Boże Ciało 2020. Msza święta transmisja TV, procesja na żywo - gdzie obejrzeć?

Boże Ciało 2020 będzie inne niż dotychczasowe. Reżim sanitarny i obowiązkowe maseczki na procesjach to niespotykana dotąd sytuacja. Gdzie będzie można obejrzeć transmisję procesji Bożego Ciała na żywo?

11 czerwca 2020 Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało

Święto Bożego Ciała w tym roku przypada na 11 czerwca. Jest to jedno ze świąt nakazanych, tzn. że każdy katolik ma obowiązek uczestnictwa we mszy świętej w tym dniu. Data uroczystości jest ruchoma. Obchodzona jest ona zawsze w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Towarzyszy jej uroczysta procesja do czterech ołtarzy z Najświętszym Sakramentem. Po jej zakończeniu wiernym udzielane jest specjalne błogosławieństwo. Wszystko to ma na celu oddanie czci Jezusowi Chrystusowi w Najświętszym Sakramencie. 

Po raz pierwszy Boże Ciało celebrowano w Liège w 1246 roku. Dopiero w 1317 roku zostało ustanowione jako święto dla całego Kościoła. Polska tradycja święta Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa sięga 1320, kiedy zostało ono wprowadzone przez biskupa Nankiera podczas synodu krakowskiego. 

Msza transmisja TV: gdzie obejrzeć?

Ze względu na sytuację epidemiczną oraz objęcie dyspensą osób starszych i chorych, wiele stacji telewizyjnych i radiowych wciąż transmituje msze święte niedzielne. Nie inaczej będzie w przypadku święta Bożego Ciała. Zastanawiasz się, gdzie obejrzeć transmisję mszy świętej w TV? Oto lista programów:

  • 7:00 TVP1 - Msza św. z sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach
  • 9:30 TV TRWAM - Msza św. z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze
  • 11:00 TVP1 - Msza św. z kościoła pod wezwaniem św. Jakuba Starszego Apostoła w Podegrodziu 

Ponadto transmisje w dalszym ciągu prowadzą liczne kościoły parafialne za pośrednictwem mediów społecznościowych czy serwisu YouTube. Kościołem, który od początku transmituje nabożeństwa w internecie jest Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie.

Transmisja mszy: koniec dyspensy od uczestnictwa we mszy

Zgodnie z zaleceniem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, w archidiecezjach odwołano dyspensę dla wiernych od uczestnictwa we mszy świętej. Utrzymano ją tylko w przypadku osób:

  • w podeszłym wieku,
  • chorych,
  • obawiających się zakażenia koronawirusem.

W wymienionych przypadkach, wierni w dalszym ciągu mogą korzystać z transmisji mszy jako formy uczestnictwa w Eucharystii.

Pozostali członkowie wspólnoty chrześcijańskiej zobowiązani są do osobistego uczestnictwa we mszy niedzielnej, jak również we wszystkich rytuałach świąt nakazanych, do których należy święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie zwane Bożym Ciałem.

Zobacz wideo Boże Ciało

Msza św. na żywo: jak się przygotować?

Jeśli jednak decydujemy się na uczestnictwo w mszy św. na żywo wtedy konieczne jest odpowiednie przygotowanie. W kościołach wciąż bowiem obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Boże Ciało kojarzy nam się przede wszystkim z uroczystymi procesjami ulicami miast i miasteczek, które gromadzą tłumy wiernych. W tym roku biskupi zalecają, aby procesje nie były tak widowiskowe i raczej ograniczały się do symbolicznego okrążenia kościoła parafialnego. Podczas procesji wierni również proszeni są o założenie maseczek oraz o zachowywanie w miarę możliwości dystansu społecznego. 

Więcej o: