Uważajcie na fałszywego Netfliksa i Disney+. W sieci pojawiło się 700 pirackich stron

Mimecast, firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, poinformowała, że tylko w ostatnim czasie wyśledziła ponad 700 fałszywych stron, które udają Netfliksa i Disney+. Piraci w ten sposób kradną dane osobowe oraz pieniądze.
Zobacz wideo

Tylko pomiędzy 6 kwietnia a Wielkanocą brytyjska firma Mimecast wykryła w sieci ponad 700 stron podszywających się pod Netfliksa i Disney+, o czym poinformowała w swoim raporcie. Piraci tworzą strony naśladujące formularze rejestracyjne do serwisów streamingowych. Potencjalni klienci podają tam swoje dane osobowe i numery kart w przekonaniu, że wykupują właśnie abonament.

Czytaj też: Maile kuszą: "W związku z pandemią koronawirusa, Netflix oferuje darmowe konto". Nie dajcie się oszukać

Uwaga na fałszywego Netfliksa i Disney+

Netflix jest głównym celem hakerów. Już teraz ma 160 mln użytkowników na całym świecie, a przewiduje się, że w związku z przymusowym pobytem w domu przybędzie mu rekordowo dużo nowych klientów. Podobnie jest w przypadku nowej platformy streamingowej Disney+, która działa od zaledwie pięciu miesięcy, a już ma 50 mln użytkowników. Carl Wearn z Mimecast, szef działu badającego cyberprzestępczość, przekazał w rozmowie z "The Guardian":

Obserwujemy dramatyczny wzrost liczby podejrzanych domen, które naśladują największe platformy streamingowe w nikczemnych celach. Te naciągane strony wabią nic nie podejrzewających ludzi darmowymi ofertami, by wykraść ich cenne dane. W ten sposób pozyskiwane są imiona, adresy i inne dane osobowe, kradnie się też numery kart kredytowych, by wyłudzić pieniądze.

Jak się ustrzec przed oszustami? Podrabiane strony często mają dużo gorszej jakości szatę graficzną, pojawiają się też na nich błędy ortograficzne i stylistyczne.

Oszustwo - darmowe konto na NetfliksieOszustwo - darmowe konto na Netfliksie https://hotforsecurity.bitdefender.com/

Zwracajmy uwagę na wiadomości e-mailowe z podejrzanie atrakcyjnymi ofertami darmowego dostępu na ograniczony czas zawierające linki, przekierowujące na fałszywe strony. Oszuści potrafią też wysłać wiadomości, w których proszą o aktualizację danych potrzebnych do co miesięcznego rozliczenia na koncie. Dlatego też Netflix przypomina:

W naszych e-mailach nigdy nie prosimy o podanie danych osobowych. Należą do nich m.in.: numer karty kredytowej, dane rachunku bankowego, hasło do serwisu Netflix. Nigdy nie prosimy też o dokonanie płatności przez witrynę ani usługę firmy trzeciej.

Co masz robić, gdy otrzymasz podejrzaną wiadomość dotyczącą konta na Netfliksie? Procedura jest prosta:

  • Nie klikaj żadnych łączy ani nie otwieraj żadnych załączników.
  • Przekaż e-mail na adres phishing@netflix.com.
  • Usuń ten e-mail.
Więcej o: