemy, przed którymi staje bohaterka, są też z reguły głębsze, niż w przypadku konwencjonalnych historii. Całość sprawia, że zagłębiając się w losy Esther nie bardzo dostrzegamy, że może być to typowy pomysł na scenariusz serialu.
"Unorthodox" na Netflixie to serial oparty na prawdziwej historii autobiograficznej, opowiedzianej przez Deborah Feldman. Książka "Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów" bardzo dobrze sprzedała się w wielu krajach, chociaż w Polsce nie była tak wielkim hitem. W dużej mierze pokrywa się ona z tym, co zobaczyć można w serialu i stanowiła podstawę dla scenariusza. Popularność serialu sprawiła, że niebawem ukaże się jej dodruk. Z pewnością warto zajrzeć również do niej i samemu wyobrazić sobie świat dziewczyny, która pragnie zmienić swoje życie porzucając chasydzką społeczność Nowego Jorku.
10 najlepszych seriali Netfliksa, które powinno się zobaczyć. Czy wszystkie już znasz? >>
<<Reklama>> Książka dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>