"Dom z papieru". W nowym sezonie bohaterowie śpiewają ulubioną pieśń Jana Pawła II

Nie ma chyba Polaka, który choć raz w życiu nie słyszał "Barki". Okazuje się, że widzowie "Domu z papieru" mają okazję odświeżyć sobie tę pieśń dzięki jednemu z odcinków czwartego sezonu - choć w nieco innej wersji niż ta, którą znamy. UWAGA: tekst zawiera spoilery.
Zobacz wideo

Kto oglądał "Dom z papieru", ten bez wątpienia potrafi zanucić "Bella ciao" - jedną z najsłynniejszych na świecie piosenek antyfaszystowskich, którą wybrano na przewodni motyw muzyczny serialu. W nowym sezonie twórcy hiszpańskiej produkcji sięgnęli po coś z własnego podwórka, a mianowicie po pieśń religijną "Pescador de hombres", którą my doskonale znamy pod tytułem "Barka". Jak ulubiony utwór papieża Jana Pawła II znalazł się w "Domu z papieru"?

Zobacz też: "Wiedźmin". Produkcja znalazła sposób na to, jak pracować nad drugim sezonem >>

"Barka" pojawiła się w "Domu z papieru". W nietypowych okolicznościach

Pierwszy odcinek najnowszej odsłony jest zatytułowany dość złowieszczo - "Game Over". To początek kłopotów grupy Profesora, która jest już teraz w niezłych opałach. Przestępcy są zamknięci w Banku Hiszpanii, gotowi zrobić wszystko, by wyciągnąć z niego rezerwy złota. 

[SPOILER]

W jednym z odcinków Nairobi (Alba Flores) zostaje wzięta jako zakładniczka przez policjanta Gandiego (Jose Manuel Poga). Aby zlokalizować resztę podwładnych Profesora, policjant każe wszystkim śpiewać i grozi, że za każdą osobę, której nie będzie słyszał, odda jeden strzał. Jaki repertuar proponuje? Wspomnianą wcześniej pieśń "Pescador de hombres", czyli "Barkę". O tym, czy policjantowi uda się dopiąć swego, możecie się przekonać sami na Netfliksie. Poniżej obejrzycie fragment ze słynną piosenką:

 

"Pescador de hombres" powstała w 1974 roku - autorem słów i muzyki jest ksiądz Cesáreo Gabarain. Polskim tłumaczeniem zajął się ks. Stanisław Szmidt. "Barka" nieodłącznie kojarzona jest przez Polaków z papieżem Janem Pawłem II. Utwór był śpiewany podczas każdego spotkania z Ojcem Świętym niemalże od początku jego pontyfikatu. Na YouTube można znaleźć na przykład nagranie wspólnego śpiewu papieża z wiernymi z 1979 roku:

 
Więcej o: