Łukasz Orbitowski znika z TVP Kultura. "Spotkamy się, gdy szanowana będzie pełna swoboda myśli i wypowiedzi"

Łukasz Orbitowski, który prowadził w TVP Kultura programy "Dezerterzy", "One" i "Lekkość bytu", żegna się ze stacją. "Wierzę, że w telewizji spotkamy się w lepszych czasach, w których szanowana będzie pełna swoboda myśli i wypowiedzi" - napisał, informując o swojej decyzji.

"Zdecydowałem o zakończeniu współpracy z TVP Kultura. Była to fantastyczna dziennikarska przygoda, za którą dziękuję moim współpracownikom, gościom programu i widzom. Nie będę komentował powodów tej decyzji" - napisał Orbitowski w mediach społecznościowych.

Łukasz Orbitowski odchodzi z TVP Kultura. Szefostwo chciało mieć większy wpływ na dobór gości?

Orbitowski współpracował z TVP Kultura od 2016 roku - wtedy na antenie pojawił się jego program "Dezerterzy", z czasem dołączyły dwa kolejne - ten najnowszy ("Lekkość bytu") miał premierę zaledwie kilkanaście dni temu - 9 maja. Prowadzący pytał w nim swoich gości nie tylko o pracę, ale także o to, jak radzą sobie w czasie izolacji. Jak podaje serwis Wirtualne Media, z nieoficjalnych ustaleń wynika, że szefostwo TVP Kultura chciało mieć większy wpływ na dobór gości zapraszanych do "Lekkości bytu", co mogło mieć wpływ na decyzję autora o zakończeniu współpracy.

Łukasz Orbitowski: Nie ma Boga, szatana i demonów w dziuplach. Zostaliśmy sami [ROZMOWA] >>

Łukasz Orbitowski jest pisarzem, laureatem Paszportu "Polityki" za powieść "Inna dusza" i Nagrody Zajdla, był nominowany do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Ma na swoim koncie tytuły takie jak "Szczęśliwa ziemia", "Rękopis znaleziony w gardle", "Zapiski Nosorożca. Moja podróż po drogach, bezdrożach i legendach Afryki" czy "Kult". Jest także felietonistą, recenzentem, prowadzi program w Polskim Radiu 24.

"Kult" Łukasza Orbitowskiego: "Nim Heniek zobaczył Matkę Boską, miał sen o pszczołach" [FRAGMENT] >>

Więcej o: