''Zaginięcie Madeleine McCann'' Netflix - serial dokumentalny. Czy warto go obejrzeć?

''Zaginięcie Madeleine McCann'' jest jedną z wielu pozycji dokumentalnych dostępnych na platformie Netflix i choć opowiada o jednej z najgłośniejszych spraw kryminalnych na świecie - zaginięciu Madeleine McCann - to nie jest hitem na platformie. Jeśli jeszcze go nie widzieliście, a interesuje was ta sprawa, warto go zobaczyć. Nie spodziewajcie się jednak zaskoczeń.

''Zaginięcie Madeleine McCann'' prawdziwa historia na Netflixie  

''Zaginięcie Madeleine McCann'' na Netflixie nie jest prostym serialem kryminalnym jakich wiele. To fabularyzowany dokument dotyczący śledztwa w sprawie zaginięcia małej Madeleine McCan, która zaginęła w trakcie rodzinnego wyjazdu do Portugalii. 

7 maja 2007 roku był dla rodziców dziewczynki dniem, który zmienił ich życie już na zawsze. A już wkrótce historia zaginionej Madeleine miała poruszyć cały świat. Mająca niespełna cztery lata Angielka zniknęła z ośrodku wypoczynkowego w portugalskiej miejscowości Praia da Luz (Algarve). Rodzice Kate i Gerry McCann, z zawodu lekarze, zostawili śpiące  dziecko wraz z młodszym rodzeństwem w pokoju, by pójść na kolację ze znajomymi. W tym czasie, podobnie jak w poprzednich dniach, razem ze znajomyli w trybie dyżurowym, sprawdzali czy z dziećmi jest wszystko w porządku. O 22 czasu lokalnego okazało się, że Madeleine nie ma ani w jej łóżku, ani na terenie hotelu. Wezwana policja nie zdołała znaleźć dziewczynki.

Dalsze działania rodziły już tylko kolejne scenariusze zdarzeń, które trudno było zweryfikować. Od śmierci dziecka i próby zatuszowania sprawy, aż po rzucenie cienia podejrzenia na rodziców, którzy otrzymali status podejrzanych w śledztwie. Również opinii publicznej nie spodobało się zachowanie pary, które oceniano jako oziębłe w sytuacji tak wielkiej i medialnej tragedii. Wreszcie - podejrzewano, że Madeleine McCan stała się ofiarą międzynarodowej siatki pedofilskiej. W 2008 roku strona portugalska umorzyła śledztwo, ale pod naciskiem brytyjskim wznowiono je po trzech latach. W 2012 pojawiły się głosy, że dziewczynka żyje. W czerwcu 2020 roku pojawił się nowy trop, prowadzący do 43-letniego Niemca Christiana Brucknera, podejrzewanego o zabójstwo zaginionej w 2015 roku 5-letniej Ingi. 

''Zaginięcie Madeleine McCann'' Netflix. Informacje o serialu 

''Zaginięcie Madeleine McCann'' w reżyserii Chrisa Smitha pojawiło się na Netflixie w 2019 r. To serial dokumentalny z elementami fabularyzowanymi, wypowiedziami świadków i specjalistów. Co interesujące: sama rodzina McCan nie tylko odmówiła wystąpienia w serialu dokumentalnym, ale również sprzeciwiła się jego tworzeniu. Argumentem, który pojawił się w oficjalnym oświadczeniu, było to, że zdaniem najbliższych dziewczynki film nie przyczyni się do odkrycia prawdy o losach ich córki.

 

''Zaginięcie Madeline McCann'' - zarys fabuły

''Zaginięcie Madeline McCann'' - fabuła serialu rozpoczyna się już po zaginięciu dziecka. Narracja jest tak skonstruowana, że w próbie rozwikłania zagadki lub raczej zagłębienia się w jej kulisy pomagają różne kategorie postaci - osoby bezpośrednio związane z sytuacją, ale też byli policjanci mający doświadczenie w sprawach dotyczących uprowadzenia dzieci lub kryminolodzy. Z czasem, w miarę upadania poszczególnych hipotez, punkt ciężkości przesuwa się na Kate i Gerry'ego McCan. Być może jest to efektowne i wprowadza nieco więcej do dość sztampowego dokumentu. Innym wątkiem bardzo mocno eksponowanym jest ukazanie nieprawidłowości w śledztwie i niekiedy bardzo podejrzanych zachowań samych śledczych. 

Opinie o serialu

Opinie o serialu, pomimo zaciekawienia samą historią, można określić jako przeciętnie pochlebne. Główne zarzuty w stosunku do serialu to:

  • niezbyt brawurowo ciągnącą się fabułę - pomysł można było zmieścić w mniejszej, niż osiem liczbie odcinków
  • skupienie na wybranych wątkach (postawa rodziców, działanie mediów, zachowanie się władz i śledczych), co sprawia wrażenie tendencyjności
  • odchodzenie od podstawowego tematu w  dywagacje np. co do innych przypadków porwań dzieci, bez związku ze sprawą
  • koncentracja na wątkach dookoła śledztwa, zamiast na samym śledztwie, przez co w pewnym momencie samo zaginięcie dziewczynki schodzi na boczny tor

Dokument niekoniecznie przybliża widza do odkrycia prawdy o zaginięciu dziewczynki - tutaj dość przewrotnie można przyznać rację rodzicom (nie taki był jednak najpewniej zamysł jego twórców). Mnoży raczej kolejne scenariusze i spekulacje, w zasadzie nie wnosząc nic nowego do tego, co już wiemy. Na serwisie Filmweb.pl osiągnął średnią ocen 6,1/10, co zdaje się oddawać ogólne odczucia w stosunku do tej produkcji. Dla zainteresowanych sprawą film raczej nie wniesie nic nowego, ale warto go obejrzeć i przypomnieć sobie tę historię wraz z całą medialną otoczką, która towarzyszy jej do dzisiaj. Dokument jest zrealizowany dobrze, ale dla widzów, którzy nie przepadają za tego typu historiami, raczej nie będzie hitem. 

Zobacz wideo Które piosenki zostały ocenzurowane w Polsce i za ganicą?
Więcej o: