Netflix pokaże swoje najlepsze dokumenty na Youtubie. Ponad 30 filmów za darmo, w tym te z Oscarami

Netflix postanowił udostępnić na swoim kanale na Youtubie kilkadziesiąt filmów dokumentalnych, które do tej pory mogli oglądać wyłącznie subskrybenci płatnego serwisu, w tym nagrodzony Oscarem obraz "Period. End of Sentence".
Zobacz wideo

Platforma w ten sposób chce wesprzeć nauczycieli i uczniów - darmowe produkcje mają stanowić dodatkowe źródło wiedzy, w czasie gdy szkoły pozostają zamknięte. Netflix udostępnił więc za darmo 34 filmy dokumentalne swojej produkcji. By je obejrzeć, wystarczy wejść na na kanał platformy na Youtubie i włączyć m.in. wybrany tytuł z serii "Abstract", "Nasza planeta" i "Explained". Wszyscy mogą też obejrzeć nagrodzony Oscarem film dokumentalny "Period. End of Sentence" (reżyserka tego obrazu odbierając nagrodę w 2019 roku powiedziała, że płacze nie dlatego, że ma okres, ale dlatego, że właśnie film o okresie wygrał Oscara).

Czyta też: Netflix pokazuje top 10 filmów i seriali. Zobacz, jak sprawdzić, które tytuły są najpopularniejsze w Polsce

Filmy dokumentalne Netfliksa za darmo. Co można obejrzeć?

Netflix tłumaczy, że udostępniając za darmo filmy dokumentalne na Youtubie, chce ułatwić życie uczniów na całym świecie, kiedy szkoły pozostają zamknięte. Wcześniej pedagogowie mogli wyświetlać wybrane produkcje w czasie lekcji, teraz jednak jest to niemożliwe. Na prośbę nauczycieli więc Netflix przygotował wybór dokumentów, które można teraz obejrzeć za darmo w domu. Filmy co prawda są dostępne jedynie w angielskiej wersji językowej, jednak można włączyć transkrypcję, a już niedługo mają się pojawić także napisy w kilkunastu różnych językach.

 

Na Youtubie dostępne są zatem odcinki serialu przyrodniczego "Nasza Planeta" z 2019 roku, gdzie narratorem jest znany biolog sir David Attenborough. Produkcja powstawała przez cztery lata - pracowało przy niej 600 osób w 50 krajach rozrzuconych po wszystkich kontynentach. Twórcy liczą na to, że dzięki seansowi serii widzowie zrozumieją, dlaczego ekologia i ochrona środowiska naturalnego są teraz tak ważne i dlaczego wszyscy musimy się tym zająć.

Czytaj też: Netfliksa w Polsce jeszcze nigdy nie oglądało tylu ludzi. A co u innych?

"Period. End of Sentence" to nie jedyny nagrodzony Oscarem dokument na bezpłatnej liście. "The White Helmets" ("Białe hełmy") opowiada o grupie wolontariuszy, którzy w czasie wojny w Syrii pod ostrzałem kul szukają w Aleppo cywili i wyprowadzają ich z centrum pola walki.

Na liście znalazł się także nominowany do Oscara dokument "Trzynasta poprawka", w którym badacze, aktywiści i politycy zastanawiają się, dlaczego Afroamerykanie w USA są kryminalizowani i skąd bierze się wzrost liczby więźniów w całym kraju. W "Ścigając koralowce" zobaczymy zatrważający proces wymierania koralowców, a w "Zion" prześledzimy historię zapaśnika Ziona Clarka, który urodził się bez nóg. Obejrzymy też takie filmy jak "Knock Down The House" ("Podbić kongres") czy "Babies". 

Więcej o: