TVP zorganizowała koncert z publicznością mimo zakazów. Jest wniosek o karę do GIS-u

TVP w warszawskim Teatrze Polskim zorganizowała koncert na Dzień Matki z udziałem publiczności - transmitowana we wtorek impreza odbyła się mimo obowiązującego zakazu organizowania zgromadzeń powyżej 50 osób. Uczestnicy nie nosili masek, a na scenie nie zachowano wymaganych odstępów. Wniosek o nałożenie kary złożyła do Głównego Inspektoratu Sanitarnego aktorka Alina Czyżewska.
Zobacz wideo

TVP we wtorek 26 maja zorganizowała w warszawskim Teatrze Polskim koncert "Dla Ciebie Mamo". Wydarzenie transmitowano na antenie TVP1 o godzinie 17.55, tego samego dnia na antenie TVP2 pojawiła się powtórka, wydarzenie można było obejrzeć też w sieci. Na scenie wystąpili m.in. Brathanki, Leszcze, Adam Stachowiak, Roksana Węgiel, Trubadurzy, Zenek Martyniuk i jego zespół Akcent, Marcin Miller i grupa Boys i np. Weekend, Classic czy Daj to Głośniej.

>>> Koncert TVP wywołał oburzenie widzów. "Wasz koncert jest lepszy niż nasz" <<<

Koncert TVP bez masek i zachowania odstępów. Jest wniosek o karę

Koncert wywołał kontrowersje i oburzenie widzów. W komentarzach na Facebooku i YouTubie zwracali uwagę na to, że impreza odbyła się mimo obowiązującego od marca zakazu organizowania imprez masowych, zakazu zgromadzeń powyżej 50 osób, a do tego poza operatorami nikt na sali nie nosił maseczek ochronnych. O ile na widowni zachowano odstępy, takich zabiegów zaniechano na scenie - artyści nie stali w odległości dwóch metrów od siebie, występowały też grupy tancerzy. Wśród komentarzy o wydarzeniu czytamy: "Jak to jest: w kościele obowiązek noszenia maseczki, a na widowni na koncercie w TVP bez maseczek? I brak dystansu na scenie, czyżby wszyscy byli z jednej rodziny?", "Wszyscy artyści bez odstępu i ciekawe czy scena ma takie wymiary, że pozwala na taką ilość osób. Koncert jeszcze, a po co tancerki? Widownia cała bez maseczek, a nic jeszcze nie jest zniesione".

Działająca w organizacji Watch Dogs aktorka Alina Czyżewska w związku z tym wydarzeniem złożyła do Głównego Inspektoratu Sanitarnego wniosek o nałożenie kary na organizatora wydarzenia, o czym poinformowała na Facebooku. W poście zamieściła treść swojego pisma:

Dzień dobry, wnoszę o podjęcie niezbędnych działań i wyciągnięcie prawnych konsekwencji w związku z poważnym naruszeniem zakazów wynikających z epidemii koronawirusa przez TVP.
W dniu 26 maja, pomimo zakazu organizowania imprez artystycznych (ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 16 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii ) TVP zorganizowała i transmitowała koncert Dla Ciebie, Mamo. Koncert odbył się w Teatrze Polskim, z udziałem publiczności. (...) Jest to poważne naruszenie przepisów, stwarzające bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia innych osób.

Czyżewska apeluje, by podobne wnioski wysyłali także inny zaniepokojeni tą sytuacją obywatele.

Zwróciliśmy się z prośbą o komentarz w sprawie koncertu do rzecznika prasowego TVP oraz rzeczniczki prasowej warszawskiego sanepidu - czekamy na odpowiedzi.

Dopiero od 6 czerwca będą otwarte kina, teatry, opery - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Będzie można także organizować koncerty plenerowe, na których będzie nie więcej niż 150 uczestników. 

>>> Od 6 czerwca otwarte kina i teatry. Wracają koncerty plenerowe, ale pod pewnymi warunkami <<<

Więcej o: