Jak "Wiedźmin" wyglądałby bez efektów specjalnych? Platige Image pokazuje ujęcia z serialu

Dzięki ogromnej oglądalności "Wiedźmin" jest najpopularniejszym serialem w historii Netfliksa, a za miłe dla oka efekty specjalne odpowiadało polskie studio Platige Image. Dzięki specjalnemu nagraniu możemy się przekonać, ile produkcja straciłaby na efektowoności, gdyby graficy nie wzięli się za obróbkę ujęć. Różnica jest znacząca.
Zobacz wideo

"Wiedźmin" na podstawie książek i opowiadań Andrzeja Sapkowskiego okazał się najpopularniejszą premierą na Netfliksie, a sam serial był najchętniej oglądanym na całym świecie. Opinie na temat pierwszego sezonu są skrajne - jedni uważają, że fabułą jest zbyt poplątana i są zawiedzeni, inni są zachwyceni. Nikt jednak nie miał uwag do efektów specjalnych - te wyszły doskonale. Nic dziwnego, skoro przy projekcie pracował nominowany do Oscara Tomasz Bagiński, a za obórkę graficzną odpowiedzialne było polskie studio Platige Image.

Czytaj też: "Unorthodox" - streszczenie i recenzja. Czy warto obejrzeć serial Netflixa "Unorthodox"?

Sprawdźcie, jak "Wiedźmin" wyglądałby bez efektów specjalnych

"Wiedźmin" to opowieść fantasy - pojawiają się więc w fabule różne potwory, na które poluje Geralt, pojawiają się też czary, dżiny, dziwne metamorfozy i inne zjawiska, których nie ujrzelibyśmy bez efektów specjalnych. Zespół Platige Image przygotował materiał, w którym graficy pokazują widzom, jak dużo w serialu zmieniła ich praca. Na swoim profilu na Facebooku zapowiedzieli:

Efekty specjalne w serialu Wiedźmin Netflix nie wymagają treningów w Kaer Morhen – choć nasz zespół podjął się nawet i tego. Wszystko po to, by niemożliwe stało się możliwe na ekranie. Zobacz jak nam się to udało.

Czytaj też: "Wiedźmin". Produkcja znalazła sposób na to, jak pracować nad drugim sezonem

Do stworzenia efektów specjalnych do "Wiedźmina" zostało oddelegowanych 150 specjalistów z Platige Image. Nasi artyści dołączyli do prac na etapie postprodukcji około pół roku przed premierą serialu na Netfliksie. Efekty ich pracy widzimy w każdym z odcinków - to oni stworzyli wykorzystane przez bohaterów czarodziejskie portale. Zaprojektowano je na wzór spiralnych galaktyk. Wiele z efektów stworzono na podstawie naturalnych zjawisk takich jak tornada, wyładowania elektryczne, dym,  ogień i refrakcje optyczne - czytamy na stronie publicdialog.pl. Nadzorujący pracę zespołu Platige Image Mateusz Tokarz powiedział:

Tworząc efekty magiczne pamiętaliśmy, że mają być subtelne i eleganckie - tak showrunnerka serialu, Lauren Schmidt Hissrich, opisała swój pomysł na magię. Elementem wyjściowym zawsze były zjawiska fizyczne lub chemiczne, które połączyliśmy i opracowaliśmy tak, żeby były atrakcyjne wizualnie.

Rafał Sadowy z tego samego zespołu podkreślał, że efekty miały wyglądać niebanalnie i wiarygodnie jednocześnie. Polscy graficy stworzyli także drzewo Shan-Keyan, rozpadający się dom w odcinku z dżinem i wybuchającą głowę z piątego odcinka. Platige Image pracowało także przy scenach z transformacją Yennefer, dżinem i przy ataku na Cintrę.

Platige Image było jedynym studiem spoza Wielkiej Brytanii, które pracowało przy "Wiedźminie". Polskim fachowcom przyszło współpracować z pracownikami Cinesite, Framestrore, NVIZ i One of us. Prace wszystkich grafików spinał w całość Julian Parry, który wcześniej czuwał nad popularnym serialem "Wikingowie" oraz produkcją "Camelot".

Platige Image specjalizuje się w grafice komputerowej, animacji 3D i cyfrowych efektach specjalnych. Polska firma współpracuje z twórcami reklam, artystami, filmowcami, działa także na polu edukacji i rozrywki. Z firmą współpracuje ponad 150 różnych artystów - grafików, reżyserów, producentów. Platige Image ma na koncie ponad 200 branżowych nagród i wyróżnień, w tym także nagrodę BAFTA i nominacje do Oscara, Złotej Palmy w Cannes i Złotych Lwów w Wenecji.

Najpopularniejsze animacje Platige Image to nominowana do Oscara "Katedra" Tomasza Bagińskiego z 2002 roku, "Sztuka spadania", "Arka", "Kinematograf", czy animowane przerywniki filmowe do gier z serii "Wiedźmin". To także ta firma odpowiada ze serię sympatycznych reklam dla piwa Żubr, tworzyła też animacje dla takich międzynarodowych spółek jak Lego, Kellog’s, Discovery Channel, History, Vodafone.

<<Reklama>> Saga o Wiedźminie dostępna jest w formie e-booków w Publio.pl >>

Czytaj też: Streścili pierwszy sezon "Wiedźmina" w 20 sekund. Ludzie zachwyceni satyrą: "Trafiłeś w sedno"

Więcej o: