Boże Ciało 2020. Msza święta online, procesja na żywo. Gdzie obejrzeć?

Boże Ciało 2020 będzie nieco odbiegać od poprzednich - mimo, że zasady społecznej kwarantanny zostały złagodzone. Msza online może się okazać alternatywą dla tych wiernych, którzy nie będą mogli udać się do kościoła. Gdzie obejrzeć mszę świętą online?

Msza online - charakterystyczny element ostatniego kryzysu

Msza online, ale też różnego rodzaju transmisje za pośrednictwem radia i telewizji, stały się charakterystycznym elementem epidemicznej rzeczywistości wiernych, w której Polacy żyli od marca. Dla osób wierzących było to o tyle trudne, że w czasie trwania społecznej kwarantanny przypadła Wielkanoc - najważniejsze święto dla katolików i innych chrześcijan. Obostrzenia dotyczące zakazu zgromadzeń i ograniczenia liczby osób przebywających w jednym miejscu musiały obowiązywać także w kościołach. Oprócz kapłana i służby liturgicznej w nabożeństwach mogło uczestniczyć kolejno - 5, później 50 i 150 osób. W ostatnim czasie obowiązywał przelicznik, który przy ustalaniu dopuszczalnej liczby wiernych w kościele uwzględniał jego metraż. 

Bardzo szybko na trudną sytuację zareagowali biskupi, którzy udzielili w swoich diecezjach dyspensy od udziału we mszy, która obowiązywała do odwołania. Ważnym elementem, zwłaszcza na Wielkanoc, było duchowe łączenie się nas modlitwie, co umożliwiły liczne transmisje mszy online. Wiele parafii udostępniało je na swoich profilach w social mediach. Jednocześnie można było uczestniczyć w obrzędach sprawowanych w najbardziej znanych miejscach kultu, choćby na Jasnej Górze. Obecnie zniknęły obostrzenia dotyczące liczby wiernych uczestniczących w nabożeństwie, nie obowiązuje też zwolnienie ich od obowiązku uczestnictwa. Trzeba jednak pamiętać o zasadach reżimu sanitarnego. 

Transmisja mszy - dla kogo przede wszystkim?

Transmisja mszy online przy okazji obchodów Bożego Ciała 2020 wciąż jednak jest potrzebna. Pomimo zniesienia dyspensy poszczególni biskupi pozostawili możliwość uczestniczenia w obrzędach za pośrednictwem mediów w sytuacji, gdy chodzi o:

  • osoby w podeszłym wieku, osoby z grupy ryzyka zarażenia koronawirusem
  • osoby z widocznymi objawami choroby (katar, temperatura, kaszel, złe samopoczucie)
  • tymi wszystkimi, którzy obawiają się zarażenia koronawirusem

W praktyce transmisje mszy online mogą więc objąć dość liczne grupy osób - chociażby dotkniętych chorobami współistniejącymi.

Msza św na żywo - gdzie znaleźć transmisję?

Msza św. na żywo za pośrednictwem Internetu będzie transmitowana w licznych parafiach i sanktuariach, które posiadają swój profil na youtube. Procesję na żywo możemy obejrzeć między innymi z:

  • Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze - msza z procesją odbędzie się o godzinie 11.00
  • Bazyliki w Niepokalanowie - msza z procesją od godziny 10.00
  • Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach - msza od godziny 7.00
  • Kościoła p. w. św. Jakuba Starszego Apostoła w Podegrodziu -  msza od godziny 11.00

Dwie ostatnie opcje po zarejestrowaniu się na stronie wp pilot. Dwie ostatnie msze św. w Boże Ciało będą również dostępne w TVP1.

11 czerwca 2020 -  święto Bożego Ciała. Jak zachowywać się na procesji? 

11 czerwca 2020 - obchody uroczystości Bożego Ciała nie będą w tym dniu przypominały lat poprzednich. Przede wszystkim większość parafii zrezygnowała z tradycyjnych procesji odbywających się po ulicach miast, sypania przez dzieci kwiatów i ubierania ołtarzy. Najczęstszym wariantem wybieranym w poszczególnych parafiach jest procesja dookoła kościoła.

Zgodnie z nakazami epidemiologicznymi wierni są zobowiązani do zachowywania dwumetrowych odstępów pomiędzy sobą lub też zasłaniania ust i nosa np. za pośrednictwem maseczki. Z uwagi na specyfikę procesji może być trudno zachować przepisane odległości - stąd w większości przypadków wzywa się wiernych do uczestnictwa w uroczystościach z maskami na twarzach. 

11 czerwca. Święto Bożego Ciała 

Boże Ciało, czyli Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest bardzo starą uroczystością kościelną - jej geneza sięga 1246 r. i wywodzi się z Liege leżącego na terenie dzisiejszej Belgii. W Polsce czci się ją od ponad równo siedmiuset lat. W naszym kraju obowiązuje forma obchodzenia Bożego Ciała zawierająca uroczystą procesję z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy. Na końcu kapłan udziela wiernym uroczystego błogosławieństwa monstrancją.  

Przy okazji święta Bożego Ciała, warto też nadrobić nominowany do Oscara film Jana Komasy o tym samym tytule. "Boże Ciało". Pierwowzór głównego bohatera: Sam się przyznałem. Ludziom, nie proboszczowi

Zobacz wideo Wiedzieliście o tym?
Więcej o: