Msza święta na żywo: gdzie obejrzeć transmisję 28 czerwca?

Msze święte online można obejrzeć w telewizji, internecie lub posłuchać w radiu. Sprawdź, plan transmisji 28 czerwca 2020.

Msza online: sprawdź, gdzie można obejrzeć ją w internecie

Msza święta to obowiązkowy punkt niedzielnego porządku katolików. Kościół nakazuje swoim wiernym uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii. Wyjątek stanowi choroba lub konieczność opieki nad osobą niesamodzielną. W ostatnich miesiącach wszyscy wierni zwolnieni zostali z tego obowiązku specjalną dyspensą. Wszystko to było skutkiem panującej epidemii koronawirusa. Decyzją władz ograniczono wówczas liczbę uczestników kultu religijnego do pięciu osób. Od kilku tygodni jednak stopniowo łagodzone są restrykcje, a w nabożeństwach kościelnych może brać udział nieograniczona liczba osób pod warunkiem zachowania zasad sanitarnych. 

Wiele osób mimo zniesienia zakazów decyduje się pozostać w domu i nie uczestniczyć osobiście w niedzielnych mszach. Dla nich telewizja, radio czy internet oferuje możliwość łączenia się w modlitwie z innymi wiernymi bez obaw o bezpośredni kontakt z obcymi osobami i możliwość zakażenia wirusem.

Niemal każde nabożeństwo można obejrzeć za pośrednictwem internetu. Parafie z całego kraju na czas pandemii rozpoczęły tego typu transmisje za pośrednictwem mediów społecznościowych czy kanałów na platformie YouTube. Jedną z parafii, która zaangażowała się w takie dzieło od początku jest Świątynia Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie, na której stronie internetowej można obejrzeć codziennie mszę online. 

Transmisja mszy. Sprawdź, gdzie obejrzysz mszę w najbliższą niedzielę

W najbliższą niedzielę, podobnie jak to miało miejsce dotychczas będzie można obejrzeć transmisję mszy na żywo za pośrednictwem kilku stacji telewizyjnych. Sprawdź, gdzie i o której godzinie nadawcy emitować będą msze święte:

 • 7:00 - TV Republika - Msza święta z parafii pod wezwaniem św. Augustyna w Warszawie
 • 7:00 - TVP1 - Msza święta z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
 • 9:00 - Polsat News - Msza święta ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie
 • 9:30 - TV Trwam - Msza święta z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze
 • 10:30 - Polsat Rodzina - Msza święta dla dzieci
 • 10:55 - TVP1 - Msza święta z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze
 • 13:00 - TVP Polonia - Msza święta z Bazyliki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie

Msza św na żywo: transmisje radiowe

Mszę 28 czerwca można także wysłuchać za pośrednictwem radia. Wiele stacji radiowych oferuje możliwość uczestnictwa we mszy św na żywo. Zobacz, które stacje będą transmitować nabożeństwo w najbliższą niedzielę:

 • 6:00 Radio Jasna Góra: msza święta
 • 9:00 Program Pierwszy Polskiego Radia: msza św. z Bazyliki św. Krzyża w Warszawie
 • 10:00 Radio Głos: msza święta
 • 11:00 Radio Jasna Góra: msza święta
 • 15:30 Radio Jasna Góra: msza święta
 • 20:00 Radio Jasna Góra: msza święta

Msza 28 czerwca: kiedy wierni zwolnieni są z obowiązku uczestnictwa we mszy świętej?

Msza święta jest dla katolików bardzo ważnym wydarzeniem w trakcie tygodnia. Dlatego też są zobowiązani do uczestnictwa w niej. Informacja taka zamieszczona jest w Kodeksie Prawa Kanonicznego, który mówi:

Kan. 1247 - W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego.
Kan. 1248 - § 1. Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.

Kiedy nie istnieją żadne ważne powody, które uniemożliwiają pojawienie się na Eucharystii wówczas brak uczestnictwa w niej jest grzechem. Takim powodem zwalniającym z obowiązku może być choroba lub opieka nad osobą, która jej wymaga. 

Więcej o: