"Dark" sezon 3. Premiera już w tym tygodniu. Co trzeba wiedzieć o fabule? Przypominamy

"Dark" to niemieckojęzyczny serial oryginalny Netflixa. Swój światowy debiut miał w grudniu 2017 roku i od razu zyskał szerokie grono fanów, choć początkowo mówiono o nim, że to mniej udana wersja "Stranger Things". Nic bardziej mylnego! Wciągająca i niezwykle zagmatwana fabuła sprawia, że trudno poprzestać na obejrzeniu tylko jednego odcinka. 27 czerwca 2020 roku premiera trzeciego sezonu "Dark" a tuż przed premierą przypominamy, co warto pamiętać z poprzednich odcinków.

"Dark" Netflix - twórcy, obsada, spis odcinków

Twórcami serialu Dark Netflix są Baran Bo Odar i Jantje Friese. W obsadzie zobaczymy między innymi: Olivera Masucci (Ulrich Nielsen), Karoline Eichhorn (Charlotte Doppler), Ginę Stiebitz (Franziska Doppler), Louisa Hofmanna (Jonas Kahwald ), Lisę Vicari (Martha Nielsen ), Marka Vaschke (Noah), Jördis Triebel (Katharina Nielsen), Maję Schöne (Hannah Kahnwald), Deborah Kaufmann (Regina Tiedemann) czy Moritza Jahna (Magnus Nielsen).

Dotychczas mogliśmy zobaczyć 2 sezony Dark, poniżej prezentujemy listę już wyświetlonych odcinków:

Sezon I - odcinki:

1. Tajemnice ( Secrets / Geheimnisse )

2. Kłamstwa ( Lies / Lugen )

3. Wczoraj i dziś ( Past and present / Gestern und Heute )

4. Podwójne życie ( double lives / Doppelleben )

5. Prawdy ( Truths / Wahrheiten )

6. Sic mundus creatus est ( Thus the world was created / Sic mundus creatus est )

7. Rozdroże ( Crossroads / Kreuzwege )

8. Co zasiejesz, to żąć będziesz / As you sow, so you shall reap / Was man sat, das wird man ernten

 9. Wszystko dzieje się teraz ( Everything is now / Alles is jetzt )

10. Alfa i Omega ( Alpha and Omega / Alpha und Omega )

Sezon II - odcinki:

1. Początki i końce ( Beginnings and Endings / Anfänge und Enden )

2. Ciemna materia Dark Matter / Dunkle Materie )

3. Duchy ( Ghosts / Gespenster )

4. Podróżnicy ( The Travelers / Die Reisenden )

5. Zaginione i znalezione ( Lost and Found / Vom Suchen und Finden )

6. Niekończąca się pętla ( And Endless Cycle / Ein unendlicher Kreis )

7. Biały Diabeł ( The White Devil / Der weiße Teufel )

8. Końce i początki ( Endings and Beginnings / Enden und Anfänge )

Dobra wiadomość jest taka, że prawdopodobnie wszystkie epizody III sezonu "Dark" zostaną udostępnione na platformie Netflix już 27 czerwca 2020. Szykujcie się wiec na zarwaną noc i przygotujcie zapas przegryzek. 

"Dark"- fabuła. Serial pełen tajemnic

"Dark" początkowo podobny jest do serialu "Stranger Things", ale na mrocznym klimacie i zaginięciu dziecka w pierwszym odcniku te podobieństwa się kończą. "Dark" to niezwykle udane połączenie kryminału, thrillera, sci - fi oraz dramatu społecznego. Mamy tu tajemnice skrywane przez mieszkańców niewielkiego niemieckiego miasteczka Winden, podróże w czasie, tajemniczą organizację, romanse oraz morderstwa. Akcja serialu rozpoczyna się samobójczą śmiercią Michaela Kahwalda, który zostawia list z adnotacją o nieotwieraniu go przed 4 listopada, godziną 22:13. Tego dnia dochodzi do tragedii - w lesie, nieopodal jaskini znika Mikkel - syn Ulricha oraz Kathariny Nielsen. Nie jest to jednak pierwsze (i nie ostatnie) zaginięcie w tym miasteczku, bowiem wciąż trwają poszukiwania zaginionego nieco wcześniej nastoletniego Erika Obendorfa.

Wkrótce w lesie znalezione zostają zwłoki nieznanego chłopca ubranego w ciuchy z lat 80. XX wieku. Szybko okazuje się, że tajemnicza jaskinia w Winden to tak naprawdę tunel czasoprzestrzenny umożliwiający podróże w czasie. Sama akcja serialu w I sezonie toczy się zarówno w 2019 jak i 1986 oraz 1953 roku, do których przenoszą się postacie z tego sezonu. Wszystko, co wydarzyło się w przeszłości w znaczący sposób wpływa na przyszłe życie bohaterów serialu.

II sezon "Dark" rozpoczyna się w postapokaliptycznej przyszłości, do której dostaje się Jonas Kahwald (i z której chce uciec). Ten sezon rozgrywa się aż na pięciu planach czasowych - w 1921, 1953, 1986, 2019 i 2052 roku. Poznajemy dokładniej powiązania rodzinne mieszkańców Winden, ich motywacje oraz wpływ na życie społeczności zarówno w przyszłości jak i przeszłości. Co wydarzy się w III sezonie "Dark"? Czy uda się zapobiec katastrofie? Tego dowiemy się już 27 czerwca.

Netflix przygotował skrót dwóch sezonów serialu w 60 sekundach:

A na specjalnej stronie znajdziecie cały przewodnik po skomplikowanym świecie "Dark": tutaj

Co wiemy po dwóch sezonach "Dark"? UWAGA SPOILERY 

  1. Jonas to tak naprawdę Adam i to on odpowiada za wysłanie Noah w celu mordowania dzieci. W serialu oprócz próby zapobiegnięciu katastrofie toczy więc walkę ze swoim przeznaczeniem. 
  2. Mamy do czynienia nie tylko z różnymi przestrzeniami czasowymi, ale prawdopodobie też z alternatywnym światem, z któego przybyła "druga" Marta, po śmierci tej pierwszej. 
  3. Wygląda na to, że Magnus i Franziska są pomocnikami Adama.
  4. Elizabeth jest jednocześnie córką i matką swojej matki (tak, wiemy jak to brzmi). Noah spotkał małą Elizabeth w bunkrze podczas apokalipsy. Na przestrzeni lat zakochali się w sobie i doczekali dziecka. Noah w pewnym momencie zabrał z przyszłości swoją córkę i przeniósł do lat 50. gdzie oddał ją pod opiekę zegarmistrza, tworząc w ten sposób paradoks czasu. 
  5. Noah wcale nie jest tak istotnym bohaterem jak mogłoby się wydawać, bo karty rozdaje Adam. Główną przeciwniczką Adama jest z kolei Claudia. Po dwóch sezonach trudno jest jednak mieć pewność, że on jest tym złym, a ona dobrą. Nie wiemy, jakie motywy nimi kierują. 

Co dalej? Premiera "Dark" już 27 czerwca. 

Zobacz wideo Zobacz zwiastun 3. sezonu!
Więcej o: