Niedługo po tym, jak HBO usunęło ze swojej biblioteki "Przeminęło z wiatrem" za rasizm, na podobny ruch zdecydowało się BBC w stosunku do własnej produkcji z lat 70. Mowa o serialu "Hotel Zacisze", który stworzył John Cleese, jeden z założycieli kultowej grupy Monty Python - scenariusz pisał razem z Connie Booth. Zainspirowany dość nieprzyjemną wizytą w jednym z brytyjskich pensjonatów, który prowadził wyjątkowo skąpy i nieprzyjemny właściciel, Cleese napisał scenariusz do "Hotelu Zacisze".
Basil Fawlty to postać, którą w bardzo przerysowany sposób grał sam John Cleese. Jego bohater wyróżniał się tym, że z jednej strony był niezwykle skąpy i robił, co mógł, by płacić za wszystko jak najmniej, a z drugiej strony nadskakiwał przedstawicielom wyższych sfer, ośmieszając się przy tym wszystkim niejednokrotnie. BBC postanowiło usunąć ze swojej platformy streamingowej UKTV odcinek, w którym w pensjonacie zjawiają się goście z Niemiec. Fawlty jest tym bardzo poruszony i nie chce popełnić żadnej gafy. W odcinku pada niejednokrotnie zdanie "Nie wspominajcie o wojnie", a w kulminacyjnym momencie zestresowany hotelarz niedługo po tym, jak doznaje urazu głowy, zamiast normalnie obsłużyć swoich gości podczas kolacji, robi z siebie pośmiewisko i scenę, w trakcie której m.in. naśladuje Hitlera, a jedna z siedzących przy stole kobiet dostaje ataku histerii.
Jak podaje "The Guardian", ten odcinek został usunięty jednak z powodu "rasistowskiego języka" bohaterów. Pojawia się w nim czarnoskóry lekarz, co skrajnie dziwi Basila, który daje temu wyraz na głos. Problematyczna była też anegdota, którą opowiadał Major Gowen - to właśnie on miał być najbardziej rasistowski w doborze słów. Rzecznik BBC po teście "Guardiana" potwierdził, że usunięto odcinek właśnie z powodu "rasowych obelg". Sprawę skomentował w mediach społecznościowych John Cleese.
- Miałem nadzieję, że w BBC ktoś zrozumie, że są dwa sposoby, żeby nabijać się z ludzkiego zachowania. Jeden z nich to bezpośredni atak. Drugi to pokazanie tego zachowania przez postać, która w oczywisty sposób jest komiczna i ma je ośmieszyć - napisał na Twitterze. W następnym wpisie dodał też: - Ciekawe, można by pomyśleć, że to Niemcy będą najbardziej urażeni przez ten odcinek, podczasy gdy byli nim zachwyceni. Czy ludzie myślą, że z Niemców można się nabijać, bo nie trzeba ich bronić? - pytał.
Podkreślił też stanowczo:
To nie tylko głupota. BBC jest teraz zarządzane przez bandę marketingowców i żałosnych biurokratów. Kiedyś było tam mnóstwo ludzi, którzy faktycznie tworzyli programy. Tak już nie jest. Więc decyzje w BBC są podejmowane przez osoby, których głównym zmartwieniem jest utrzymanie stanowiska.
BBC ogłosiło, że w najbliższych dniach odcinek wróci na platformę, a pozostałych 11 odcinków można oglądać bez przeszkód.