Nowy dokument HBO. Prawdziwa historia najbardziej poszukiwanego seryjnego mordercy w USA

Serial dokumentalny "Obsesja zbrodni" w reżyserii dwukrotnie nominowanej do Oscara Liz Garbus to ekranizacja bestsellerowej książki Michelle McNamary o tym samym tytule. Obsesja na punkcie zbrodni niestety kosztowała pisarkę życie. Premiera serialu zaplanowana została w HBO GO na 29 czerwca.
Zobacz wideo Obsesja zbrodni - serial dokumentalny HBO

Produkcja jest zapisem śledztwa dziennikarskiego prowadzonego w sprawie brutalnego seryjnego gwałciciela i mordercy, który terroryzował Kalifornię w latach 70. i 80. i jest odpowiedzialny za 50 gwałtów dokonanych w domach ofiar oraz 12 brutalnych morderstw.

Żona hollywoodzkiej gwiazdy kiedy rodzina kładła się spać, podążała za własną obsesją

"Obsesja zbrodni. Prawdziwa historia najbardziej poszukiwanego seryjnego mordercy w USA" (tak brzmi polski tytuł książki) to zapis śledztwa przeprowadzonego przez pisarkę i dziennikarkę Michelle McNamarę w sprawie Golden State Killera (mordercy ze "złotego stanu"). 

Sześcioodcinkowa "Obsesja zbrodni" jest niezwykle aktualnym studium makabrycznej fascynacji prawdziwą zbrodnią, a także opowieścią ku przestrodze, która zwraca uwagę na to jak łatwo jest wpaść w uzależnienie. Twórcy serialu przedstawiają historię wytrwale prowadzonego śledztwa, które miało doprowadzić do odkrycia tożsamości tajemniczego zabójcy, koncentrują się również na niezwykłej konsekwencji kobiety, która dążyła do nagłośnienia tej szokującej serii zbrodni.

Michelle McNamara wiodła spokojne życie pisarki, matki i żony, która na własne życzenie trzymała się z dala od hollywoodzkiego świata swojego męża, znanego komika i aktora Pattona Oswalta. Ale każdej nocy, kiedy jej rodzina kładła się spać, Michelle podążała za własną obsesją na punkcie nierozwiązanych spraw kryminalnych. Prowadzone przez nią śledztwo zaprowadziło ją do świata internetowych chat roomów i na strony blogów o zbrodniach. Zaczęła żyć makabrycznymi szczegółami zbrodni popełnionych przez Golden State Killera, nawiązywać kontakty z zafascynowanymi sprawą detektywami-amatorami i wymieniać się z nimi informacjami, zdjęciami oraz nowymi tropami.

Zmarła, zanim skończyła książkę. Dokument HBO oddaje głos jej i ofiarom

True Crime Diaries, blog McNamary o nierozwiązanych sprawach kryminalnych, jest zapisem jej obsesji, która zaowocowała napisaniem długiego artykułu do "Los Angeles Magazine" o serii przestępstw. Po nim zaproponowano jej lukratywną umowę na napisanie książki. Michelle była zdecydowana, żeby doprowadzić sprawę do końca, ale prowadzone prze nią śledztwo zaczęło trawić ją od wewnątrz.

Coraz częściej nachodziły ją czarne myśli i stany lękowe. Próby pogodzenia nałogowej fascynacji jej pracą z życiem rodzinnym postawiły ją przed trudnym wyzwaniem. Pisarka, aby zdławić narastający w niej niepokój, coraz częściej sięgała po leki na receptę. Po wielu bezsennych nocach i serii powracających koszmarów Michelle McNamara zmarła we śnie z powodu przedawkowania leków zanim skończyła książkę. Po jej śmierci Patton Oswalt poprosił detektywów Paula Haynesa i Billy’ego Jensena, którzy współpracowali z jego żoną, aby pomogli mu skończyć i wydać jej pracę. Książka została dobrze przyjęta przez krytyków i w 2018 roku znalazła się na liście bestsellerów dziennika "New York Times".

Obsesja zbrodni to serial dokumentalny HBO opowiedziany własnymi słowami McNamary. Usłyszymy w nim oryginalne nagrania zarejestrowane przez pisarkę oraz fragmenty książki czytane przez aktorkę Amy Ryan. W serialu zobaczymy także archiwalne materiały filmowe, akta policyjne oraz nowe wywiady z detektywami, ofiarami i członkami rodziny zabójcy, które tworzą obraz wielowątkowego i obarczonego błędem śledztwa. Jest to także przerażający zapis realiów epoki, w której wstyd często nie pozwalał ofiarom mówić głośno na temat własnych doświadczeń, a przestępstwa na tle seksualnym były bagatelizowane przez prasę i na salach sądowych. Podobnie jak książka McNamary, serial oddaje głos ofiarom, które opowiadają, jak wielką cenę zapłaciły za prowadzoną kilka dekad sprawę.

Dzięki niej opinia publiczna nie zapomniała o sprawie, a po latach zatrzymano mordercę

Twórcy serialu odkrywają przed nami tajemnice Michelle McNamary, wytrwałej dziennikarki prowadzącej samodzielnie śledztwo obywatelskie, która dzięki swojemu konsekwentnemu zaangażowaniu w sprawę zyskała uznanie stróżów prawa, a jej artykuły i książka zdobyły bardzo pochlebne opinie wśród krytyków. Jej pełne emocji zapiski opisują poczucie utraty, lęku, fascynację nowym nałogiem, miłość oraz mroczne tajemnice naszego codziennego życia.

Wieloletnia, bezkompromisowa walka o sprawiedliwość prowadzona przez McNamarę sprawiła, że opinia publiczna nigdy nie zapomniała o sprawie. Dziesięć lat po rozpoczęciu przez pisarkę pracy nad nierozwiązaną serią przestępstw i zaledwie dwa miesiące po pośmiertnym wydaniu jej książki w 2018 roku, Oswalt i kilkoro detektywów, którzy z nią współpracowali, wystąpili wspólnie na spotkaniu z czytelnikami w jej rodzinnym Chicago. Kilka godzin później przedstawiciele biura szeryfa hrabstwa Sacramento zatrzymali 72-letniego Josepha Jamesa DeAngelo. Badanie DNA byłego policjanta potwierdziło, że to on jest niesławnym zabójcą, Golden State Killerem.

Niezłomna determinacja Michelle McNamary, odwaga ofiar, aby opowiedzieć światu własne historie oraz zaangażowanie, z jakim policja prowadziła przez kolejne dekady śledztwo tworzą przejmujący portret społeczności żyjącej w ciągłym strachu i składają się na zapis wydarzeń, które doprowadziły do osądzenia sprawcy. "Obsesja zbrodni" to skłaniające do refleksji i poruszające studium woli przetrwania, które opisuje wpływ brutalnych przestępstw na społeczeństwo i ludzi, który rozwiązują kryminalne zagadki.

Więcej o: