HBO Max cenzuruje Królika Bugsa. Elmer nie będzie już ganiał ze strzelbą

Elmer J. Fudd w sezonie polowań na króliki nie będzie już ścigał Bugsa z dwururką w ręku. W odcinkach "Zwariowanych melodii" ("Looney Tunes"), które powstają na zlecenie HBO Max, nie będzie broni palnej.
Zobacz wideo Cenzura w Polsce i za granicą. Te piosenki zostały uznane za kontrowersyjne

Zmiany wprowadzone przez twórców w nowych odcinkach kultowej animacji (zadebiutowała w 1930 roku) są reakcją na przestępczość z użyciem broni palnej w Stanach Zjednoczonych.

HBO Max pokaże nowe przygody Królika Bugsa. Zamiast strzelby - łopata

Jak zapowiada producent wykonawczy nowych "Zwariowanych melodii", twórcy chcą, aby odwzorowywały współczesną wrażliwość społeczną. - Jest dziś nacisk na walkę ze znęcaniem się, obowiązują hasła "wszyscy mamy być przyjaciółmi", "wszyscy muszą się dogadywać". "Zwariowane melodie" są ich antytezą. Tu mamy dwójkę skłóconych postaci, a konflikt czasem staje się bardzo brutalny - mówi Peter Browngardt w rozmowie z "New York Times" o klasycznej animacji.

Uwspółcześnienie nie oznacza jednak końca polowań Elmera na Bugsa. - Nie będzie broni palnej - mówi Browngardt. - Pokażemy jednak "kreskówkową" przemoc, taką jak dynamit czy inne materiały wybuchowe - dodaje. Strzelbę w dłoni myśliwego ma natomiast zastąpić... łopata. 

Na zlecenie HBO Max ma powstać 80 nowych 11-minutowych odcinków "Zwariowanych melodii". Już teraz użytkownicy serwisu ze Stanów Zjednoczonych mogą oglądać starsze przygody Królika Bugsa, Kaczora Duffy'ego, Strusia Pędziwiatra i innych postaci "Looney Tunes", które pierwotnie były emitowane w latach 1930-69.

HBO Max to nowa platforma streamingowa, niedostępna jeszcze w Polsce. Wystartowała 27 maja w USA. Współpracę z serwisem nawiązał m.in. J.J. Abrams (twórca "Lost"), który ma przygotować dla niego trzy oryginalne seriale. Jednym z nich ma być spin-off "Lśnienia" wg powieści Stephena Kinga.

HBO Max w Polsce jeszcze niedostępne. Co w ofercie? Lista filmów i seriali >>

Więcej o: