''Enola Holmes'': Netflix pokaże film o siostrze Sherlocka Holmesa. Premiera we wrześniu, już jest pozew

''Enola Holmes'' - Netflix zajął się stworzeniem filmu o pomijanej dotychczas w wielkich filmowych przedsięwzięciach siostrze Sherlocka Holmesa. Co wiemy o nowej produkcji? Kiedy pojawi się na ekranach?

''Enola Holmes''  Netflix - skąd pomysł?

Film ''Enola Holmes'' to jeden z pomysłów na odświeżenie opowiadanych na różne sposoby historii zaczerpniętych z uniwersum stworzonego przed ponad stu laty przez Arthura Conan Doyla. O czym do tej pory kręcono filmy? W centrum zainteresowania znajdował się oczywiście słynny detektyw Sherlock Holmes - niemal ikona kultury popularnej. Oczywiście powstały o tej postaci liczne obrazy o mniejszej lub większej wartości artystycznej. Główną rolę grali zaś tak znani aktorzy jak Peter Cushing, Jeremy Brett, Michael Caine, ale też Benedict Cumberbatch i Robert Downey Jr. Drugą postacią wywodzącą się z twórczości Arthura Conan Doyle'a był siedem lat starszy od Sherlocka Mycroft Holmes - jego rodzony brat. W różnych ekranizacjach bohater ten był bardziej lub mniej eksponowany. Najdalej w eksperymentowaniu z uniwersum stworzonym przez Conan Doyle'a posunięto się w Japonii, gdzie w ''Miss Sherlock'' główna bohaterka była kobietą.

''Enola Holmes'' Netflixa to z kolei ekranizacja powieści Nancy Springer opowiadających o młodszej siostrze Sherlocka i Mycrofta, którzy także odgrywają swoje role w tej historii. Kim jest tytułowa bohaterka? Enola to przede wszystkim młoda, zadziorna i niekonwencjonalnie działająca dziewczyna, która na przekór otoczeniu postanawia zostać detektywką.

''Enola Holmes'' Netflix: co wiemy do tej pory?

''Enola Holmes'' Netflix będzie przede wszystkim nawiązywać do pierwszego tomu książek Nancy Springer - ''Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza''. Główna bohaterka, mając 16 lat, dowiaduje się o nagłym zniknięciu własnej matki. Zamiast poddać się opiece starszych braci, którzy planują wysłać ją do szkoły z internatem, postanawia realizować swoją pasję - zostać detektywem. Poszukując swojej matki w Londynie, natrafia na ślad spisku o globalnym zasięgu. Jak sobie poradzi z nowymi zadaniami? Dowiemy się oglądając film Netflixa. Co ciekawe - słynna platforma VOD wykupiła prawa do dystrybucji filmu od wytwórni Legendary i Warner Bros. Prace nad nim trwały przez te zmiany dosyć długo - dodatkowo szyki twórcom pokrzyżowała sytuacja związana z pandemią.

Reżyserią filmowego obrazu zajął się Harry Bradbeer znany dotychczas między innymi z pracy nad ''Obsesją Eve'', ''Fleabag'' i ''Na językach''. Najważniejszą rolę młodej Enoli zagra znana ze ''Stranger Things'' Millie Bobby Brown. Młoda aktorka dowiodła już, że nie przerasta jej talentu zagranie bardzo specyficznej, energicznej i żywiołowej postaci - chyba właśnie w taki sposób można sobie wyobrazić jej kreację w omawianym filmie. O tym, że to właśnie ona dostała angaż do głównej roli wiadomo było od początku 2018 roku. Jako jej brata obsadzono Henry'ego Cavilla, czyli Geralta z wyprodukowanego przez Netflix ''Wiedźmina''. Wcześniej był on również filmowym Supermanem w ''Człowieku ze stali''. Mycrofta Holmesa zagra zaś Sam Claflin. W roli matki rodzeństwa Holmesów zobaczymy słynną Helenę Bohnam Carter. 

 

''Enola Holmes'' - kiedy pojawi się na Netflixie?

''Enola Holmes'' - kiedy pojawi się premiera filmu o młodszej siostrze słynnego detektywa? Produkcja powinna się pojawić na Netflixie jesienią - sugeruje się wrzesień 2020 roku. W praktyce nie wiadomo jednak czy sytuacja związana z pandemią pozwoli na dotrzymanie przewidywanego terminu.  

"Enola Holmes" - filmu jeszcze nie ma, już jest pozew

Nad premierą ''Enola Holmes'' ciąży również widmo sankcji karnych, które może spowodować pozew sądowy złożony przeciwko serwisowi Netflix przez firmę Conan Doyle Estate, która dysponuje prawami autorskimi do dziesięciu opowiadań znanego literata - reszta jego dorobku znajduje się już w tzw. ''domenie publicznej''. Zdaniem autorów pozwu film, ale również książki Nancy Springer stanowią bezprawne nawiązanie do właśnie tych dziesięciu opowiadań. Czy środki prawne będą w tym przypadku skuteczne? Wydaje się, że istnieją na to bardzo niewielkie szanse, ale może mieć to wpływ na datę premiery. 

Zobacz wideo A na wakacje polecamy...
Więcej o: