Organizator koncertu w TVP z okazji Dnia Mamy odpowiada na zarzuty: To nie była publiczność, tylko statyści

Spółka World Media wydała oświadczenie ws. zorganizowanego na potrzeby TVP koncertu z okazji Dnia Matki. Widowisko odbyło się mimo obostrzeń dotyczących tego typu imprez. Spółka przekonuje w oświadczeniu, że wszystkie osoby obecne na widowni, były "statystami". Przekonują też, że "przez pojęcie sceny należy rozumieć nie tylko scenę, (...), ale również widownię, tj. miejsca siedzące".

Koncert TVP "Dla Ciebie Mamo" odbył się w Teatrze Polskim w Warszawie. Wystąpili m.in. zespół Brathanki, Leszcze, Adam Stachowiak, Roksana Węgiel, Trubadurzy, a także Zenek Martyniuk i jego zespół Akcent, nie zabrakło też Marcina Millera i grupy Boys czy innych formacji z nurtu disco polo takich jak Weekend, Classic czy Daj to Głośniej. 

Koncert w TVP na Dzień Matki. Organizator wydał oświadczenie

Widowisko spotkało się z falą krytycznych komentarzy. Widzowie wytykali m.in. fakt, że impreza nie powinna być zorganizowana z powodu wprowadzonego w marcu zakazu imprez masowych. Zwracano też uwagę, że ani artyści, ani osoby obecne na widowni nie noszą maseczek.

Organizująca imprezę spółka World Media postanowiła odnieść się do krytyki w oświadczeniu. Firma podkreśla, że impreza była "przeznaczona do nadania m.in. w ramach programu telewizyjnego pod nazwą TVP1" i przekonuje, że nie była imprezą masową "w rozumieniu przepisów Ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych". 

Publiczność to statyści

W kolejnym akapicie spółka przytacza rozporządzenie Rady Ministrów z 16 maja tego roku. Z dokumentu wynika, że z zakazu organizowania imprez wyłącza działania "bez udziału publiczności" - a tej, według spółki nie było. Byli za to statyści.

"Zarząd spółki (...) informuje, że wszystkie osoby obecne na tzw. 'widowni' były aktorami - statystami, którzy zostali zaangażowani do udziału w produkcji koncertu na tożsamych zasadach w stosunku do zasad, na których zaangażowani zostali artyści wykonawcy, występujący na scenie ('deskach teatru'), dlatego osoby te nie stanowiły publiczności" - czytamy. 

Zobacz wideo Tomasz Zimoch (KO) o starym-nowym prezesie TVP

Widownia to scena

Spółka podkreśla w stanowisku, że pomiędzy osobami na widowni zostały zachowane odpowiednie odstępy. Dalej World Media podkreśla, że produkcja "audycji pod nazwą 'Dla Ciebie Mamo'" była przeznaczona do emisji m.in. na TVP1, a w takich okolicznościach "przez pojęcie sceny należy rozumieć nie tylko scenę, na której występowali artyści wykonawcy (tzw. 'deskach teatru') , ale również widownię, tj. miejsca siedzące".

"Biorąc pod uwagę powyższe, Zarząd Spółki World Media Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością zdecydowanie zaprzecza wszelkim insynuacjom, wskazującym na zorganizowanie wydarzenia rozrywkowego z udziałem publiczności" - czytamy w oświadczeniu spółki. Dalej zarząd World Media "wyraża żal z powodu pojawienia się doniesień w przestrzeni medialnej odnośnie organizacji wydarzenia rozrywkowego (...) z uwagi na fakt, że na pewno nie sprzyja to rozwojowi kultury w Polsce, ale przede wszystkim może doprowadzić do ograniczenia podobnych inicjatyw ze szkodą z punktu widzenia aspektu społecznego".

Nie budzi przecież wątpliwości, że realizacja Koncertu służyła wyłącznie produkcji audycji pod nazwą 'Dla Ciebie Mamo' - a to właśnie z uwagi na aspekt o znaczeniu społecznym, celem zapewnienia widzom ulgi w trudzie pozostawania w wielotygodniowej izolacji, spowodowanej panującą na świecie pandemią wirusa

- czytamy na końcu stanowiska.