Watykan ma swojego Netfliksa, ruszyło VatiVison. Będzie działać też w Polsce

Wystartowała nowa platforma streamingowa o dumnej nazwie VatiVision. Na stronie z pozytywnym atestem od samego Watykanu znajdziemy wybór filmów fabularnych, dokumentalnych, a także seriali o szeroko pojętej tematyce katolickiej. Twórcy planują rozszerzyć zasięg działania i dotrzeć także do Polski.

Od poniedziałku 8 czerwca Włosi mogą korzystać z zasobów VatiVison, strony zwanej "Netfliksem Watykanu". Użytkownicy znajdą tam produkcje opowiadające o papieżach, przepastnych zbiorach watykańskich muzeów, rozsianych po całym świecie sanktuariach, a także biografie świętych i filmy familijne.

Watykan ma swojego Netfliksa. Trafi też do Polski

Szefem strony jest Luca Tomassini, który nie kryje, że ma dalekosiężne plany. Potencjalnie odbiorcami VatiVision mogą być przecież wszyscy ludzie, którzy deklarują wyznanie katolickie, czyli około 17,7 proc. ogólnoświatowej populacji. W rozmowie z mediami dodaje:

Celem jest szerzenie kultury, sztuki i wiary poprzez filmy, seriale, dokumenty inspirowane przesłaniem chrześcijańskim.

Za projektem stoją nie przedstawiciele Watykanu, a włoska firma działająca w branży telekomunikacyjnej i tworząca produkcje religijne dla różnych watykańskich instytucji, Officina della Communicazione. Jak podaje dziennik.pl, Paolo Ruffini, czyli przewodniczący watykańskiej dykasterii do spraw komunikacji, podkreśla, że projekt podoba się w Watykanie, jednak nikt nie zamierza ingerować w dobór proponowanych tam produkcji:

Patrzymy z przychylnością na tę inicjatywę katolików, chrześcijan i ekspertów audio-wideo, do których należy obowiązek decyzji, co wybrać, a czego nie wybrać do zaoferowania, co robi każdy wydawca.

Podkreśla, że "wydawca ma pełną swobodę" a "inicjatywa nie jest instytucjonalna". Strona zaczęła od startu we Włoszech, ale ma być dostępna także m.in. w Polsce, USA, Meksyku, Argentynie, na Filipinach czy w Hiszpanii. Jej hasło to "Kultura, sztuka i wiara, wszędzie z tobą".