Dokument w HBO. Ofiary pożaru w klubie umierały od niegroźnych ran. Dziennikarze śledczy odkryli masowe oszustwa

Nowy film dokumentalny HBO "Colectiv" przedstawia wydarzenia, które miały miejsce po pożarze w 2015 roku w klubie Colectiv w Bukareszcie. Dziennikarze śledczy odkryli wtedy masowe oszustwa w rumuńskim systemie opieki zdrowotnej, ujawniając tym samym skalę istniejącej korupcji. Premiera dokumentu odbędzie się 4 czerwca w HBO i HBO GO.
Zobacz wideo Colectiv [ZWIASTUN]

"Colectiv" pokazuje to, co wydarzyło się w ciągu pierwszego roku po pożarze w klubie nocnym Colectiv. Pożar, w którym zginęło 27 osób, a 180 zostało rannych, był ogólnonarodową tragedią. Doszło do niego w trakcie koncertu rockowego, który odbywał się z okazji Haloween. Ogień szybko zaczął się rozprzestrzeniać, trawiąc łatwopalne dekoracje. 

Kiedy niedługo po tym tragicznym zdarzeniu kolejne ofiary poparzeń zaczęły umierać w szpitalach od ran, które nie zagrażały ich życiu, jeden z lekarzy poinformował o tym zespół dziennikarzy śledczych. Jak po nitce do kłębka, dziennikarze zaczęli odkrywać kolejne oszustwa w służbie zdrowia - choćby to, że w tysiącach sal operacyjnych w kraju znajdowały się rozcieńczone środki do dezynfekcji. Minister zdrowia twierdził, że szpitale są przygotowane nie gorzej "niż te w Niemczech", ale prawda była inna. Twórcy dokumentu towarzyszyli z kamerą w tym dochodzeniu zarówno przedstawicielom lokalnych władz, jak i dziennikarzom, którzy próbowali dotrzeć do prawdy.

"Colectiv" - ten film HBO otwiera oczy i łamie serce

Prasa międzynarodowa określiła ten dokument jako "jeden z najlepszych filmów o dziennikarstwie" ("IndieWire"), a także "arcydzieło o władzy, korupcji i kłamstwach" ("Rolling Stone"), które "otwiera oczy i łamie serce" ("Variety").

HBO w maju. Wśród nowości "Zła edukacja" z "życiową rolą" Hugh Jackmana >>

Reżyserem filmu, w którym pada m.in. zdanie "Nie jesteśmy już ludźmi, zależy nam tylko na pieniądzach", jest wielokrotnie nagradzany niemiecko-rumuński reżyser Alexander Nanau. Jego głośny dokument zatytułowany "Świat według Iona B." ("The World According to Ion B.") zdobył Międzynarodową Nagrodę Emmy w 2010 roku. Kolejna produkcja "Toto i jego siostry" ("Toto si surorile lui") otrzymała w 2015 roku nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej.

"Colectiv" wyprodukowany został przez Alexander Nanau Production, HBO Europe i Samsa Film. Obraz miał swoją światową premierę podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2019 roku, gdzie zakwalifikował się do Oficjalnej Selekcji w sekcji pokazów pozakonkursowych. Jego premiera w Ameryce Północnej odbyła się podczas festiwalu TIFF w Toronto. Produkcja zdobyła nagrodę dla najlepszego dokumentu podczas 15. edycji Festiwalu Filmowego w Zurichu. Film pokazywany był także na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Sundance w sekcji Spotlight.

HBO kręci serial w czasie pandemii. Wszystkie ujęcia powstaną w domach twórców >>

Premiera filmu odbędzie się w HBO i HBO GO 4 czerwca. W serwisie "Colectiv" będzie dostępny od rana, premiera na antenie HBO odbędzie się natomiast o godzinie 21:45. 

Więcej o: