Najlepsze seriale lat 90. "Miasteczko Twin Peaks", "Ally McBeal" i nie tylko. Pamiętacie je wszystkie?

Najlepsze seriale lat 90. - ranking TOP10. Zapraszamy w podróż do niedalekiej przeszłości po prawdziwych serialowych hitach z lat 90. Pamiętacie je wszystkie?

Najlepsze seriale lat 90.- złota era telewizji 

W latach 90. telewizja była główną rozrywką, internet nie był powszechny a o Instagramie nikt nawet nie słyszał. W czasie emisji "Przyjaciół" pustoszały całe ulice. Dzisiaj, kiedy mamy wszystko podane na tacy, filmy i seriale na życzenie z nostalgią wracamy do  czasów, kiedy telefon był tylko stacjonarny a w piątkowy wieczór spotykało się przyjaciół w barze, a nie na messengerze. Zapraszamy w podróż po najciekawszych serialach lat 90, za sprawą tych kultowych tytułów można powrócić do lat młodości lub poznać świat, którego na żywo już nie zobaczymy. 

Najlepsze seriale lat 90. Komediowe, sensacyjne, dla dzieci

Poniżej prezentujemy dziesiątkę złotych tytułów, które elektryzowały publiczność zarówno w Polsce jak i za granicą. Sprawdź, czy w naszym zestawieniu jest także twój ulubiony tytuł. 

Najlepsze seriale komediowe- tytuły zagraniczne 

  • Najlepsze seriale komediowe/rodzinne- "Świat według Bundych" ("Married… with Children") 1987-1997

We wspominkach z lat 90. nie może zabraknąć tego tytułu, choć na podium raczej się nie pojawi. Na kanwie właśnie tego serialu powstał bardzo popularny w Polsce "Świat według Kiepskich", ale wróćmy do oryginału. Serial opowiada o losach rodziny, która jest parodią amerykańskiego społeczeństwa. "Świat według Bundych" to humor w tradycyjnym wydaniu, pełno tu krzywdzących stereotypów, niewybrednych żartów i zaskakujących zwrotów akcji przeważnie na niekorzyść głównych bohaterów, których przygody śmieszą do łez. Główną rolę odgrywa Ed O'Neill, ostatnio znany także z serialu "Modern Family". Stworzona przez niego postać wyluzowanego sprzedawcy butów to prawdziwy majstersztyk. Współczesny widz powinien otrzymać ostrzeżenie, że nie jest to serial poprawny politycznie, "Świat według Bundych" to Ameryka bez filtra, albo się ją pokocha albo znienawidzi. 

  • Najlepsze seriale komediowe w typie sielankowym- "Przystanek Alaska" ("Northern Exposure") 1990-1995

To był prawdziwy hit.Polacy pokochali przygody mieszkańców małego miasteczka, którzy jak każda mała społeczność tworzą silne więzy. Główny wątek kręci się wokół młodego lekarza, który Alaskę traktuje jak zesłanie i przez większość odcinków tęskni za życiem typowego mieszczucha. Doktor Joel Fleischman z czasem zakochuje się w małomiasteczkowym życiu i pod koniec serii bliżej mu do mistycznego szamana."Przystanek Alaska" to także mocne postaci kobiece: Maggie O'Connell- pilotka, czy Marilyn Whirlwind- asystentka lekarza często nie przebierają w słowach i uczą Fleischmana na czym polegają relacje na Alasce. Jest to zdecydowanie malowniczy obraz, senne miasteczko w otoczeniu pięknych krajobrazów działa na widza kojąco."Przystanek Alaska"to także ciekawa pozycja w kategorii najlepsze seriale komediowe, pełno tu potyczek słownych ubranych w prawdziwe uczucia. 

'Przystanek Alaska''Przystanek Alaska' Northern Exposure / kadr / 1990 / prod. CBS

  • Najlepsze seriale wszechczasów

"Miasteczko Twin Peaks" ("Twin Peaks") 1990-1991

Kto jest mordercą Laury Palmer? W latach 90. to pytanie zadawała sobie całkiem spora liczba osób na świecie. Niezwykle klimatyczny obraz miasteczka, niejednoznaczni bohaterowie i historia pełna tajemnic. W tym niepozornym tytule znajdziemy wszystko: fenomenalną muzykę, historię kryminalną, świat iluzji, który miesza się z rzeczywistym. Serial rozpoczyna się od wyłowienia z rzeki ciała nastolatki Laury Palmer, na miejsce zostaje wezwany agent FBI Cooper, który odsłania kolejne tajemnice Twin Peaks i wkrótce sam zatraca się w historii tego miejsca tracąc osąd na temat tego co jest realne, a co tylko snem. "Miasteczko Twin Peaks" to prawdziwa klasyka i jeden z najlepszych obrazów Davida Lyncha. To prawdziwy "must see" dla fanów seriali. 

 

"Z Archiwum X" ("The X Files") 1993-2002

Kultowy serial z pogranicza sensacji, thrillera, horroru i fantastyki naukowej, opowiada o parze agentów FBI. Fox Mulder (David Duchovny) i Dana Scully (Gillian Anderson) zajmują się niestandardowymi sprawami kryminalnymi, które trudno wyjaśnić za pomocą konwencjonalnych metod. Agent Mulder jest w tej drużynie tym, który wierzy w istnienie istoto pozaziemskich, zaś agentka Scully jest raczej sceptycznie nastawiona do jego teorii i pozostaje przy naukowych wyjaśnieniach spraw, przynajmniej na początku. Serial to skarbnica dziwnych, przerażających i niezwykle wciągających historii ze świetną muzyką w tle. To trzeba zobaczyć. 

  • Najlepsze seriale komediowe

"Przyjeciele" ("Friends") 1994-2004

Serial, który do dzisiaj bije rekordy popularności, "Przyjaciele" to aktualny hit Netflixa chociaż od jego premiery minęło już... 26 lat. Ten uroczy tasiemiec, który opowiada o miłości, przyjaźni, rozstaniach i powrotach, a przede wszystkim perypetiach młodych mieszkańców Nowego Jorku, z przymrużeniem oka. Pierwsza praca, odwołany ślub, rodzące się po cichu uczucia- to zaprząta myśli tytułowych "Przyjaciół" z którymi chcieliśmy się utożsamiać. Serial dał wielką popularność przede wszystkim Jennifer Aniston. Kobiety na całym świecie chciały ubierać się i czesać jak Rachel i wcale im się nie dziwimy. 

"Ally McBeal" ("Ally McBeal") 1997-2002

Główna bohaterka to kobieta sukcesu, skuteczna prawniczka, która doskonale radzi sobie na sali sądowej, jednak jej życie prywatne to raczej seria niefortunnych zdarzeń. Widzowie na całym  świecie kibicowali Ally w poszukiwaniu mężczyzny na całe życie, jednak przez prawie wszystkie odcinki pozostaje ona bardzo samotna. Serial łamał tabu lat 90: depresja, seks, różne konfiguracje związków. Oprócz zmian obyczajowych Ally McBeal wnosiła też powiew świeżości do mody - fanki serialu polowały na biurowe stylizacje Ally z pełnym zaangażowaniem.

"Seks w wielkim mieście" ("Sex and the city") 1998-2004 

"Seks w wielkim mieście" to jeden z najbardziej popularnych seriali późnych lat 90., w którym główne role grają kobiety. Losy czterech przyjaciółek z Manhattanu całkowicie pochłonęły widzów, którzy z wypiekami na twarzy czekali na każdy nowy odcinek. Co ciekawe, polska telewizja ocenzurowała najbardziej pikantne momenty serialu. Oprócz seksu w wielkim mieście za sprawą tego obrazu można było nauczyć się wiele na temat randkowania, budowania relacji i świata mody wprost z Nowego Jorku. Świetne role Sarah Jessici Parker, Cynthi Nixon i innych sprawiły, że do "Seksu w wielkim mieście" wracamy chętnie mimo upływu lat. 

Najlepsze polskie seriale lat 90. 

  • Najlepsze polskie seriale sensacyjne- "Ekstradycja" 1995-1999

"Ekstradycja" to polski serial sensacyjny z doskonałą obsadą. W rolę głównego bohatera wcielił się Marek Kondrat, któremu partneruje Renata Dancewicz. W serialu można oglądać także Małgorzatę Pieczyńską, Witolda Dębickiego czy Krzysztofa Kolbergera. Główny bohater to Olgierd Halski- bezkompromisowy komisarza policji, który toczy samotną walkę z narkotykową mafią, korupcją oraz brudnym światem polityki.

  • Najlepsze polskie seriale obyczajowe- "W labiryncie" 1988-1991

"W labiryncie" to jedna z pierwszych tak popularnych polskich telenowel, jeszcze sprzed czasów "Klanu". Absolwentka farmacji (w tej roli Agnieszka Robótka-Michalska) rozpoczyna swoją pierwszą pracę w instytucie naukowym. Perypetie bohaterki możemy obserwować na tle zmian zachodzących w Polsce, nowego stylu życia, innej mody czy muzyki. Oglądalność serialu sięgała aż 16 milionów widzów. Jeśli chcecie poczuć klimat przełomu lat 80. i 90., sięgnijcie choć po kilka odcinków "W labiryncie". 

  • Najlepsze polskie seriale komediowe- "Miodowe lata" 1998-2003 

To historia dwóch zaprzyjaźnionych rodzin, które mieszkają w jednej kamienicy na warszawskiej Woli. Fabuła serialu skupia się głównie na szalonych pomysłach tramwajarza Karola (Cezary Żak) w których towarzyszy mu sympatyczny sąsiad Tadzio (Artur Barciś)- kanalarz. Na drodze do kolejnych przygód stają ich żony (Agnieszka Pilaszewska, Dorota Chotecka), ale panowie i tak za każdym razem próbują zarobić wielkie pieniądze, co regularnie kończy się tym, że mają poważne kłopoty. Sukces tego serialu to wciągające dialogi oraz swojska atmosfera sprzed lat, do której chętnie wracamy. Co ciekawe, duża część osbady "Miodowych lat" znalazła się w serialu "Ranczo", również wyreżyserowanym przez Wojciecha Adamczyka, który osiągnął w Polsce ogromny sukces, tym razem, przenosząc widzów na niekoniecznie sielską polską wieś - Wilkowyje. 

  • Najlepsze polskie seriale dla dzieci- "Maszyna zmian" 1995 

To serial uwielbiany przez dzieci i późniejszych dorosłych, których dzieciństwo datuje się na lata 90. "Maszyna zmian" to zbiór niezwykłych historii grupy wychowanków sanatorium dla alergików. Na terenie obiektu dzieci odkrywają niezwykłą maszynę, która jest punktem startowym do każdej nowej przygody. "Maszyna zmian" to także sielankowy obraz Polski lat 90., malownicze krajobrazy w postaci łąk oraz ogrodów przenoszą widza do świata, który z całą odpowiedzialnością można uznać za idealny. 

Najlepsze seriale lat 90. Ranking TOP10- rodzime produkcje i amerykańskie hity 

Najlepsze seriale lat 90. Produkcje zagraniczne - ranking TOP10:

  1. "Miasteczko Twin Peaks"
  2. "Przyjaciele"
  3. "Z Archiwum X"
  4. "Seks w wielkim mieście"
  5. "Ally McBeal"
  6. "Przystanek Alaska"
  7. "Komisarz Rex"
  8. "Renegat"
  9. "Jezioro marzeń"
  10. "Beverly Hills 90210"

Najlepsze polskie seriale lat 90. Ranking TOP10:

  1. "Ekstradycja"
  2. "W labiryncie"
  3. "Tygrysy Europy"
  4. "Miodowe lata"
  5. "Tajemnica Sagali"
  6. "Tata, a Marcin powiedział"
  7. "Maszyna zmian"
  8. "Matki, żony i kochanki"
  9. "Pokój 107"
  10. "Czterdziestolatek. 20 lat później"
Zobacz wideo Co polecamy na wakacje?
Więcej o: