"Big Mouth". Jenny Slate opuszcza obsadę kreskówki. "Brałam udział w wymazywaniu osób czarnoskórych"

Jenny Slate, która udzielała głosu nastoletniej Missy w kreskówce Netfliksa "Big Mouth", zdecydowała się odejść z obsady. Za przyczynę tej zmiany aktorka podała fakt, że jako biała kobieta odgrywała czarnoskórą postać, co było "przykładem wykorzystywania przez nią białego przywileju".
Zobacz wideo

"Big Mouth" to animowany serial Netfliksa dla dorosłych opowiadający o blaskach i cieniach wieku dojrzewania. Przedstawione w nim historie, choć mocno przerysowane, są inspirowane nastoletnimi latami samych twórców. Bohaterowie wyglądają niewinnie, ale w istocie Nick, Jessi, Andrew, Missy i ich rówieśnicy to chodzące bomby buzujących hormonów. 24 czerwca Jenny Slate, która dubbingowała Missy, ogłosiła, że w porozumieniu z twórcami opuszcza serialową ekipę. Nakłoniły ją do tego intensywne wydarzenia ostatnich tygodni związane z protestami i zamieszkami na tle rasowym w USA.

Zobacz też: "Brooklyn 9-9". Zmiany w scenariuszu serialu po śmierci George'a Floyda >>

"Big Mouth". Twórcy serialu: Zrobiliśmy błąd, gdy daliśmy rolę czarnoskórej postaci białej aktorce

Slate opublikowała na Instagramie oświadczenie, w którym tłumaczyła m.in.:

Kiedy zaczynaliśmy prace nad "Big Mouth", tłumaczyłam sobie, że mogę grać Missy, bo jej mama jest białą Żydówką, tak jak ja. Ale Missy to też osoba czarnoskóra, a czarnoskóre postaci w serialu animowanym powinny być grane przez osoby czarnoskóre. Zdaję sobie sprawę z tego, że moje pierwotne rozumowanie było błędne, że stanowiło przykład białego przywileju i niesprawiedliwych przyzwoleń w ramach systemu białej supremacji, jak również z tego, że poprzez wcielanie się w Missy brałam udział w wymazywaniu osób czarnoskórych. Zakończenie mojej przygody z tą postacią to tylko jeden krok w bardzo długim procesie odkrywania rasizmu w moim postępowaniu.
 

Wypowiedź aktorki wsparli we wspólnym wpisie Jennifer Flackett, Andrew Goldberg, Nick Kroll i Mark Levin, twórcy "Big Mouth". Czytamy w nim: "Żałujemy naszej decyzji o przyznaniu roli czarnoskórej postaci białej aktorce i bardzo za to przepraszamy. Zrobiliśmy błąd, wzięliśmy nasz przywilej za pewnik, ale ciężko pracujemy nad tym, żeby spisywać się lepiej w przyszłości". Do tej pory ukazały się trzy z sześciu zaplanowanych sezonów "Big Mouth". Jak zapewnili twórcy, w kolejnych seriach postać Missy zdubbinguje osoba czarnoskóra.

Protestujący po śmierci George'a Floyda wywierają presję na mediach

Śmierć George'a Floyda, 46-latka, który zginął 25 maja w wyniku zatrzymania przez policję, stała się zarzewiem licznych demonstracji i zamieszek, zarówno w USA, jak i w innych krajach. W czerwcu przeciwko rasizmowi i brutalności policji protestowali nie tylko mieszkańcy największych miast w Stanach i na świecie, lecz także internauci. Za ich sprawą z amerykańskiej telewizji zniknęły takie programy jak "Cops" i "Live P.D.", zaś z platform streamingowych usunięto m.in. "Przeminęło z wiatrem", które powróciło na HBO Max z komentarzami dotyczącymi przedstawionych w filmie relacji rasowych.

Więcej o: