Książę Harry jako dziecko kochał tę bajkę. Teraz jego babcia i tata się w niej pojawili

"Tomek i przyjaciele" to jedna z najpopularniejszych brytyjskich bajek. Książka, na podstawie której od 1984 powstaje też serial animowany, kończy w tym roku 75 lat. Wśród wielu fanów Tomka był (jest?) także książę Harry. Nagrał wprowadzenie do specjalnego odcinka, w którym pojawią się animowani królowa Elżbieta II i mały książę Karol.

"Thomas & Friends: The Royal Engine" to odcinek, w którym widzowie poznają lokomotywę o imieniu Księżna (głosu użyczyła jej Rosamund Pike).

Harry zaprasza, książę Karol spotyka Tomka na stacji

 

W 1987 roku na spacerze z nianią Harry dał się sfotografować z torbą-gadżetem serialu "Tomek i przyjaciele", a w styczniu wziął udział w nagraniu zapowiedzi urodzinowego odcinka bajki. Dopiero teraz zostały jednak pokazane pierwsze zdjęcia - zarówno Harry'ego, jak i kadry z królową i księciem Karolem. Harry, siedząc w fotelu z książką w ręku, mówi:

Wszystko zaczęło się, gdy mały chłopiec położył się w łóżku. Jego kochający ojciec zabawiał go, czytając mu historię specjalnego pociągu na magicznej wyspie Sodor.

- Te historie przerodziły się w opowieść o najbardziej znanej lokomotywie świata - Tomku... "Tomek i przyjaciele" świętują 75 lat przyjaźni i współpracy - dodaje. W oświadczeniu Harry dodaje, że ciepło wspomina dorastanie z Tomkiem i resztą bohaterów, którzy umożliwiali mu przeniesienie się w niesamowite miejsca dzięki swoim przygodom. Zauważa także:

Tomek był kojącą, przyjazną twarzą dla wielu rodzin w ciągu tych 75 lat - bawił, uczył i inspirował dzieci poprzez pokazywanie ekscytujących historii i bohaterów.

W odcinku specjalnym cofamy się w czasie - lokomotywa Tomek wybiera się w podróż do Londynu, gdzie Gruby Zawiadowca ma odebrać odznaczenie z rąk Elżbiety II. W stolicy poznaje Księżną Loughborough, która wozi rodzinę królewską. Tomek spotka także królową oraz jej małego syna Karola. Odcinek będzie miał premierę 1 maja w Stanach Zjednoczonych (Netflix), a 2 maja w Wielkiej Brytanii (kanał Milkshake).

Tomek po raz pierwszy pojawił się w 1945 roku w serii książek "The Railway Series" wielebnego Wilberta Awdry'ego (óźniej pisanie przejął jego syn Christopher). W 1984 roku powstał - emitowany do dzisiaj - serial animowany "Tomek i przyjaciele". Powstało również kilkanaście filmów pełnometrażowych.

Książę Harry teraz mieszka w USA

Książę Harry 8 stycznia 2020 roku razem ze swoją żoną księżną Meghan wydali oświadczenie, w którym poinformowali o rezygnacji z roli wysokich rangą członków rodziny królewskiej. Para zapowiedziała, że chciałaby być niezależna finansowo i dzielić swój czas między Amerykę Północną i Wielką Brytanię. Oświadczenie wywołało kryzys w rodzinie królewskiej. Z końcem marca ich decyzja weszła w życie - Harry zrezygnował z tytułu "jego królewskiej mości", a także rodowego nazwiska Mountbatten-Windsor. Ostatnio w dokumentach podpisał się: Harry Karol Albert Dawid, książę Sussex.

Zobacz wideo Rodzina królewska to firma. Co teraz z Harrym i Meghan?
Więcej o: