Platforma w ten sposób chce wesprzeć nauczycieli i uczniów - darmowe produkcje mają stanowić dodatkowe źródło wiedzy, w czasie gdy szkoły pozostają zamknięte. Netflix udostępnił więc za darmo 34 filmy dokumentalne swojej produkcji. By je obejrzeć, wystarczy wejść na na kanał platformy na Youtubie i włączyć m.in. wybrany tytuł z serii "Abstract", "Nasza planeta" i "Explained". Wszyscy mogą też obejrzeć nagrodzony Oscarem film dokumentalny "Period. End of Sentence" (reżyserka tego obrazu odbierając nagrodę w 2019 roku powiedziała, że płacze nie dlatego, że ma okres, ale dlatego, że właśnie film o okresie wygrał Oscara).
Netflix tłumaczy, że udostępniając za darmo filmy dokumentalne na Youtubie, chce ułatwić życie uczniów na całym świecie, kiedy szkoły pozostają zamknięte. Wcześniej pedagogowie mogli wyświetlać wybrane produkcje w czasie lekcji, teraz jednak jest to niemożliwe. Na prośbę nauczycieli więc Netflix przygotował wybór dokumentów, które można teraz obejrzeć za darmo w domu. Filmy co prawda są dostępne jedynie w angielskiej wersji językowej, jednak można włączyć transkrypcję, a już niedługo mają się pojawić także napisy w kilkunastu różnych językach.
Na Youtubie dostępne są zatem odcinki serialu przyrodniczego "Nasza Planeta" z 2019 roku, gdzie narratorem jest znany biolog sir David Attenborough. Produkcja powstawała przez cztery lata - pracowało przy niej 600 osób w 50 krajach rozrzuconych po wszystkich kontynentach. Twórcy liczą na to, że dzięki seansowi serii widzowie zrozumieją, dlaczego ekologia i ochrona środowiska naturalnego są teraz tak ważne i dlaczego wszyscy musimy się tym zająć.
Czytaj też: Netfliksa w Polsce jeszcze nigdy nie oglądało tylu ludzi. A co u innych?
"Period. End of Sentence" to nie jedyny nagrodzony Oscarem dokument na bezpłatnej liście. "The White Helmets" ("Białe hełmy") opowiada o grupie wolontariuszy, którzy w czasie wojny w Syrii pod ostrzałem kul szukają w Aleppo cywili i wyprowadzają ich z centrum pola walki.
Na liście znalazł się także nominowany do Oscara dokument "Trzynasta poprawka", w którym badacze, aktywiści i politycy zastanawiają się, dlaczego Afroamerykanie w USA są kryminalizowani i skąd bierze się wzrost liczby więźniów w całym kraju. W "Ścigając koralowce" zobaczymy zatrważający proces wymierania koralowców, a w "Zion" prześledzimy historię zapaśnika Ziona Clarka, który urodził się bez nóg. Obejrzymy też takie filmy jak "Knock Down The House" ("Podbić kongres") czy "Babies".