Święto Bożego Ciała w tym roku przypada na 11 czerwca. Jest to jedno ze świąt nakazanych, tzn. że każdy katolik ma obowiązek uczestnictwa we mszy świętej w tym dniu. Data uroczystości jest ruchoma. Obchodzona jest ona zawsze w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Towarzyszy jej uroczysta procesja do czterech ołtarzy z Najświętszym Sakramentem. Po jej zakończeniu wiernym udzielane jest specjalne błogosławieństwo. Wszystko to ma na celu oddanie czci Jezusowi Chrystusowi w Najświętszym Sakramencie.
Po raz pierwszy Boże Ciało celebrowano w Liège w 1246 roku. Dopiero w 1317 roku zostało ustanowione jako święto dla całego Kościoła. Polska tradycja święta Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa sięga 1320, kiedy zostało ono wprowadzone przez biskupa Nankiera podczas synodu krakowskiego.
Ze względu na sytuację epidemiczną oraz objęcie dyspensą osób starszych i chorych, wiele stacji telewizyjnych i radiowych wciąż transmituje msze święte niedzielne. Nie inaczej będzie w przypadku święta Bożego Ciała. Zastanawiasz się, gdzie obejrzeć transmisję mszy świętej w TV? Oto lista programów:
Ponadto transmisje w dalszym ciągu prowadzą liczne kościoły parafialne za pośrednictwem mediów społecznościowych czy serwisu YouTube. Kościołem, który od początku transmituje nabożeństwa w internecie jest Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie.
Zgodnie z zaleceniem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, w archidiecezjach odwołano dyspensę dla wiernych od uczestnictwa we mszy świętej. Utrzymano ją tylko w przypadku osób:
W wymienionych przypadkach, wierni w dalszym ciągu mogą korzystać z transmisji mszy jako formy uczestnictwa w Eucharystii.
Pozostali członkowie wspólnoty chrześcijańskiej zobowiązani są do osobistego uczestnictwa we mszy niedzielnej, jak również we wszystkich rytuałach świąt nakazanych, do których należy święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie zwane Bożym Ciałem.
Jeśli jednak decydujemy się na uczestnictwo w mszy św. na żywo wtedy konieczne jest odpowiednie przygotowanie. W kościołach wciąż bowiem obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Boże Ciało kojarzy nam się przede wszystkim z uroczystymi procesjami ulicami miast i miasteczek, które gromadzą tłumy wiernych. W tym roku biskupi zalecają, aby procesje nie były tak widowiskowe i raczej ograniczały się do symbolicznego okrążenia kościoła parafialnego. Podczas procesji wierni również proszeni są o założenie maseczek oraz o zachowywanie w miarę możliwości dystansu społecznego.