Premiery tygodnia. Maciej Stuhr zabija, Jacek Dukaj zaprasza na pokład samolotu

W tym tygodniu mroczne i emocjonujące premiery - Maciej Stuhr i Aleksandra Popławska mierzą się w morderczej grze w serialu "Szadź", Jacek Dukaj i Tomasz Bagiński wciągają widzów do świata w śmiertelnym niebezpieczeństwie, zaś Małgorzata Oliwia Sobczak prezentuje kolejną część "Kolorów zła".
Zobacz wideo

Koniec kwietnia i początek maja przyniósł kilka interesujących i naprawdę mrocznych debiutów. Dwa seriale i książka - każde z nich wciągające i emocjonujące. Jeśli lubicie takie klimaty, sprawdźcie, co dla was zebraliśmy.

Zobacz też: Premiery muzyczne na majówkę. Ryan Kattner z Man Man szaleje jak my wszyscy [CO W MUZYCE PISZCZY] >>

"Szadź". Aleksandra Popławska i Bartosz Gelner na tropie psychopaty

W okolicach Opola zostaje zamordowana młoda dziewczyna - jej ciało jest okaleczone w sposób sugerujący mord rytualny. Sprawą zajmuje się komisarz Agnieszka Polkowska (Popławska), ale ze względu na niezwykłe okrucieństwo zbrodni oraz podejrzenia, że sprawca może być seryjnym mordercą, sprawą interesuje się także komenda wojewódzka. Polkowska nie jest z tego zadowolona, ale musi współpracować z przydzielonym jej przez szefów partnerem, komisarzem Tomaszem Mrówcem (Bartosz Gelner).

W ekranizacji powieści Igora Brejdyganta (pisarz jest współautorem scenariusza) Stuhr gra Piotra Wolnickiego, który wykłada gościnnie religioznawstwo na opolskiej uczelni. Już na początku roku akademickiego Wolnicki na swoją ulubienicę wybiera skromną i inteligentną studentkę Ewę Banach. Z jednej strony kochający ojciec dwójki dzieci, z drugiej psychopata... Co łączy sprawcę z komisarz Polkowską? Wyścig z czasem trwa, czy uda się jej zapobiec kolejnym zbrodniom? Najnowsza produkcja TVN dostępna od 30 kwietnia na Player.pl.

"Kierunek: Noc". Ucieczka przed nieuniknionym

W "Starości Aksolotla" Jacek Dukaj rozprawia nad tym, jak zachować człowieczeństwo w obliczu kosmicznej katastrofy w świecie, gdzie rozwój technologiczny doprowadził do zatarcia granicy pomiędzy człowiekiem a maszyną. Właśnie stąd myśl przewodnią zaczerpnęli twórcy serialu "Kierunek: Noc", który od 1 maja jest dostępny na Netfliksie. Producentami wykonawczymi projektu są Jacek Dukaj i Tomasz Bagiński.

Historię rozpoczyna katastrofalne w skutkach zjawisko słoneczne, które sprawia, że gwiazda zaczyna niszczyć wszystko na swojej drodze. Akcja toczy się wokół pasażerów i członków załogi nocnego lotu z Brukseli, którzy postanawiają obrać kurs na zachód, aby szukać schronienia w mroku. Na pokładzie samolotu o przeżycie walczą bogaci i biedni, młodzi i starzy, cywile i wojskowi pochodzący z różnych środowisk i mówiący różnymi językami. Wszystkich ich łączy jedno: wola przetrwania za wszelką cenę.

"Czerń". W Kartuzach grasuje potwór

"Czerwień" uznana została za jeden z najważniejszych debiutów kryminalnych ostatnich lat, a Małgorzata Oliwia Sobczak okrzykniętą nową gwiazdą gatunku. "Czerń" to druga część bestsellerowej serii "Kolory zła". Opowieść o powrocie do miasta dzieciństwa, gdzie w otoczeniu gęstych kaszubskich lasów, w całkowitej ciemności, przed laty narodziło się zło.

Prokurator Leopold Bilski po sprawie Skalpela zostaje zesłany z Sopotu do prokuratury w Kartuzach. Nie najlepiej znosi tę degradację. Tymczasem Ania Górska błyskotliwie zdaje egzaminy i rozpoczyna pracę jako asesor prokuratorski. Pierwszą poważną sprawą, którą musi się zająć, jest zaginięcie trzynastoletniej dziewczynki. Jeden z tropów prowadzi do Kartuz, gdzie… znika kolejne dziecko. Czy można zacząć od nowa? Jakie upiory kryją się w przeszłości I przede wszystkim: kim jest Potwór z Kartuz? Okazuje się, że malownicze kaszubskie miasteczko skrywa niejedną wstrząsającą tajemnicę.

Więcej o: